USBprog - Eprom + Prom programmer. Part4. Prepínač Vpp. Vpp selector.

By Administrator at March 29, 2022 10:35
Filed Under: SBC8085-NCB85

Riešenie č.1


Mám dve riešenia ako riešiť prepínač pre nastavenie programovacieho napätia, naprv idem na to prvé ktoré som urobil:


Riešenie číslo 1 (23.03.2022):

 

Dnes som vyrobil (možno dočasné) riešenie prepínania programovacieho napätia priamo na hornej strane programátoru. Je to jednoduché, síce menej elegantné ako keby tu bol trojitý prepínač - ale ten momentálne nemám doma k dispozícii. A ak s tým nebudem spokojný tak to len odpojím - bez akéhokoľvek pájkovania a nahradím niečím lepším. Takže, zatiaľ stačí takto, neskôr uvidíme.

Vlastné pripojenie jumprov na dosku je vyriešené nastrkovacími káblikmi, takže na doske pre programátor sa nerobí absolútne žiaden zásah čo mi vyhovuje, v SMD sa aj tak nerád "prplem", teda pokiaľ je to možné - tu to možné je.


Pomocná doštička je umiestnená na plastových soklíkoch, vďaka tomu sa nachádza cca 2.5 mm nad vlastnou doskou USBprog - čiže skrat tu nehrozí ani náhodou. Prepínač pre 25V je tu iba formálne (je nezapojený), pretože pre napätie 25V musí byť kontakt celkom rozpojený. Aj tak som tam jumper osadil, pretože niekde tá prepojka fyzicky stále musí byť - aby sa nestratila. (Pôvodne je tam zdroj 25V, ak sa k jeho odporu 43kΩ pripojí paralelne odpor 220kΩ, potom máme k dispozícii 21V, alebo ak tam paralelne pripojíme odpor 39kΩ tak dostaneme výstupné programovacie napätie =12.5V, toto všetko je na doske programátoru už urobené, teda naozaj stačí vyviesť iba 3 drátiky.)


Vďaka presahu doštičky smerom vpravo sú "zadarmo" skryté prívody potrebných káblikov (3 kusy) ktoré sú privedené na túto doštičku. Na spodnú stranu som pridal cuprextitovú dosku na ochranu pred poškodením náhodným dotykom. (Ešte treba zaobliť vonkajšie hrany pridanej doštičky s prepínačmi.)

Ako vidieť spodná, teda ochranná doska sa vyvíja. Pridaný soklík, ktorý chráni USB konektor - aby sa nedal vylomiť zasunutý USB káblik. Spodná cuprextitová doska je uzemnená (prepojenie je jedným vodičom, vodivá plocha sa nachádza na spodnej strane doštičky) je nastriekaná výraznou červenou farbou - proste som zmenil často používanú tmavošedú farbu za niečo výraznejšie. A už sú zaoblené hrany hornej prídavnej doštičky.


 

Dôvod takejto úpravy je jasný - dobrá dostupnosť nastavenia potrebného programovacieho napätia, takto je to naozaj jednoducho dosiahnuté. Aj napriek tomu že je toto riešenie pokrok tak už mám predstavu ako by som to chcel vyriešiť ešte o niečo lepšie, predsa len je tu možnosť nežiadúceho kontaktu na vývodoch prepínača zo statickou elektrinou - lenže v tomto okamžiku nič lepšie nemám k dispozícii.

____________________________________________________________


Nasleduje riešenie číslo 2 (29.03.2022):

 

Riešenie č.2

 

Tu je už použitý posuvný prepínač a teda nastavenie programovacieho napätia Vpp je uľahčené a mimo iného prináša výhodu aj v tom že neprichádzame do kontaktu s vývodmi a teda je potlačený vplyv možnej statickej elektriny, akurát som doštičku musel vyrobiť nanovo. teraz je na jej spodnú stranu nalepený posuvný prepínač (pomocou niekoľkých kvapiek Epoxy) a zase je prevedené prepojenie na dosku programátoru pomocou 3 vodičov. Prívod tejto kabeláže je rovnaký ako v prechádzajúcom riešení.

 

Samotný prepínač má väčšiu stavebnú výšku (je celý umiestnený pod pomocnou doštičkou) a tak museli byť použité vyššie distančné stĺpiky pod doskou prepínača aby neprišlo ku kontaktu kovového obalu prepínača zo samotnou základnou dosku programátoru (vyhýbam sa tým možným skratom). Medzera je síce malá, cca 1mm, ale na spodnú stranu bočnú prepínača som pre istotu dal ešte kúsok samolepiaciej izolačnej pásky, istota je istota.

 

Zatiaľ som na nič lepšieho neprišiel - takže momentálne je toto asi "definitíva" pre tento programátor, do jeho dosky pritom stále netreba urobiť žiaden zásah - čo sa mi maximálne pozdáva. Nastavovanie potrebného napätia sa prevádza pohodlne (nehrozí strata prepínacieho prvku - kde je zase ten jumper?). Poslednou úlohou bude zohnať nejaké dobré, šikovné gumové nožičky na spodok - aby sa to celé ani náhodou pri používaní nekĺzalo po stole.

__________

01.04.2022

Nejedná sa o prvoaprílový žart, autor programátoru dnes potvrdil že už pracuje na elektronickej verzii prepínača, čiže potom toto celé "odpadne" a bude to vo výsledku pre usera ešte jednoduchšie na používanie. Držím palce !!!

____________________________________________________________

Prvá časť USBprog:

http://blog.3b2.sk/igi/post/USBprog-Eprom2b-Prom-programmer-Part1.aspx

Druhá časť USBprog:

http://blog.3b2.sk/igi/post/USBprog-Eprom2b-Prom-programmer-Shield-2732-Part2.aspx

Tretia časť USBprog:

http://blog.3b2.sk/igi/post/USBprog-Eprom2b-Prom-programmer-Tabulka-Eprom-pamati-Part3.aspx

Piata časť USBprog:

http://blog.3b2.sk/igi/post/USBprog-Eprom-2b-Prom-programmer-Part5-Eprom-2732B-pffffffff-.aspx

____________________________________________________________

Vaše hodnotenie, Rate post:

Programátor PREPROM-02. Programmer PREPROM-02. Part 2.

By Administrator at March 26, 2022 18:30
Filed Under: Non-Atari

 

 

Konečne ! Po dlhej, dlhej dobe som vytiahol na denné svetlo PC ktoré som pred časom kúpil (ešte minulý rok, nič extra čo sa týka výkonu - je to iba obyčajný a pomalý Celeron 433MHz, 384MB RAM a WinME). Aby bolo jasné - práve takúto mašinku som chcel, teda aby to nebežalo príliš rýchlo, ale zase nech to nie je celkom pomalé, k dispozícii je celkove 6x USB port čo je naozaj hodne /je tu pridaná doska zo 4x USB port/ a hlavne má v sebe potrebný paralelný port (ten sa hodí nielen na programátor). Kontrola ukázala že systém je celkom čistý, zbytočnosti som z disku vyhádzal (staršia verzia Office, nejaké štandartné hry, následne som potom samotný HDD prehnal cez antivír), teraz je to pri štarte už aj adekvátne rýchle. Pretože mám doma programátor PREPROM-02 tak som sem ovládací program "natiahol" a nainštaloval. Program (je k dispozícii na stránkach elnec.sk), má označenie pg4uwarc251.exe, je to verzia ktorá beží pod Windows - od 32 bit po 64 bit a je to posledná verzia programu čo podporuje programátor PREPROM-02.


Pre záujemcov pridávam poslednú verziu programového vybavenia pre DOS:

Link na download DOS-ovej verzie (pg4uarc.exe):

Preprom-02 last DOS ver.

 

Link na download software pre ostatné typy Windows (Win SE, Win ME, Win 2000, Win XP, Win7):

Preprom-02 win32/64

(Inštalačka má 25.4MByte, po rozbalení na disku zaberie cca 75.5MByte.)

_____________________________________________________

Doplnok 29.04.2022:

Na týchto OS som to osobne otestoval, program beží bez problémov, len ako som už spomínal treba mať pre používanie k dispozícii paralelný port. Ešte dodám že táto posledná verzia programu pre PREPROM-02 pochádza z roku 2008, t.j. odvtedy už prešlo 14 rokov. Win verzia programu poskytuje na displeji naozaj hodne údajov a oproti DOS verzii je to skutočne neporovnateľne komfortnejšie.


Otestované na PC - Celeron 433MHz/384MB RAM:

- Win ME

- Win 2000

- Win XP

a na druhom PC - Celeron 2.66GHz/2GB RAM:

- Win 2000

- Win XP

- Win 7/32bit

 Na obidvoch počítačoch s uvedenými OS bol program naprosto funkčný.

____________________________________________________________

Je jasné že na začiatku som to skúšal na spodnej hranici kde to dokáže fungovať (C-433MHz), programátor tu beží a funguje výborne. Spomeniem jednu príjemnú vlastnosť programu, dokáže rozdeľovať obsahy Eprom na potrebné Lo a Hi byte , alebo lepšie povedané Odd a Even /napríklad vhodné pre OS Atari ST/ - nielen pre 2 kusy Eprom, ale aj pre 4 kusy, čiže ušetrí práce ktoré by boli potrebné vynaložiť v tomto smere. Tak isto dokáže programovať Eprom pamäte ktoré majú 16-bitovú datovú zbernicu. Priznám sa že vo Win verzii sa s programátorom pracuje predsa len omnoho prívetivejšie ako pod DOS-om - je tu viac údajov k dispozícii naraz na obrazovke čo je vo výsledku aj prehľadnejšie.


Prvotná voľba nastavenia - PREPROM-02.


Programátor nájdený.

 

Ukážka načítania Eprom typu 27128.

 

Takže som spomenutý programátor rozbehal nielen pod DOS-om, ale aj pod Windows. Paralelný port je nastavený do režimu SPP. Použitý HDD v PC má veľkosť "celých" 40Gbyte, na dnešnú dobu kapacita úsmevná, ale tu to naprosto postačuje. USB konektivita je vec výborná, prenosy fungujú ostošesť. RAM používa 3 kusy pamätí, teda 3x 128Mbyte = 384MByte čo je dostatočná hodnota. WinME sú teraz naozaj "oholené" od všetkých zbytočností - takže sú prekvapivo svižné i keď samozrejme bežia na HDD. Jediná vec - potreboval by som základnú dosku premiestniť do menšej skrinky, klasická PC bedňa je skutočná "krava" a zaberá neskutočne veľa miesta - preto som aj dlho otáľal s tým aby som to konečne vytiahol von a niekde i keď len na skúšku umiestnil. Dnes som proste už nevydržal a previedol som na stole dočasné a pritom veľké manévre. (Takže zase mám čo zháňať, mini bedňu.) Kompletný stroj + klávesnica + myška + 17" LCD monitor ktorý má v sebe reproduktory ma vyšiel na 30.- Euro čo je podľa mňa adekvátna cena, mini bedňa asi bude drahšia ... akurát doska nie je mini ITX, takže to nebude také jednoduché. Na počítači všetko funguje tak ako má, je tu aj napaľovačka CD ROM a DVD mechanika + Nero, možno to dokáže na najnižšej rýchlosti zápisu aj napaľovať - ale toto som neskúšal, nepotrebujem to. Ešte to fyzicky upraviť k obrazu svojmu a budem na výsosť spokojný.

Originál inštalačky WinME, Win98SE a W2000 mám aj s číslami, takže ak niekedy budem mať chuť - môžem ďalej experimentovať, i keď ... radu Win98 určite vynechám, do toho už nejdem.

Záver ?

Asi si tento programátor nechám, pod Windows vie toho prekvapivo veľa. A stále je to alternatíva pre Epromy  - ak by mi odišiel programátor TL866.

____________________________________________________

28.03.2022

Prikladám zoznam priamo podporovaných obvodov (stačí na to samotný programátor PREPROM-02), na konci textu je zoznam statických RAM ktoré dokáže priamo otestovať (bez ďalších podporných dosák):

PG02DEV_igi.txt (66,46 kb)


Zoznam všetkých podporovaných obvodov - pri použití dodatočných prídavných modulov s PREPROM-02:

PG02DEV.TXT (475,61 kb)

Tu je tých možných prídavných modulov neskutočne veľa, takže toto už znižuje v dnešnej dobe použitie na iné veci ako na napálenie Eprom na minimum. /Prídavné moduly sú ťažko dostupné - a ak sa v dnešnej dobe zoženú - a sú naozaj drahé a ich cena vo výsledku by programátor neskutočne predražila, toto proste nie je dobrá cesta, preto ho rozširovať modulmi už nemienim./

___________________________________________________________________

Prvá časť:

http://blog.3b2.sk/igi/post/Programator-PREPROM-02-Programmer-PREPROM-02.aspx

Tretia časť:

http://blog.3b2.sk/igi/post/Programator-PREPROM-02-Programmer-PREPROM-02-Part-3-Ine-PC.aspx

____________________________________________________

Vaše hodnotenie, Rate post:

PC Globalyst 510, výmena ventilátoru na procesore, processor fan replacement.

By Administrator at March 25, 2022 09:54
Filed Under: Non-Atari

Dnes ráno prebehla malá oprava - výmena ventilátoru na procesore v tomto malom šikovnom PC. Globalyst 510  - použitý procesor je 486/DX2/66MHz, výrobcom PC bola firma AT&T.  Problémom bolo to že po zapnutí počítača sa ozval zvuk ktorý pripomínal štart dieselového motoru za studena. Stačilo pár minút a ventilátor na procesore už bežal potichu - lenže s týmto stavom som sa nechcel zmieriť a tak nasledovala jeho výmena.


Pôvodný ventilátor.

 

Pôvodný ventilátor bol na 12V, odber 0.08A, t.j. príkon bol 1W. Rozmery 40x40mm, výška 10mm. Doma som našiel náhradu, nový ventilátor má rovnaké rozmery a aj rovnaké parametre 12V/0.08A. Jediný rozdiel je v tom, že lopatky na novom ventilátore sú užšie, ale chladenie beží bez najmenších problémov. Na tomto mieste by sa dal použiť aj ventilátor ktorý má väčšiu stavebnú výšku, miesta na jeho osadenie je tam dosť.


Vidieť že ventilátor má toho za sebou už celkom dosť.

 

Už osadený nový ventilátor, dobre vidieť použité užšie lopatky.

 

Čo dodať ? Nový ventilátor beží bezhlučne (nový kus je proste nový kus) a zase je to mašinka ktorá beží pekne potichu. Rozmery tohoto malého PC sú 310 x 310 x 65mm, je to hodne skladné, Globalyst 510 obsahuje 2 sériové porty, LPT port, má grafickú kartu s 1MB RAM priamo na základnej doske, konektory pre myš a klávesnicu sú typu PS2. Celá výmena prebehla za pár minút, je tam použitý medzikus pre napájanie procesorového ventilátoru, ustrihol som ho na kratšie prívody, dtto som previedol na ventilátore, prepojil som drátiky a nasadil na letované časti teplom zmrštiteľnú bužírku. Zapojil som kabeláž, uchytil nový ventilátor na jeho pracovné miesto pomocou 4 šróbov a - zapol som mašinu - všetko beží tak ako má. Drobná, vcelku príjemná robota s veľmi dobrým výsledkom.Smile

Dodatok:

Pri použití mohutného chladiča (vyššie rebrá) bude asi stačiť iba pasív, čiže by odpadlo aktívne chladenie - ventilátor zdroja sa nachádza hneď vedľa socketu pre procesor.


Ešte pridám 3 odkazy na veci ohľadne PC Globalyst 510:

https://stason.org/TULARC/pc/motherboards/A/AT-T-486-AT-T-GLOBALYST-510.html

https://www5.ncr.com//support/support_drivers_patches.asp?Class=pc_library_3232

https://www.ultimateretro.net/ro/motherboards/905

____________________________________________________________

Vaše hodnotenie, Rate post:

USBprog - Eprom+ Prom programmer. Tabuľka Eprom pamätí. Part3.

By Administrator at March 23, 2022 07:27
Filed Under: SBC8085-NCB85

USBprog

 

Pridávam drobnú pomôcku pre ľahšie určenie správneho programovacieho napätia pre typy Eprom ktoré dokáže naprogramovať programátor USBprog. Táto tabuľka dá tak isto veľmi dobre použiť aj pre iné programátory.

 

Veľmi stručne:

 

2708   -  je len jeden algoritmus

__________________________

2716   - 25V

2716A - 21V

2716B - 12.5V

__________________________

2732   - 25V

2732A - 21V

2732B - 12.5V - o tomto podrobnejšie v piatej časti ...

2732H - 25V

 

Tabuľka Eprom pamätí typu 2708, 2716, 2732,

(typy ktoré dokáže naprogramovať USBprog sú v zozname vyznačené hnedou farbou)

- pridal som aj 2764, 27128, 27256 a 27512 - tieto zase bezproblémovo napaľuje TL866:

 

Eprom: 2708

výrobca:

PGM

napätie:

napájanie:

Algoritmus:

PGM

pulz:

pozn.

2708

..

25V

5V

2708

1ms

 

D2708

Intel

25V

5V

2708

1ms

 

MHB2708

TESLA

25V

5V

2708

1ms

 

K573RF1

CCCP

25V

5V

2708

1ms

450ns

 

 

 

 

 

 

 

Eprom: 2716

výrobca:

PGM

napätie:

napájanie:

Algoritmus:

PGM

pulz:

pozn.

2716

..

25V

5V

normal

50ms

 

2716A

..

21V

5V

normal

50ms

 

2716B

..

12.5V

5V

normal

10ms

 

2716H

..

25V

5V

normal

10ms

 

Am2716/9716

AMD

25V

5V

normal

50ms

 

Am2716B

AMD

12.5V

5V

normal

10ms

 

Am2716H

AMD

25V

5V

normal

10ms

 

K573RF5

CCCP

25V

5V

normal

50ms

420ns

ET2716

Eurotech.

25V

5V

normal

50ms

 

ET2716x8

Eurotech.

25V

5V

normal

50ms

 

F2716

Fairchild

25V

5V

normal

50ms

 

MBM2716

Fujitsu

25V

5V

normal

50ms

 

HN462716          

Hitachi

25V

5V

normal

50ms

 

HN482716

Hitachi

25V

5V

normal

50ms

 

2716

Intel

25V

5V

normal

50ms

 

6716

Intersil

12.5V

5V

normal

10ms

 

M5L2716

Mitsubishi

25V

5V

normal

50ms

 

Mos2716

Mostek

25V

5V

normal

50ms

 

MK2716

Mostek

25V

5V

normal

50ms

 

MCM2716

Motorola

25V

5V

normal

50ms

 

NM2716

Nat.Semi.

25V

5V

normal

50ms

 

NMC2716

Nat.Semi.

25V

5V

normal

50ms

 

NMC2716B

Nat.Semi.

12.5V

5V

normal

10ms

 

NMC2716H

Nat.Semi.

25V

5V

normal

10ms

 

uPD2716

NEC

25V

5V

normal

50ms

 

MSM2716

OKI

25V

5V

normal

50ms

 

M/ET2716

SGS-Thom.

25V

5V

normal

50ms

 

M27C16

SGS-Thom.

25V

5V

normal

50ms

 

SAB2716

Siemens

25V

5V

normal

50ms

 

MHB2716C

Tesla

25V

5V

normal

50ms

 

TMS2716

Texas Instr.

25V

5V

normal

50ms

 

ET2716

Thomson

25V

5V

normal

50ms

 

ETC2716

Thomson

25V

5V

normal

50ms

 

 

 

 

 

 

 

 

Eprom: 2732

výrobca:

PGM

napätie:

napájanie:

Algoritmus:

PGM

pulz:

pozn.

2732

..

25V

5V

normal

50ms

 

2732A

..

21V

5V

normal

50ms

 

2732B

..

12.5V

5V

normal

50ms

 

27C32

..

21V

5V

normal

10ms

 

27C32B

..

12.5V

5V

normal

10ms

 

27C32H

..

25V

5V

normal

10ms

 

Am2732/9732

AMD

25V

5V

normal

50ms

 

Am2732A

AMD

21V

5V

normal

50ms

 

Am9732A

AMD

21V

5V

normal

50ms

 

AM2732B

AMD

12.5V

5V

normal

50ms

 

ET2732

Eurotech.

25V

5V

normal

50ms

 

F2732

Fairchild

25V

5V

normal

50ms

 

MBM2732

Fujitsu

25V

5V

normal

50ms

 

MBM2732A

Fujitsu

21V

5V

normal

50ms

 

MBM27C32

Fujitsu

25V

5V

normal

50ms

 

MBM27C32A

Fujitsu

21V

5V

normal

50ms

 

HN2732A

Hitachi

21V

5V

normal

50ms

 

HN27C32

Hitachi

25V

5V

normal

50ms

 

HN462732(P)

Hitachi

25V

5V

normal

50ms

 

HN48273A(G)

Hitachi

21V

5V

normal

50ms

 

2732

Intel

25V

5V

normal

50ms

 

2732A

Intel

21V

5V

normal

50ms

 

2732B

Intel

12.5V

5V

normal

10ms

 

K573RF3

CCCP

25V

5V

normal

50ms

 400ns

K573RF3AF33

CCCP

21V

5V

normal

50ms

 550ns

K573RF3B

CCCP

12.5V

5V

normal

50ms

 800ns

M5L2732

Mitsubishi

25V

5V

normal

50ms

 

M5L2732A

Mitsubishi

21V

5V

normal

50ms

 

MCM2732

Motorola

25V

5V

normal

50ms

 

NM2732

Nat. Semi.

25V

5V

normal

50ms

 

NMC2732

Nat. Semi.

25V

5V

normal

50ms

 

NMC2732A

Nat. Semi.

21V

5V

normal

50ms

 

NMC2732H

Nat. Semi.

21V

5V

normal

50ms

 

NMC27C32

Nat. Semi.

25V

5V

normal

50ms

 

NMC27C32A

Nat. Semi.

21V

5V

normal

50ms

 

NMC27C32B

Nat. Semi

12.5V

5V

normal

10ms

 

NMC27C32H

Nat. Semi

25V

5V

normal

10ms

 

uPD2732

NEC

25V

5V

normal

50ms

 

uPD2732A

NEC

21V

5V

normal

50ms

 

MSM2732

OKI

25V

5V

normal

50ms

 

MSM2732A

OKI

21V

5V

normal

50ms

 

RD27C32

Ricoh

21V

5V

normal

10ms

 

M2732A

SGS-Thom.

21V

5V

normal

50ms

 

TMS2732

Texas Ins.

25V

5V

normal

50ms

 

TMS2732A

Texas Ins.

21V

5V

normal

50ms

 

ETC2732

Thomson

25V

5V

normal

50ms

 

TMM2732

Toshiba

25V

5V

normal

50ms

 

TMM273A

Toshiba

21V

5V

normal

50ms

 

TMM2732D

Toshiba

25V

5V

normal

50ms

 

2732

UMC

25V

5V

normal

50ms

 

U2732C

RFT/NDR

25V

5V

normal

50ms

450ns

 

 

 

 

 

 

 

Eprom: 2764

výrobca:

PGM

napätie:

napájanie:

Algoritmus:

PGM

pulz:

pozn.

2764

..

21V

5V

normal

50ms

 

2764

..

21V

6V

Intell

  1ms

 

2764A

..

12.5V

6V

Intell

  1ms

 

2764AF

..

21V

6V

Intell

 10ms

 

27HC64

..

12.5V

6V

NS-fast

0.5ms

 

Am2764/9764

AMD

21V

6V

Intell

  1ms

 

AM2764A

AMD

12.5V

6V

Intell

  1ms

 

Am2764AF/APC

AMD

21V

5V

normal

10ms

 

AT27HC64

Atmel

12.5V

6V

NS-fast

 0.5ms

 

CAT2764A

Catalayst

12.5V

6V

Intell

  1ms

 

ET2764

Eurotech.

21V

6V

Intell

  1ms

 

2764

Fairchild

21V

6V

Intell

  1ms

 

MBM2764

Fujitsu

21V

6V

Intell

  1ms

 

MBM27C64

Fujitsu

21V

6V

Intell

  1ms

 

HN27C64

Hitachi

21V

6V

Intell

  1ms

 

HN482764

Hitachi

21V

6V

Intell

  1ms

 

HY2764

Hyundai

12.5V

6V

Intell

  1ms

 

HY27C64

Hyundai

12.5V

6V

Intell

  1ms

 

2764

Intel

21V

6V

Intell

  1ms

 

2764A

Intel

12.5V

6V

Intell

  1ms

 

27C64

Intel

12.5V

6V

Intell

  1ms

 

87C64

Intell

12.5V

6V

Intell

  1ms

 

2764

Matsushita

21V

6V

Intell

  1ms

 

27C64

Microchip

12.5V

6V

Intell

  1ms

 

27HC64

Microchip

12.5V

6V

Intell

  1ms

 

M5L2764

Mitsubishi

21V

6V

Intell

  1ms

 

MK2764

Mostek

21V

6V

Intell

  1ms

 

NMC2764

Nat. Semi.

21V

6V

Intell

  1ms

 

NMC27C64

Nat. Semi.

12.5V

6V

Intell

  1ms

 

NMC27C64B

Nat. Semi.

12.5V

6V

Intell

  1ms

 

uPD2764

NEC

21V

6V

Intell

  1ms

 

uPD27C64

NEC

21V

6V

Intell

  1ms

 

2764

OKI

21V

6V

Intell

  1ms

 

27C64

OKI

21V

6V

Intell

  1ms

 

2764A

OKI

12.5V

6V

Intell

  1ms

 

RD27C64

Ricoh

21V

6V

Intell

  1ms

 

R2764

Rockwell

12.5V

6V

Intell

  1ms

 

R27C64

Rockwell

12.5V

6V

Intell

  1ms

 

R87C64

Rockwell

21V

6V

Intell

  1ms

 

2764

SEEQ

21V

6V

Intell

  1ms

 

27C64

SEEQ

21V

6V

Intell

  1ms

 

27C64A

SEEQ

12.5V

6V

Intell

  1ms

 

2764H

SGS-Thom.

21V

6V

Intell

  1ms

 

M2764A

SGS-Thom.

12.5V

6V

Intell

  1ms

 

TS27C64A

SGS-Thom.

12.5V

6V

Intell

  1ms

 

27C64

Signetics

21V

6V

Intell

  1ms

 

27C64A

Signetics

12.5V

6V

Intell

  1ms

 

TS27C64

Thomson

12.5V

6V

Intell

  1ms

 

TMS27(P)64

Texas Ins.

21V

6V

Intell

  1ms

 

TMS27C64

Texas Ins.

12.5V

6V

Intell

  1ms

 

TMM2764

Toshiba

21V

6V

Intell

  1ms

 

TMM2764A

Toshiba

12.5V

6V

Intell

  1ms

 

2764

UMC

21V

6V

Intell

  1ms

 

27C64

VLSI

12.5V

6V

Intell

  1ms

 

 

 

 

 

 

 

 

Eprom: 27128

výrobca:

PGM

napätie:

napájanie:

Algoritmus:

PGM

pulz:

pozn.

27128

..

21V

6V

Intell

  1ms

 

27128A

..

12.5V

6V

Intell

  1ms

 

27128AF

..

21V

5V

normal

10ms

 

27C128

..

12.5V

6V

intrac

  2ms

 

27C128F

..

12.5V

6V

NS-fast

0.5ms

 

Am27128

AMD

21V

6V

Intell

  1ms

 

Am27128A

AMD

12.5V

6V

Intell

  1ms

 

Am27128AF/PC

AMD

21V

5V

normal

10ms

 

Am27C128

AMD

12.5V

6V

Intell

  2ms

 

AT27C128

Atmel

12.5V

6V

NS-fast

0.5ms

 

CAT27128A

Catalyst

12.5V

6V

Intell

  1ms

 

MBM27128

Fujitsu

21V

6V

Intell

  1ms

 

MBM27C128

Fujitsu

21V

6V

Intell

  1ms

 

HN4827128

Hitachi

21V

6V

Intell

  1ms

 

HN27128A

Hitachi

12.5V

6V

Intell

  1ms

 

27128

Intel

21V

6V

Intell

  1ms

 

27128A

Intel

12.5V

6V

Intell

  1ms

 

27128B

Intel

12.5V

6V

Intell

  1ms

 

27C128

Intel

12.5V

6V

Intell

  1ms

 

27128

Matsushita

21V

6V

Intell

  1ms

 

27C128

Microchip

12.5V

6V

Intell

  1ms

 

M5L27128

Mitsubishi

21V

6V

Intell

  1ms

 

M5M27C128

Mitsubishi

21V

6V

Intell

  1ms

 

27C128

Nat. Semi.

21V

6V

Intell

  1ms

 

NMC27C128

Nat. Semi.

12.5V

6V

Intell

  1ms

 

uPD27128

NEC

21V

6V

Intell

  1ms

 

27128

OKI

21V

6V

Intell

  1ms

 

27128A

OKI

12.5V

6V

Intell

  1ms

 

27128

SEEQ

21V

6V

Intell

  1ms

 

27128A

SEEQ

12.5V

6V

Intell

  1ms

 

M27128

SGS-Thom.

12.5V

6V

Intell

  1ms

 

TMS27128

Texas Ins.

21V

6V

Intell

  1ms

 

TMS27128A

Texas Ins.

12.5V

6V

Intell

  1ms

 

TMS27C128

Texas Ins.

12.5V

6V

Intell

  1ms

 

TMM27128

Toshiba

21V

6V

Intell

  1ms

 

TMM27128D

Toshiba

21V

6V

Intell

  1ms

 

TMM27128A

Toshiba

12.5V

6V

Intell

  1ms

 

27C128

VLSI

12.5V

6V

Intell

  1ms

 

 

 

 

 

 

 

 

Eprom: 27256

výrobca:

PGM

napätie:

napájanie:

Algoritmus:

PGM

pulz:

pozn.

27256

..

21V

6V

Intell

  1ms

 

27256A

..

12.5V

6V

Intell

  1ms

 

27256F

..

21V

5V

normal

10ms

 

27256B

..

12.5V

6V

NS-fast

0.5ms

 

Am27256

AMD

12.5V

6V

Intell

  1ms

 

Am27C256

AMD

12.5V

6V

Intell

  1ms

 

Am27256F/PC

AMD

21V

5V

normal

10ms

 

Am27C256F/PC

AMD

21V

5V

normal

10ms

 

AT27256

Atmel

12.5V

6V

Intell

  1ms

 

AT27C256

Atmel

12.5V

5V

NS-fast

0.5ms

 

AT27HC256

Atmel

12.5V

5V

NS-fast

0.5ms

 

CAT27256

Catalyst

12.5V

6V

Intell

  1ms

 

CAT27HC256

Catalyst

12.5V

6V

Intell

  1ms

 

MBM27256

Fujitsu

12.5V

6V

Intell

  1ms

 

MBM27C256

Fujitsu

21V

6V

Intell

  1ms

 

MBM27C256A

Fujitsu

12.5V

6V

Intell

  1ms

 

MBM27C256H

Fujitsu

12.5V

6V

Intell

  1ms

 

HN27256

Hitachi

12.5V

6V

Intell

  1ms

 

HN27C256

Hitachi

12.5V

6V

Intell

  1ms

 

HN4827256

Hitachi

12.5V

6V

Intell

  1ms

 

27256

Intel

12.5V

6V

Intell

  1ms

 

27C256

Intel

12.5V

6V

Intell

  1ms

 

87C256

Intel

12.5V

6V

Intell

  1ms

 

27256

Microchip

12.5V

6V

Intell

  1ms

 

27C256

Microchip

12.5V

6V

Intell

  1ms

 

27HC256

Microchip

12.5V

6V

NS-fast

0.5ms

 

M5L27256

Mitsubishi

12.5V

6V

Intell

  1ms

 

M5M27C256

Mitsubishi

12.5V

6V

Intell

  1ms

 

NMC27C256

Nat. Semi.

12.5V

6V

Intell

  1ms

 

NMC27C256A

Nat. Semi.

12.5V

6V

Intell

  1ms

 

NMC27C256B

Nat. Semi.

12.5V

6V

NS-fast

0.5ms

 

uPD27256

NEC

21V

6V

Intell

  1ms

 

uPD27C256

NEC

21V

6V

Intell

  1ms

 

uPD27256A

NEC

12.5V

6V

Intell

  1ms

 

uPD27256B

NEC

12.5V

6V

Intell

  1ms

 

27256

OKI

12.5V

6V

Intell

  1ms

 

27256A

OKI

12.5V

6V

Intell

  1ms

 

RD27C256

Ricoh

12.5V

6V

Intell

  1ms

 

27256

SEEQ

12.5V

6V

Intell

  1ms

 

27C256

Signetics

12.5V

6V

Intell

  1ms

 

M27256

SGS-Thom.

12.5V

6V

Intell

  1ms

 

M27256B

SGS-Thom.

12.5V

6V

NS-fast

0.5ms

 

TS27256

SGS-Thom.

12.5V

6V

Intell

  1ms

 

TS27C256

SGS-Thom.

12.5V

6V

NS-fast

0.5ms

 

TMS27256

Texas Ins.

12.5V

6V

Intell

  1ms

 

TMS27C256

Texas Ins.

12.5V

6V

Intell

  1ms

 

TC57256

Toshiba

21V

6V

Intell

  1ms

 

TC57256A

Toshiba

12.5V

6V

Intell

  1ms

 

T57H256

Toshiba

12.5V

6V

Intell

  1ms

 

TMM27256

Toshiba

21V

6V

Intell

  1ms

 

TMM27256A

Toshiba

12.5V

6V

Intell

  1ms

 

27C256

VLSI

12.5V

6V

Intell

  1ms

 

 

 

 

 

 

 

 

Eprom: 27512

výrobca:

PGM

napätie:

napájanie:

Algoritmus:

PGM

pulz:

pozn.

27512

..

12.5V

6V

Intell

  1ms

 

27C512

..

12.5V

6V

NS-fast

0.5ms

 

27512F

..

21V

6V

Intell

  1ms

 

27512P

..

21V

5V

normal

  5ms

 

Am27512

AMD

12.5V

6V

Intell

  1ms

 

Am27C512

AMD

12.5V

6V

Intell

  1ms

 

Am27512PC

AMD

21V

5V

normal

  5ms

 

Am27C512F/PC

AMD

21V

6V

Intell

  1ms

 

AT27C512

Atmel

12.5V

6V

NS-fast

0.5ms

 

CAT27512

Catalyst

12.5V

6V

Intell

  1ms

 

MBM27C512

Fujitsu

12.5V

6V

Intell

  1ms

 

HN27512

Hitachi

12.5V

6V

Intell

  1ms

 

27512

Intel

12.5V

6V

Intell

  1ms

 

27C512

Intel

12.5V

6V

Intell

  1ms

 

27C512

Microchip

12.5V

6V

Intell

  1ms

 

M5L27512

Mitsubishi

12.5V

6V

Intell

  1ms

 

NMC27C512

Nat. Semi,

12.5V

6V

Intell

  1ms

 

NMC27C512A

Nat. Semi.

12.5V

6V

NS-fast

0.5ms

 

uPD27C512

NEC

12.5V

6V

Intell

  1ms

 

27512

OKI

12.5V

6V

Intell

  1ms

 

M27512

SGS-Thom.

12.5V

6V

Intell

  1ms

 

M27C512

SGS-Thom.

12.5V

6V

NS-fast

0.5ms

 

27C512

Signetics

12.5V

6V

Intell

  1ms

 

TMS27512

Texas Ins.

12.5V

6V

Intell

  1ms

 

TMS27C512

Texas Ins.

12.5V

6V

NS-fast

0.5ms

 

TC57512

Toshiba

12.5V

6V

Intell

  1ms

 

TC57512A

Toshiba

12.5V

6V

Intell

  1ms

 

TMM27512

Toshiba

12.5V

6V

Intell

  1ms

 

27512

VLSI

12.5V

6V

Intell

  1ms

 

 

 

 

 

 

 

Igi

 

 P.S.:

Tabuľka si nekladie za cieľ pokryť všetky možné typy existujúcich Eprom-iek, skôr pokrýva tie najviac známe a najviac rozšírené typy ktoré sa použivali v 8-bitoch.


 

dtto v pdf súbore:

Eprom_table.pdf (46,58 kb)

__________________________________________________________

Prvá časť USBprog:

http://blog.3b2.sk/igi/post/USBprog-Eprom2b-Prom-programmer-Part1.aspx

Druhá časť USBprog:

http://blog.3b2.sk/igi/post/USBprog-Eprom2b-Prom-programmer-Shield-2732-Part2.aspx

Štvrtá časť USBprog:

http://blog.3b2.sk/igi/post/USBprog-Eprom-2b-Prom-programmer-Part4-Prepinac-Vpp-Vpp-selector.aspx

Piata časť USBprog:

http://blog.3b2.sk/igi/post/USBprog-Eprom-2b-Prom-programmer-Part5-Eprom-2732B-pffffffff-.aspx

____________________________________________________

Vaše hodnotenie, Rate post:

USBprog - Eprom+ Prom programmer. Shield 2732. Part2.

By Administrator at March 20, 2022 10:10
Filed Under: SBC8085-NCB85

USBprog

 

Dnes to bude o domácej stavbe shieldu pre Eprom typu 2732 pre USBprog, tento shield je potrebný pre prácu s Eprom typu 2732.

Spomínal som že je to veľmi jednoduchá robota, zo spodnej ZIF pätičky smerom do hornej pätičky sa iba prekrížia piny 20 a 21, to je všetko. Ešte som dodatočne pridal kondenzátor M1 ktorý je pripojený na pin 12 (Gnd) a na pin 24 (+5V), teda je určený na filtráciu napájania. Vzájomné posunutie oboch ZIF pätičiek proti sebe činí pritom len jednu dierku smerom doprava na univerzálke. Takéto zapojenie pritom nezakryje výhľad na červenú LED.

 

USBprog shield 2732, verzia ála Igi

 

Upozornenie:

Zásahy do zariadenia sú na vlastné riziko majiteľa zariadenia. Autor týchto stránok nenesie žiadnu

zodpovednosť za škody  spôsobené používaním zariadení postavených podľa tu uverejnených

schém alebo zobrazených úprav.

 

 

Zapojenie sa dá urobiť aj pomocou dvoch precíznych pätičiek kde sa prekrížia uvedené piny (môže to byť potom hodne malé - a skladné), uvedené 2 fotografie mi poslal autor USBprog-u:

 

autor foto: Štefan Kičina

 

autor foto: Štefan Kičina

 

Rozhodol som sa tu ísť na to trošku inou cestou - použil som v zapojení ďalšiu ZIF pätičku - predsa len sa Eprom-ky lepšie umiestňujú do pätičky s nulovou prítlačnou silou. Vďaka štvorcovému prierezu takéhoto "predlžováku" to v pôvodnej pätičke perfektne sedí bez najmenšej vôle.

 

 

Použil som vyššie posadenie hornej pätice, pretože som chcel aby boli pätičky pekne nad sebou, nie vedľa seba - i keď by to bolo v inej úrovni. Síce to takto má po postavení väčšiu výslednú stavebnú výšku, ale to mi pri práci nevadí, bolo to hlavne dané tým že som chcel aby bol dobrý prístup k páčke spodnej ZIF pätičky programátoru, takto to funguje a dobrý prístup k spodnej páčke je zachovaný. Dnes si hovorím že to mohlo byť posadené ešte asi tak o cca 8mm nižšie a bolo by to stále v pohode - ale po bitke je každý generál.

 

 

Celý tento shield je postavený na malej univerzálnej doštičke, všetky piny sú prepojené 1:1, teda - mimo pinov 20 a 21 ktoré ako som už spomínal sú po ceste na druhú pätičku prekrížené, viď obrázok verzie 1.0. Tu by som už mohol skončiť, ale ako som už spomenul - rozhodol som sa zapojenie si mierne skomplikovať tak aby sa dala pätička používať aj ako pôvodná, len to chcelo trošku roboty navyše. Jediná vec - vyžaduje si to použiť navyše ešte dvojitý prepínač (žiaden čo by vyhovoval mojim potrebám som ale doma nenašiel), alebo to treba riešiť prepínaním pomocou dvojice jumperov - čo je moje konečné riešenie. Takže som upravoval zapojenie až som skončil na zapojení verzie 1.1:

 

 

Asi až časom sa ukáže či malo zmysel si to takto upraviť, teraz už nad tým nerozmýšľam - ak sa to využije tak to už mám dopredu pripravené. Ak nie, nič sa nedeje, zase až tak zložité na prácu to nebolo - a ani na súčiastky. Dtto je tu pridaný kondenzátor M1 ktorý je pripojený na pin 12 (Gnd) a na pin 24 (+5V), síce nie je vyžadovaný, ale ak ho máte, dajte si ho tam, ak ho osadíte určite s tým nič nepokazíte !

 

Výsledok vidíte na obrázku  - jumpre naľavo = nastavenie pre USBprog a Eprom 2732,

poloha ak sú napravo = 1:1

 

Ešte som na shield dorobil označenie, je to tu vyfotené z opačného pohľadu.

(To označenie - nech viem aj po čase čo som to tu stváral ... Laughing)

 

Je načase skúsiť napáliť Eprom typu 2732A (konkrétne z tabuľky vybratý typ ST M2732AF1, šikovná pomocná tabuľka na výber správneho programovacieho napätia bude uverejnená v ďalšej časti popisu, ešte ju len píšem) - t.j. potrebuje 21V programovacie napätie, zvolíme správne nastavenie a cez otvorenie súboru natiahneme potrebný (teraz sa jedná o binárny) súbor, program ešte upozorní na potrebu použiť v tejto časti popisovanú redukciu (video ktoré ukazuje napaľovanie tejto Eprom sa nachádza v predchádzajúcom článku):


 

Po úspešnom natiahnutí súboru zostáva iba spustiť možnosť "Zapíš",

po spustení programovania je možné tento stav prerušiť cez "preruš".

 

 

Ako vidieť postupne beží na obrazovke bargraf ktorý informuje o tom

v ktorej časti programovania sa práve nachádzame.

 

 

Po ukončení programovania ešte spustím verifikáciu ("Over").

 

Dodatok:

Pár dní po stavbe som si uvedomil že na podobnom princípe budovala už roky svoje dodatkové shieldy aj firma Elnec (a neviem o nikom komu by ich použité riešenie s väčšou stavebnou výškou vadilo), takže som určite nevymyslel žiadnu Ameriku, len to tak nejako logicky vyplynulo z podstaty veci. Určite by som to inak riešil (bola by menšia stavebná výška) ak by som to robil návrhom priamo na plošný spoj, ale pre jeden potrebný kus iba pre seba to nepovažujem za potrebné, aj takto to dobre poslúži (a slúži).

__________________________________________________________

Prvá časť USBprog:

http://blog.3b2.sk/igi/post/USBprog-Eprom2b-Prom-programmer-Part1.aspx

Tretia časť USBprog:

http://blog.3b2.sk/igi/post/USBprog-Eprom2b-Prom-programmer-Tabulka-Eprom-pamati-Part3.aspx

Štvrtá časť USBprog:

http://blog.3b2.sk/igi/post/USBprog-Eprom-2b-Prom-programmer-Part4-Prepinac-Vpp-Vpp-selector.aspx

Piata časť USBprog:

http://blog.3b2.sk/igi/post/USBprog-Eprom-2b-Prom-programmer-Part5-Eprom-2732B-pffffffff-.aspx

____________________________________________________

Vaše hodnotenie, Rate post:

Lenovo ThinkVision LT1421.

By Administrator at March 18, 2022 12:27
Filed Under: Non-Atari

 


Už dlhšie vlastním tento monitor - Lenovo ThinkVision LT1421, (používam ho aj s mojím notebookom Fujitsu) dnes som ho funkčne pripojil aj k mojim netbookom, t.j. cez USB rozhranie (nevyžaduje dodatočné napájanie) a zrazu mám netbooky ktoré fungujú na 2 displejoch, to je viac ako príjemné rozšírenie možností týchto prťavých "atómových" mašiniek. Rozlíšenie monitoru je síce len 1366x768, ale na mašine ktorá disponuje rozlíšením 1024x600 je aj toto vyššie dostupné rozlíšenie celkom terno. Ternom je aj spomínané napájanie priamo USB káblikom, teda netreba mať k nemu dodatočný zdroj napájania, to sa naozaj hodí. Jas displeja je viac ako dostatočný, netreba sa báť že malý príkon nepostačuje na dostatočné podsvietenie. A ešte jedna vec - celková váha monitoru je pod jedným kilogramom.

 

 

Nejaké ďalšie popisovanie asi nemá význam, prikladám údaje priamo od výrobcu:

 

Už len dodám že som sa k nemu vtedy dostal za sumu ktorá možno bola cca iba 40% sumy za ktorú sa vtedy predával, asi sa tomu hovorí výhodná kúpa (a bolo to ešte asi rok a 1/2 v záruke). A hlavne moje malé netbooky zrazu poskytujú omnoho lepšie uplatnenie. Takéto hardvérové doplnky sú naozaj zaujímavé (pre mňa určite), z mojej strany som bol na správnom mieste a v pravý okamžik.

___________________________________________________________

Vaše hodnotenie, Rate post:

USBprog - Eprom + Prom programmer. Part1.

By Administrator at March 17, 2022 11:50
Filed Under: SBC8085-NCB85

USBprog - autor Štefan Kičina

 

Pri prechádzaní webových stránok som prednedávnom natrafil na tento USBprog programátor už pomaly nepoužívaných pamätí, alebo teda priamo svätý grál pre tých čo sa venujú 8-bitom. Autor tohoto programátoru je zo Slovenska, je ním Štefan Kičina. Celé je to osadené SMD súčiastkami takže na doske je toho "nasypaného" viac ako dosť. Ako vidieť programátor si vystačí s napájaním z USB, t.j. nevyžaduje dodatočné napájanie (výnimkou sú PROM pamäte, ale k tomu sa ešte dostanem). Programovanie a celý programátor riadi procesor ATmega324, ktorý beží na 16MHz. Potrebné napätia (programovacie napätia +25V, +21V, +12.5V), +12V a -5V sa generujú z napájacieho napätia +5V DC/DC meničmi s obvodmi MC34063.

___________________________________________________________

Na okraj:

Vlastním programátor TL866, je výborný - ale má jednu a dosť veľkú nevýhodu - jeho programovacie napätie dosahuje hodnotu iba cca 18V čo je napríklad pre pamäte 2716 a 2732 z ktorých niektoré typy vyžadujú programovacie napätie 21V a niektoré typy potrebujú až 25V - je to viac ako nedostatočné a mám problém tieto staršie typy napáliť, vlastne je viac ako pravdepodobné že s nimi nedokážem na TL866 pracovať a úspešne ich naprogramovať. Pre nás ktorí robia s 8-bitmi je to čo ostatných už dávno netrápi skutočný problém. Uvedenú problematiku v plnej miere odstraňuje práve tu popisovaný doplnkový USPprog programátor.

___________________________________________________________

 

Tak mi to nedalo, napísal som autorovi že mám záujem, onedlho sa ozval že ešte jednu neosadenú dosku má. Tak som si ju zabezpečil, prešiel týždeň - a dostal som odpoveď že programátor je už osadený a funkčný. Za ďalšie 2 dni som si ho už na pošte prevzal, autor mi poslal aj potrebné súbory pre prácu, priložil aj manuál. Klobúk dolu nad touto prácou ! Niekto to naozaj z SMD súčiastkami vie ...

 

USBprog

 

Vlastná činnosť programátoru je signalizovaná pomocou LED:

 

    Zelená LED      - signalizuje pripojenie +5V (napájanie) počas programovania                         

    Zelená LED      - signalizuje pripojenie -5V  a +12V (napájanie EPROM 2708) počas programovania

    Oranžová LED  - signalizuje prítomnosť napätia z meniča +25V (+21V alebo +12.5V)
    Červená LED    - blikaním signalizuje samotné programovanie

 

Bez toho aby som dlho obkecával ktoré typy pamätí programátor zvláda programovať

- pozrite si nasledovný obrázok:

 

 

Je tu hodne žiadaná možnosť programovania tzv. trojnapäťovej Eprom typu 2708 (potrebuje -5V, +5V, +12V), čo je viac ako dobré, predsa len výnimočne to môžem potrebovať, síce nie pre seba, ale určite sa niekto nájde v mojom okolí kto toto bude potrebovať, niekoľko kusov (11 ...) doma mám). Eprom 2716-ky doma tiež mám (tak isto 11 kusov), takže toto sa tak isto určite využije. Nasleduje rada 2532 ktoré sú tiež zaujímavé (momentálne žiadne nevlastním) pre mňa najžiadanejší je ale typ 2732, pri ňom sa ešte zastavím. Ďalej nasledujú PROM-y, tie vyžadujú použiť prídavnú dosku (shield). Programátor na 74188 mám vlastný, ďalšie uvedené typy PROM nevlastním, takže toto zatiaľ u mňa nie je na programe dňa. Nakoniec obvody 8748 a 8749 - tak isto treba použiť prídavnú dosku (na tie mám tiež iný programátor). Shield pre PROM-y na domácu stavbu je vrátane označenia kompletných súčiastok voľne dostupný na webe (odkaz je na konci článku), tu je potom treba použiť externý zdroj pre programovacie napätie PROM DC/15V/1A.

 

Programátor poskytuje aj dodatočné info.

 

Zvolený typ Eprom.

 

Vrátim sa k Eprom 2732, tu je potrebné do ZIF pätičky osadiť pre prácu s ňou tzv. "medzisoklík" alebo inak povedané - treba redukciu, pretože je potrebné na ceste medzi ZIF pätičkou a pamäťou EPROM 2732 zameniť medzi sebou nožičky č. 20 a 21. Nie je to nič zložitého, len v "medzisoklíku" sú tieto vývody medzi sebou navzájom prehodené. Túto redukciu som si doma sám vyrobil, v ďalšom pokračovaní o tom bude podrobnejšie - aj zo schémou a drobnými vylepšeniami.

 

USBprog

 

Pre jednoduchosť a zbytočné nerozširovanie zložitosti zapojenia autor zvolil možnosť nastavenia potrebného programovacieho napätia 25V, 21V a 12.5V pomocou prepojok, síce je to trochu staromódne (hlavne dané tým, že autor postupne rozširoval pôvodný programátor na ďalšie a ďalšie typy pamätí - pritom na začiatku bol iba pre typy 2708 a 2716 + PROM-y), ale ak sa pozriete do tabuľky typov Eprom a nastavíte správne programovacie napätie tak v tom nevidím žiaden problém, minimálne pre niekoho aspoň mierne zručného to určite nie je vec ktorá by ste nedala zvládnuť. Momentálne sa nachádzajú potrebné prepojky na spodnej strane programátoru, tu na tom ešte zapracujem a vyvediem ich na hornú stranu programátoru, prepínač programovacieho napätia potom bude na očiach a priamo budem vidieť zvolené napätie. Kto to používa naozaj iba občas - tak nemusí ani toto riešiť. Aby to bolo prehľadné pri používaní nachystám tabuľku Eprom pamätí 2708, 2716 a 2732 (a možno tam uvediem aj typy s väčšou kapacitou - i keď samozrejme tie s týmto programátorom programovať nepôjde), akurát mi to asi chvíľu potrvá - ale robím na tom.


Najprv treba pripojiť programátor cez USB káblik, počkať na inštaláciu USB HID-u

a až následne spustiť programové vybavenie.

 

Programátor pracuje zo súbormi s koncovkoux hex a bin, zobrazí počet bytov podľa zvoleného typu obvodu. Testuje Eprom pamäte či sú vyčistené (musia obsahovať FFh, pre PROM pamäte zase platí že čistá PROM obsahuje samé 00h. Pri čítaní, verifikácii, zápise beží na displeji bargraf, takže sme priebežne informovaní že sa niečo deje a koľko z uvedeného deja už zbehlo.

 

Ďalšou vychytávkou je vlastné testovanie hardvéru - je tu možnosť testovať jednotlivé zdroje napätia či sú v poriadku - toto sa len tak nevidí. A tiež je tu možnosť programovať jednotlivé bajty pamäte. Pri teste napájania 12V pri EPROM 2708 treba zapnúť aj napätie -5V, toto napätie je HW blokované pri výpadku -5V, ale toto zase 8-bitoví harcovníci určite ovládajú.

 

Autor upozorňuje:

Pred aktivovaním funkcie “test HW“ nesmie byť v pätici vložený žiadny obvod!

- v opačnom prípade môže dôjsť k poškodeniu vloženého obvodu, to je ale myslím si jasné, ale predsa len sa nájdu šikovní jedinci čo ... nebudem to ďalej pitvať. Stačí len používať rozum.

Manuál je šikovný, ale dá sa úspešne pracovať s programátorom aj bez neho, ako vidieť menu a celý program sú lokalizované.

 

 

Čo sa týka programového vybavenia - po pripojení programátor na notebooku s WIN7/64bit nabehol naprosto bez probémov a bol pripravený okamžite k práci, nevyžaduje žiadne sťahovanie inštalátoru USB z netu. Po úspešnej inštalácii ovládača sa v systéme vytvorí HID - Human Interface Device. Tak som začal mierne testovať, skúsil som to rozbehať aj na tých mojich "atómových" netbookoch s WIN7/32bit, nabehlo to tak isto - musí byť ale k dispozícii nainštalovaný minimálne Microsoft .NET Framework verzie 4.5.1 a vyššie. Dtto to beží na notebooku s W10, len asi bude treba dať pozor na oprávnenia, pri Home verzii to ale nehrozí.

Na spomenutých netbookoch som už tiež tak isto napaľoval Eprom pamäte, ide to bez najmenších problémov, takže je to naozaj dobre podporované.

 

Ešte nejaké tie časové údaje:

Naprogramovanie Eprom 2716: cca 103 sekúnd

Naprogramovanie Eprom 2732: cca 206 sekúnd

(Nezabúdajte prosím že sa používajú dlhé programovacie pulzy (toto sa skrátiť nedá, teda ak chceme dodržať datasheetové údaje - napríklad pre 2732-ku to značí postupnosť 4096byte x 50ms = 204.8 sec, t.j. pre ostatnú réžiu prenosov a ovládania zostáva čas iba mierne niečo cez sekundu)

 

Nasleduje krátke video - ukážka napaľovania Eprom 2732A (21V):

USBprog 2732A.mp4 (5,80 mb)

 

Za seba som veľmi spokojný - už nemusím tak ako doteraz absolvovať tento maratón:

- zapínať LCD displej + potrebná kabeláž + pripojenie na PC

- zapojiť klávesnicu do PC

- zapnúť PC DOS-ový stroj + potrebná kabeláž (386 alebo 486-ka)

- pripojiť PREPROM-02 cez paralelný port

- zapojiť extra zdroj pre vlastný programátor

- skopírovať binárku do PC

- konečne by som mohol napaľovať

  takže tento USBprog programátor aj výrazne šetrí čas - mimo iného aj veľmi výrazne miesto (a tým následne aj nervy ...)

 

Záver:

Ovládanie je intuitívne, je to jednoduché na používanie, rozmerovo skladné - zaberá to málo miesta, napájanie vyriešené priamo z USB, to by v tom musel čert byť aby som nepodporil domáceho tvorcu ! Je za tým veľa roboty z SMD súčiastkami (na klasike by to asi boli celkom iné rozmery), skutočne príjemné programové vybavenie. Univerzálnosť programového vybavenia siaha od WinXP, teda aj pre W7/32Bit až po Win/64bit systémy.

Vec ktorá by mohla byť iná - po pripojení si programátor nepamätá posledne nastavený typ Eprom (PROM), ale dá sa s tým žiť  - je to len pár klikov navyše. (Ak o tom viete tak si vždy po zapnutí nastavenie skontrolujete, dtto platí aj pre nastavenie správneho programovacieho napätia - to je dobré nastaviť pred vlastným zapnutím zariadenia.)

Prihováral by som sa za výmenu mikro USB konektoru v budúcnosti za niečo robustnejšie (pozri napr. originál Arduino Uno), ale ak dávate pozor tak by toto malo byť z mojej strany len upozornenie.

Ešte dodám, že si uvedomujem že je to vlastne verzia 1.0, čiže už na začiatku to vie naozaj hodne vecí a teda rozhodne si autor zaslúži uznanie za to  čo sa podarilo umiestniť už od začiatku do programu a čo dokáže vlastný USBprog.

Toto zariadenie celkom logicky vyplňuje vzniknutú medzeru medzi komerčnými zariadeniami na programovanie vyšších kapacít Eprom a už u nich nepodporovaných obvodov.

 

Perlička:

Odskúšal som naprogramovať EPROM U2732C (výroba DDR Robotron) ktorá má programovacie napätie =25V, a svete div sa, išla naprogramovať aj pri 21V - a to bezchybne na prvý pokus. Dederóni, dederóni, naozaj ste dobre zvládli reverzné inžinierstvo ! - táto Eprom má na okienku použité matné mliečne sklo, proste je to agent Mlíčňák priamo v akcii. Zaujímavé na nej je to že mazať ide tak isto dobre, stačí jej štandartných 15 minút na mazačke Conrad.

 

Základné dostupné informácie o tomto programátore na webe (je tu popísaná predchodzia verzia ktorá nemala taký rozsah podporovaných obvodov) :

USBprog -SK

 

P.S.: už sa stalo, nedopatrením sa mi premiešali fotografie a nebolo tu dostupné všetko to čo tu dostupné v článku malo byť, takže sa ospravedlňujem, už je to opravené.

__________________________________________________________

Druhá časť USBprog:

http://blog.3b2.sk/igi/post/USBprog-Eprom2b-Prom-programmer-Shield-2732-Part2.aspx

Tretia časť USBprog:

http://blog.3b2.sk/igi/post/USBprog-Eprom2b-Prom-programmer-Tabulka-Eprom-pamati-Part3.aspx

Štvrtá časť USBprog:

http://blog.3b2.sk/igi/post/USBprog-Eprom-2b-Prom-programmer-Part4-Prepinac-Vpp-Vpp-selector.aspx

Piata časť USBprog:

http://blog.3b2.sk/igi/post/USBprog-Eprom-2b-Prom-programmer-Part5-Eprom-2732B-pffffffff-.aspx

____________________________________________________

Vaše hodnotenie, Rate post:

Tipy a triky 021.Tips & tricks. Nový káblik - náhrada - pre SIO.

By Administrator at March 13, 2022 10:05
Filed Under: Atari

Každý kto si potreboval či už opraviť alebo postaviť vlastný SIO káblik (teda ak ste zohnali potrebné koncovky) je postavený pred fakt že je problém nahradiť alebo zohnať káblik ktorý sa na toto použitie hodí. Takže čo použiť ?


Podmienky potrebného kábliku na nasadenie sú jasné:


- ideálny je káblik ktorý má 13 vodičov

  (bude fungovať vždy a všade bez akýchkoľvek obmedzení)

- najlepšie ak je tienený, t.j. opletený

- mala by to byť licňa, teda pramienky vodičov, nie dráty

- mal by byť primerane ohybný

 

Existuje viacero možností, idem od naslabšej možnej varianty k tej najlepšej:

 

1.- V dnešnej dobe nepotrebujeme všetkých 13 vodičov, ak toto oželieme (a hlavne ak nepoužívame magnetofón) tak si môžeme vystačiť s VGA káblikom ktorý skanibalizujeme, štandartne je tam minimálne 9 vodičov. 12-ka pin nemusí byť zapojený, piny 4 a 6 môžu byť zapojené do jedného spoločného vodiča (tienenie), motor CTRL nemusí byť zapojený, tak isto aj pin 13 - Interrupt, tiež je možné vynechať piny 1 a 2 - to už tých ušetrených vodičov je celkom dosť - teda ak nehodláme používať magnetofón. Len treba počítať s tým že s inými perifériami ako je disketová jednotka to už nemusí vždy fungovať (moderné náhrady disketovej jednotky budú fungovať). Výhoda je čierna farba kábliku (štandartne, existujú aj biele).

 

2.- V prípade ak netrváme na tienení tak môžeme použiť káblik z paralelného Centronics-u určeného pre zapojenie typu PC-tlačiareň kde je tak isto dostatočný počet vodičov na toto nasadenie - stačí hľadať káblik s plným prepojením vodičov. Dokonca občas sa dajú nájsť kábliky ktoré majú použité tienenie. Tienenie má tú výhodu že by sa mali dosahovať vyššie možné prenosové rýchlosti. Tu je to už s farbou kábliku horšie, čierny som ešte nevidel, takže je to len taká nie celkom čistá biela.

 

3.- Káblik SCART - tak isto veľmi vhodné na kanibalizáciu na použitie ako SIO káblik. Štandartne je tam 13 vodičov - t.j. je k dispozícii dostatočný počet vodičov, je tienený a je čierny ... akurát je o poznanie hrubší, takže bude potrebná úprava do vstupov konektorov.

 

Zapojenie vývodov SIO kábliku nájdete v tomto odkaze:

Atari-SIO-cable

___________________________________________________________

Vaše hodnotenie, Rate post:

Moje DRAMduino - tester DRAM 4164(64kx1) - 41256(256kx1). Part2.

By Administrator at March 11, 2022 13:49
Filed Under: SBC8085-NCB85

 

Dnes si pozrieme moje DRAMduino, t.j. tester DRAM s mojimi úpravami. Základnú doštičku (shield) pre DRAMduino som použil z bežne dostupných univerzálnych dosák pre Arduino. Jediný rozdiel je v tom, že som nepoužil na doske určené vývody pre LED, pretože jeden ich vývod je uzemnený a preškrabávať plošák sa mi nechcelo a na druhú stranu prerábať soft aby existoval ďalšia verzia programu mi tiež neveľmi sedelo, je dobré ak dostupné programové vybavenie obsluhuje v podstate stále ten istý hardvér. Zmena je v orientácii osadenej pätičky - je osadená naopak, inak by páčka zavadzala prepínaču typov DRAM. Preto na pätičke priibudla samolepka s výrazným označením pinu č.1.


 

 

Táto doštička pre DRAMduino je mierne upravená - teda aby v ďalšom kroku (ak chcem) bolo možné pomocou ďalšej doštičky merať spotrebu testovanej DRAM pamäte (snímať odber prúdu je skutočne dobrá vec na posúdenie stavu testovanej DRAM) - a ... ak nie, tak stačí na doštičke skratovať jeden jumper a tester potom dokáže fungovať aj bez merania odberu prúdu. Ako vidieť v reáli oproti schéme je jumper umiestnený na pravej strane, v schéme som to kreslil naľavo aby to bolo na obrázku prehľadnejšie, nakoniec - kam sa to dá je vecou vkusu a možnosti ovládania (som pravák).


 

Na svorky a + b môžeme pripojiť ampérmeter, najlepšie nastavený rozsah do 200mA. Odber vlastnej DRAM pri teste podľa typu a kapacity sa pohybuje katalógovo niekde medzi 35÷85mA - ak je to viac tak to už indikuje nejaký problém s konkrétnou DRAM.

___________________________________________________________

Vaše hodnotenie, Rate post:

SP-1010DR SOLDER PEAK - odspájkovacia stanica.

By Administrator at March 05, 2022 10:40
Filed Under: Non-Atari

SP-1010DR SOLDER PEAK


Pred časom som si kúpil túto "mašinku", pretože naozaj niektoré veci bez nej dostať z niektorých dosák bolo už nad moje sily. A plošný spoj tiež nemá nekonečný život. A je to pri vyberaní súčiastok predsa len iná "liga". Rozmery sú celkom slušné, tak isto aj váha - naozaj nehrozí že by táto stanica samovoľne spadla na zem. A ak už spadne tak bacha na to aby ste tam nemali nohu ... Farba a prevedenie je identické s uverejneným obrázkom.


Čo ma vcelku prekvapilo - v návode sa píše o uvoľnení 4 šróbov ktoré držia kompresor, v tom istom návode a v inej reči je zase uvedené že sa tie šróby majú dotiahnuť ... takže celkom slušná haluz. Korunuje to skonštatovanie že pri nedodržaní uvedeného postupu môže prísť k ťažkému zraneniu obsluhy ... takže ako - dotiahnuť alebo uvoľniť ??? Rozhodol som sa - nič som neuvoľnil, zariadenie napriek tomu pracuje bezchybne (zatiaľ ma stanica nezranila, ani ľahko Laughing).

Výrobca v sade dodáva 3 odsávacie hroty, ktoré majú priemer odsávacieho otvoru 0.7, 0.9 a 1.2mm, sú priložené tiež 3 čistiace ihly k uvedeným odsávacím hrotom. Ich dĺžka je mierne cez 15cm a na konci sú opatrené vrúbkovaním = lepšie vyčistenie samotnej trubice odsávacej časti.

 

Nejaké tie skúsenosti z používania.

Čo som ocenil - bočný držiak na vlastnú pištoľ, tým že je priamo na tele skrinky tak nie je problém pri odložení pištole, neskĺzne bokom a pištoľ je teda správne pri odložení fixovaná. Zatiaľ čo som potreboval a odspájkoval išlo z dosky veľmi dobre von - doteraz som nepotreboval dostať veľa súčiastok z miesta kde je pri vyberaní potrebná vyššia teplota (veľké zemnené spoje, alebo také súčiastky ktorých kontakt je rozliaty na väčšej ploche), ale aj tam sa skutočne darí. Daňou za to že to tam tiež funguje je potrebné nastaviť vyššiu teplotu aby odspájkovanie prebehlo bez problémov. Tu sa ťažko radí, vyzerá to tak že každá doska je do istej miery individuálna na nastavenie teploty. Pri "normálnych" doskách nastavujem teplotu na 350°C a ide to parádne, pre väčšie plochy nastavujem teplotu na 380°C - tu sa riadim tým čo som si nechal poradiť prednedávnom priamo od rEVERz-a (i keď on má k dispozícii Weller-ku ...). Pre prácu s univerzálkami doskami (zatiaľ väčšina mojej práce) ako som zistil postačuje s rezervou nastavenie aj na 330°C, asi to bude súvisieť aj s typom použitej pájky /olovnatá/. Niektoré spoje vyžadujú aby sa nanovo prepájkovali pájkou a až potom je možné ich následne uvoľniť pomocu SP1010-DR, zatiaľ som to osobne ale nepotreboval takto riešiť.

Čo sa mi osvedčilo - zapnúť stanicu, nechať nahriať na pracovnú teplotu a len tak v ruke stlačením tlačítka najprv "na sucho" prefúknuť systém, potom je cestička pre ďalší cín určite voľná. Dtto robím na konci práce, krátke zapnutie kompresoru prečistí otvor a mám istotu že nie je všetko zalepené cínom - nakoniec čistiace ihly sú pribalené a tiež nie je od veci z času na čas prebehnúť ihlou otvor pre odsávanie, ak ide ihla bez problémov až smerom dovnútra tak cesta pre cín je voľná /asi najlepšie je použiť ihlu na čistenie vždy pred a po skončení práce/. Komu sa zdá toto dvojité čistenie príliš zložité - naozaj je dobré mať stanicu zaručene funkčnú.

Ak príde k ucpaniu priechodu cínom /stať sa to môže/, tak je dobré stanicu vyhriať až na 450°C, počkať tak 2 až 3 minúty a skúsiť potom zapnúť kompresor. Ak to nepomôže a otvor odsávania je stále nepriechodný tak potom zaručene pomôže čistiaca ihla a priechod je následne uvoľnený. Len pozor pri tejto práci, je to už hodne vysoká teplota a možné popálené prsty nebudú najlepšou vizitkou ...

Pre vlastné čistenie sklenej trubice je dobré začať po uvoľnení cuplíku na zadnej strane pištole ťahať najprv von prednú časť, nie zadnú ! - naopak to veľmi nejde.

Zo začiatku som pri práci trošku bojoval s pištoľou a s hadičkou ku kompresoru, predsa len je to menej ohybné ako som zvyknutý pri práci iba s pájkovačkou, ale dá sa na to zvyknúť, je to naozaj len vecou zvyku. Výsledok pri používaní ale skutočne stojí za to.

Zaujímavé je že na zariadenie sa poskytuje iba ročná záručná lehota /TME/. Čo po uplynutí záruky urobím ako prvé - zadný otvor pre ventilátor na skrinke je urobený ako množstvo malých kruhových otvorov - ventilátor musí cez tieto malé dierky tlačiť vzduch smerom von, daňou za to je zvýšený hluk ako sa vzduch tlačí cez tieto otvory. Ohromne by pomohlo keby tam namiesto nich bol iba jeden veľký kruhový otvor a pred ním iba jednoduchá mriežka - prietok vzduchu by sa minimálne zdvojnásobil a keďže mu v ceste nebudú stáť malé otvory tak sa citeľne zníži hlučnosť samotnej ventilácie - tým pádom sa zlepší chladenie samotnej elektroniky v skrinke.

 

Spominaná zadná časť s výstupom pre ventilátor.


(Ako som dodatočne zistil - prišli na to aj iní, dávno predo mnou - toto odporúčajú viacerí, mimo iného po úprave otvoru vymeniť pôvodnú 12V verziu ventilátoru za jeho 24V verziu, prevádzka bude určite tichšia a prietok vzduchu pre chladenie bude vo výsledku aj tak viac ako dostatočný, ventilátor sa reálne napája 18V/DC - síce s obmedzením odporom, ale zapojiť to pred neho je hračka).


Odkaz na foto vnútorných častí a aj možných úprav:

https://www.eevblog.com/forum/reviews/solder-peak-sp-1010dr-(zd-915-rebrand)-teardown/


Čo sa týka rýchlosti nábehu na pracovnú teplotu - porovnám pájkovačku a odspájkovaciu stanicu s veľmi podobnými napájacími parametrami, porovnám nábeh na rovnakú pracovnú teplotu = 330°C, len dodám že samozrejme čo sa týka pájky - pracovne pájkujem s teplotou podstatne nižšou. 

Fahrenheit Soldering technology

Digital soldering station with motion sensor
160-480°C

(s touto "potvorkou" doma pracujem už hodne dlhú dobu)

 

Fahrenheit Soldering technology - čas 50 sekúnd (s prekmitom na začiatku je to až na 344°C, potom sa to už pekne zrovná a drží sa nastavenej teploty), príkon 60W

SP-1010DR SOLDER PEAK - čas 90 sekúnd, fakticky bez prekmitu, čiže skoro dvojnásobný čas

 

Čo môžem len doporučiť, zabezpečiť si dostatok náhradných dutých hrotov a mať aj náhradné plstené kotúčiky, tieto veci budete časom určite potrebovať vo väčšom množstve, hlavne ak potrebujete často niečo odspájkovať. (Nakoniec - kompletná náhradná pištoľ nie je až taká drahá, tvorí cca 1/5 ceny celej stanice.)

Čistenie sklenenej trubičky od zbytkov cínu je relatívne jednoduché, stačí na zadnej strane pištole potiahnuť cuplík smerom nadol a máme prístup k obsahu. Osvedčil sa technický lieh na čistenie vnútornej strany. Čo sa týka samotného čistenia - prospelo by keby sklenená trubica bola o cca 1mm kratšia, ľahšie by sa vyberala, takto je tam v určitých momentoch hodne tesno. Zo zatváraním je to o niečo zložitejšie, priamo rukou sa mi to nepodarilo, treba použiť väčšiu silu. Dosiahol som to jednoducho opretím zadnej časti pištole o stôl a následným zatlačením celej pištole voči stolu, pekne to cvaklo a všetko potom už drží tak ako má.

Všeobecne je asi známejšia odspájkovacia stanica ZD-915, tá je síce o niečo drahšia, ale nie nejako výrazne. Na druhú stranu - tvrdí sa že SP-1010DR je v podstate len rebrandt ZD-915 (čiže len iná farba a iný tvar skrinky), elektronika je vraj rovnaká. Tak isto sa dá táto jednotka zohnať pod názvom Proskit SS-331 (Farnell).

Zatiaľ som spokojný, robí to čo som čakal - a kvalitne. Osobne nejdem cestou "kombajnov" kde je v jednom aj jedno a aj druhé /niekedy aj viac/, radšej mám samostatné stanice - keď sa niečo pokašle tak aspoň zaručene funguje jedna z nich. "Kombajny" poväčšine majú elektroniku spoločnú - takže ak niečo odíde - máme nevyžiadaný kľud na dlhšiu dobu. A mimo iného - na opravu "kombajnu" aj tak budeme potrebovať ďalšiu samostatnú stanicu na pájkovanie ... 

____________________________________________________________

Vaše hodnotenie, Rate post:

User - skov + 3D Atari. Part3. - dodaná objednávka.

By Administrator at March 03, 2022 15:41
Filed Under: Atari

skov - Petr Skovajsa mi dodal objednaný materiál. Pretože viem že momentálne niektoré veci ktoré treba na dokončenie trvajú občas naozaj dlho (ak dodávateľ nedodá komponenty)  tak som ho neuháňal - a aj tak som sa dočkal. Vybaľovanie bol taký malý Atari sviatok, kvalita materiálu perfektná, som prekvapený čo sa dá "vyčariť" z 3D tlačiarne - teda ak niekto vie ako na to. A farebné podania bielej sú tiež parádne.

 

Atari cartridge.


Atari cartridge.


Atari cartridge.


SIO konektory do plošného spoja, geniálny je

zvolený  prevod pinov do jednej roviny.

 

Stavebnica SIO splitter pre 2x SIO.


Konektory pre SIO kábliky.

 

Krytky naPBI konektor, 2 svetlé, 2 tmavšie.

 

Suma sumárum, tak ako predtým môžem zase len doporučiť, výborná kvalita, výborné jednanie, spoľahlivý dodávateľ - chvalabohu za to že tu niekto taký je k dispozícii !


P.S.: tie bele "fliačiky" na cartridgi sú od prachu, fotil som to hneď ako som vybaľoval, takže Petře sorry, toto je môj "error".

 

Oprava:

Petr zareagoval:


Používám tiskárnu Prusa I3 MK3s - originál Prusa.

Díval jsem se na tvůj web, ten černý materiál není od prachu,
ale je to filament Prusament Galaxy Black, který obsahuje tyto
mikroskopické třpytky - je to spíše designová záležitost.

Petr

___________________________________________________________

Vaše hodnotenie, Rate post:

03_2022 Blog, Notes.

By Administrator at March 02, 2022 09:49
Filed Under: Blog

02.03.2022

Citujem Ronalda Reagana:" ZSSR je ríša zla". Tieto slová použil v roku 1983, zmenilo sa niečo ? ...

Aj to sprofanované heslo: "Na večné časy zo Sovietskym zväzom" dostáva inú príchuť. Hja, zdá sa že Rusi ho chápu doslovne.

__________

Pár dní som bol bez počítača, až dnes som si prečítal informáciu čo mi vyrazila dych, ďalší známy atarista už nie je medzi nami - Ľubo Roba známy ako -XI- / Satantronic. Opustil tento svet 26.2.2022. Zajtra, t.j. 03.03.2022 bude s ním posledná rozlúčka na verejnom cintoríne v Košiciach na Rastislavovej ulici o 14.00. Mal iba 48 rokov, zostali po ňom dve malé dcérky. Celej rodine úprimnú sústrasť !

 

-xi-

Pred časom som mu opravoval dve disketové jednotky pre Atari, tak už len dúfam že mal čas si ich ešte trochu užiť. Neviem, neviem, niektorým ľudom horí z nepochopiteľných dôvodov sviečka života naraz na oboch koncoch. Ľubo, odpočívaj v pokoji !

___________________________________________________________

03.03.2022

Skov mi dodal objednané veci z 3D tlačiarne, herrgot - naozaj parádna robota !

User - skov + 3D Atari. Part3. - dodaná objednávka.

_____________________________________________________

05.03.2022

Bastlíte, potrebujete občas vybrať z dosky nejaké súčiastky - či už do inej veci, alebo na opravu ? Hodila by sa odsávačka ... :

SP-1010DR SOLDER PEAK - odspájkovacia stanica.

(Nejaké tie skúsenosti z používania.)

___________________________________________________________

07.03.2022

V poslednej dobe sa na mňa obrátilo niekoľko ľudí s otázkou či niekto ešte opravuje magnetofóny k Atari. Priznám sa že neviem, v poslednej dobe ani ja neviem o niekom kto by sa tejto veci ešte venoval - teda kto by bol ochotný opravovať nielen sebe ale aj niekomu inému. Ak o niekom viete dajte mi tip, rád to prepošlem ďalej.

___________________________________________________________

11.03.2022

Tester DRAM 4164/41256 postavený na univerzálnom shielde:

Moje DRAMduino - tester DRAM 4164(64kx1) - 41256(256kx1). Part2.

_________

Už som spomenul že som mal doma pred časom celých 5 magnetofónov pre Atari, donedávna to platilo. Jeden už išiel do zahraničia, takže zostali ešte 4. Dva teraz idú k jednému ataristovi čiže doma zostanú len 2 kusy a to XC12 a XL12, tie si už ponechám i keď ich nehodlám používať. To čo ide z domu je 2x XC12, jeden z nich - chýba mu prívodný káblik s konektorom a gumičky, inak je asi funkčný a druhý má v sebe poľské Turbo K.S.O. a Q-ROS. Viem ža sa to všetko u neho využije a ja mám zase doma o niečo viacej voľného miesta.

__________

Len si hovorím - kam sa podela poslankyňa Záborská ? - doteraz rečí ako koza bobkov o potrebe zachraňovať ešte nenarodené detičky, teraz sú tu na hraniciach detičky už narodené a po nej ani vidu ani slychu, dtto poslanec Čepček. S tými rečami by som čakal že sú už dávno na hraniciach a pomáhajú. Ale ako sa zdá aj súcit a chuť pomôcť tejto "dámy" a "pána" má svoje jasne vymedzené hranice, pritom jej 26-ročná "agenda" hovorí jasnou rečou, nič iné len stále predkladaný jeden a ten istý požadovaný zákon - to je naozaj dosť chudý (a biedny, perfídny) repertoár.

__________________________________________________________

13.03.2022

Včera a dnes - u mňa vec naozaj nevídaná, vytiahol som magnetofón Atari XC12 z jeho originálneho obalu a - mazal som na ňom kazety. To sú mi veci ... Bolo na nich audio a môj známy kolega atarista nemá doma žiadne kazety - tak som mu ich "pripravil". Síce mi chvíľu trvalo než som nejaké našiel, už som myslel že doma žiadne nemám. Iný kazeťák doma nie je k dispozícii, takže zapnuté atárko, nasledoval skok do Basicu a POKE 54018,52 - tým pádom trvale beží motorček kazeťáku. A potom už len zapnuté RECORD + PLAY - kazety sú vymazané a pripravené na nové použitie. Pfff, tak predsa len na niečo je to dobré - naposledy som zapol magneťák ak sa nemýlim v roku 2009, tiež som vtedy mazal kazetu. Ešteže ten kazeťák čo som dostal funguje, mám ho doma asi tak 7 rokov a zapol som ho až včera. Je neupravovaný, ešte má neporušenú plombu na zadnom kryte, takže nemá v sebe žiadne úpravy, ako si vravím - akurát ho dať do vitríny.

__________

Je 13-teho, fakt to číslo funguje. Dnes hneď poobede mi počas písania mailu "naposledy vydýchol" notebook Fujitsu, tretí v poradí. Pekne krásne pri písaní mailu blikli LED-ky a bolo hotovo, pobral sa do kremíkového neba, už zostal tuhý. Tento stroj mi vydržal pri písaní doteraz najdlhšie, boli tam Win7-ky, nainštalovaných strašne veľa vecí čo už na W10 nechodí, sakra, skúsil som HDD prehodiť na notebook č.4, postupne všetko zbehlo, veci skutočne bežia i keď to chcelo dosť veľké úsilie - niečo odinštalovať, natiahnuť nové drivre, ale hlavný problém je iný - boli to W7/64 Profi OEM ... takže teraz síce všetko na novom ntb funguje, (naozaj pekne som strávil celé dnešné popoludnie) - ale zase notebook začal pindať že nemá prevedenú aktiváciu Windows. No, blázinec na pokračovanie. Takže momentálne zháňam full W7/64 bit Profi inštalačku DVD - aj zo samolepkou. (Písané 19:43).

23:17 - dobrá duša sa našla - Windows je už aktivovaný.

__________________________________________________________

16.03.2022

Pamäť v pracovnom notebooku som dnes zmenil z 8GByte na 16GByte. Doteraz som vcelku spokojne fičal na prvej hodnote RAM, ale musím priznať že je cítiť rozdiel v rýchlosti spracovania takže s takouto variantou dostupnej RAM som skutočne na výsosť spokojný.

Doteraz tam boli 2x 4GByte RAM moduly (notebook č.4), tie išli pekne do šuplíku. Jeden nasadený 8GB modul bol z notebooku (č.3) ktorý sa pobral do kremíkového neba (boli tam 2 moduly - 1x 4GB a 1x 8GB), exitus stroja prežili. Druhý kus 8GB som dnes ráno zakúpil cez bazoš, majiteľ bol z BA, takže som to naozaj rýchlo vybavil, cena 25.- Euro. Pozeral som na webe firmy, cena za 8GB modul bola cca 60.- Euro, čo je už hodne. Aby som nezabudol - obidva teraz osadené moduly sú pritom presne identické, od rovnakého výrobcu a s rovnakými parametrami, viac si nemôžem želať. Takže nákup sa mi oplatil a stál za to.

__________________________________________________________

17.03.2022

Výborný, šikovný pomocník pre staré typy Eprom - USBprog, autor je zo Slovenska:

USBprog - Eprom + Prom programmer. Part1.

(prvá časť)

____________________________________________________

18.03.2022

Jeden zaujímavý 14" LCD monitor ktorý nepotrebuje extra napájanie, stačí mu iba to čo dodá USB káblik:

Lenovo ThinkVision LT1421.

____________________________________________________

20.03.2022

Stavba pomocnej doštičky (shieldu) pre pamäť Eprom 2732 potrebnej pre programátor USBprog:

USBprog - Eprom+ Prom programmer. Shield 2732. Part2.

(druhá časť)

____________________________________________________

23.03.2022

Pomocná tabuľka rôznych typov Eprom ktoré sa používali v 8-bitoch a slúži pre pohodlné nastavenie programovacieho napätia programátoru USBprog:

USBprog - Eprom+ Prom programmer. Tabuľka Eprom pamätí. Part3.

(tretia časť)

__________________________________________________________

25.03.2022

Výmena procesorového ventilátoru v malom PC - Globalyst 510:

PC Globalyst 510, výmena ventilátoru na procesore, processor fan replacement.

___________________________________________________

29.03.2022

USBprog a dve možné riešenia prepínača programovacieho napätia Vpp:

USBprog - Eprom + Prom programmer. Part4. Prepínač Vpp. Vpp selector.

____________________________________________________

Vaše hodnotenie, Rate post:

Info o autorovi

Volám sa Igor Gramblička, bydlisko: Bratislava, Slovakia. Môj nick: Igi. Blog je o mojich záujmoch, predtým som pracoval ako IT špecialista na počítačové siete a redakčné systémy pre viaceré denníky - až som pred rokmi nakoniec v jednom z nich zakotvil a kde som to potiahol až do konca mojej profesnej kariéry.

Rok, mesiac, počet článkov: