USBprog - Eprom + Prom programmer. Part5. Eprom 2732B ... pffffffff ...

By Administrator at April 28, 2022 09:45
Filed Under: SBC8085-NCB85

Nedá mi ... musím sa zmienil o tom čo som zistil pri "hraní sa" sa s Eprom pamäťami 2732B. V tabuľke v predchádzajúcom dieli (3) som napísal že tieto Eprom sa dajú naprogramovať pri napätí Vcc 5V a programovom napätí Vpp 12.5V. Vcelku pravda - i keď ako sa ukazuje pravda môže byť aj niekde inde, pritom som údaje zberal od seriózneho dodávateľa programátorov Eprom.

 

 

Pozrime sa na to:

AM2732B potrebuje 6.25V VDD Write a Vpp 13.5V čo je vcelku dosť mimo základne uvedených parametrov, výrobca AMD.

NMC27C32B zase požaduje VDD Write 5.50V a Vpp 12.5V, teda upresním - výrobca National Semiconductor, dtto platí pre výrobcu Fairchild.

Na ukážku stačí, pritom medzera medzi programovacími pulzami (aby to nebolo také "jednoduché"), teda ich dĺžka sa tiež môže líšiť.

 

Tu uvedené údaje mám z programátoru TL866, ten ich teda vie napáliť pri správnom nastavení, len som chcel upozorniť že treba byť vždy pozorný pri napaľovaní Eprom a je dobré si vždy ak je k tomu príležitosť si zistiť a overiť čo konkrétna Eprom pre správne napálenie vyžaduje, ušetrí nám to nepríjemné prekvapenia ktoré samozrejme potom nastanú vtedy ak to najmenej potrebujeme.

Rada 2732 a 2732A tieto problémy našťastie nemá, čiže Vpp 25V a Vpp 21V týmito problémami "netrpí" - zase ale treba počítať s tým že zase tie na TL866 bezproblémovo nenapálite (poväčšine).

Pre nás je dobré že v našich končinách tých 2732B veľa nie je k dispozícii.Tongue out

Teraz sa už ani nedivím ak máte s Eprom typu 2732B nejaké problémy pri napaľovaní (ak to pálite na TL866, tak tam to bude OK, pri iných programátoroch ale naozaj môže byť s týmto typom problém, teda hlavne ak nerešpektujú potrebné nastavenia napätí), takýto "mrdník" v potrebných napätiach sa len tak nevidí. Tu sa skutočne tomuto stavu nedá nedá hovoriť inak, nejaká normalizácia tu zjavne chýbala. Našťastie neskôr sa to už pri ďalších, vyšších typoch Eprom zrovnalo - i keď aj tam by som vedel nájsť Epromy čo "šíbujú" napätiami viac ako sa sluší.

Všeobecne platí - ak neviete napáliť konkrétny kus ničím čo máte k dispozícii - použite iný typ o rovnakej kapacite. Ak ani potom nemáte šťastie - asi bude načase to zveriť niekomu kto vo Vašom okolí sa v tom lepšie vyzná a má k dispozícii programátor čo to zvládne.

Nakoniec - napríklad kto sa venuje A1050 tak tu je dokonce veľmi prijateľné urobiť si medzikus pre použitie Eprom o dvojnásobnej kapacite typu 2764 a potom mať možnosť prepínať medzi dvomi OS čo je naozaj dobrá vec - popri inom tak eliminujeme potrebu používať Eprom 2732 ...

____________________________________________________________

Prvá časť USBprog:

http://blog.3b2.sk/igi/post/USBprog-Eprom2b-Prom-programmer-Part1.aspx

Druhá časť USBprog:

http://blog.3b2.sk/igi/post/USBprog-Eprom2b-Prom-programmer-Shield-2732-Part2.aspx

Tretia časť USBprog:

http://blog.3b2.sk/igi/post/USBprog-Eprom2b-Prom-programmer-Tabulka-Eprom-pamati-Part3.aspx

Štvrtá časť USprog:

http://blog.3b2.sk/igi/post/USBprog-Eprom-2b-Prom-programmer-Part4-Prepinac-Vpp-Vpp-selector.aspx

____________________________________________________________

Vaše hodnotenie, Rate post:

Comments

5/6/2022 11:42:15 AM #

trackback

Directory SBC.

Directory SBC.

Igi blog |

Comments are closed

Info o autorovi

Volám sa Igor Gramblička, bydlisko: Bratislava, Slovakia. Môj nick: Igi. Blog je o mojich záujmoch, predtým som pracoval ako IT špecialista na počítačové siete a redakčné systémy pre viaceré denníky - až som pred rokmi nakoniec v jednom z nich zakotvil a kde som to potiahol až do konca mojej profesnej kariéry.

Rok, mesiac, počet článkov: