SBC6502 - 27 - Pretaktovanie SBC6502. Overclocking SBC6502. Clock=1.00-4.00MHz. Part3

By Administrator at October 01, 2019 10:45
Filed Under: SBC6502

 

Po otestovaní som sa nad tými oscilátormi zamyslel a logicky som došiel k následnému najjednoduchšiemu zapojeniu kde je možné meniť rýchlosť hodín pre procesor (podľa potreby).


Celé zapojenie dosky oscilátorov je možné zjednodušiť. Pretože doteraz bola využitá iba 1/2 obvodu 74LS04 pre použitie ako oscilátor s možnosťou výmeny x-talu, tak je dobré využiť aj druhú polovicu na oscilátor pre druhý x-tal =1.8432MHz. Potom máme to čo treba priamo k dispozícii - máme správne hodiny pre čip 68B50 a máme premenné hodiny vlastného taktu hodín (dané hodnotou x-talu) pre procesor v SBC6502. Potom budete mať k dispozícii iba 2 možné hodnoty rýchlosti hodín SBC6502. Nepotrebujeme zháňať TTL oscilátory, pretože si oscilátory vyrobíme sami a potrebné x-taly sa dajú zohnať. Samozrejme ak tie TTL oscilátory máte doma, neváhajte, dobre poslúžia. Tu nakreslené zapojenie bezo zbytku dokáže spomínané TTL oscilátory nahradiť - s veľmi dobrou stabilitou generovaného kmitočtu.

 

Na vlastnom motherboarde SBC6502 som pre dosiahnutie zvýšeného taktu hodín nerobil ani pre jeden popísaný overclocking  žiadne úpravy - tie sú prevádzané vždy výhradne  iba na doske oscilátorov.

 

Ja som si v predchádzajúcom článku pre účely testovania na doske oscilátorov predsa len trochu viac "zacvičil" a vďaka tomu mám teraz možnosť nastaviť 3 možné hodnoty rýchlosti hodín počítača (o túto možnosť nastaviť až 3 hodnoty ak budete stavať podľa posledného obrázku prídete). Nakoniec - vychádzal som z toho čo mám doma, zase raz boli použité dostupné, šuplíkové zásoby. Tak napríklad TTL oscilátor na 4.9156MHz mi ležal doma v zásobách odhadom slušne cez 25 rokov. No, ale poďme na nové zapojenie 2 oscilátorov s jedným čipom:

 

Zjednodušené zapojenie dosky 2 oscilátorov.     

 

Toto zapojenie s jedným čipom 74LS04 považujem za najrozumnejší kompromis na nasadenie, tu môžeme voliť rýchlosť procesoru v rozmedzí 1.00 ÷ 4.00MHz (pomocou výmeny x-talu za vhodný x-tal s nami požadovanou hodnotou, nakoniec sa ukázalo že s tou frekvenciou sa dá ísť aj podstatne vyššie), správnu prenosovú rýchlosť = 115.200Bd zabezpečuje druhý x-tal=1.8432MHz, táto prenosová rýchlosť sa nemení ani s nastavením nižšieho taktu hodín pre procesor, mení sa potom len rýchlosť odozvy sériového portu než začne komunikácia. Stále môžeme prepnúť SBC6502 na hodiny = 1.8432MHz keď potrebujeme z akýchkoľvek dôvodov nižší takt procesoru (napríklad keď máme k dispozícii procesor ktorý "ide" len do 2MHz alebo je určený na 1MHz a podobne). Čiže stručne zhodnotené - máte 2 možnosti nastavenia taktu hodín ktoré sú k dispozíci.

 

Drobné poznámky k schéme:


V zapojení sú použité kondenzátory M1 ako väzobné na jednotlivých oscilátoroch. Kľudne sa na tomto mieste dá "zliezť" s kapacitou až na hodnotu 1n5, teda na 1500pF a funguje to tak isto. Tak isto v schémach oscilátorov bývajú odpory (u mňa =1k2) v hodnote 330 až 470Ω, neviem - mne to pri tu uvedených hodnotách súčiastok kmitalo aj s x-talom 22.8MHz bez najmenších problémov (x-tal s vyšším kmitočtom doma nemám), čiže pracovný rozsah uvedeného oscilátoru bez zmeny súčiastok je naozaj mimoriadne široký (čip 74LS04 je naozaj na toto použitie vhodný). Princíp fungovania ? Prvé dve hradlá vždy slúžia ako vlastný oscilátor, tretie hradlo slúži ako oddeľovač a tvarovač signálu. Už som tých oscilátorov s 74LS04 postavil naozaj niekoľko desiatok - a vždy fungovali na prvú šupu. Jedna rada: používajte pri ich stavbe čo najkratšie prívody - ak je to možné a nebudú problémy.


No a to je teraz na danú tému asi tak všetko.

Dodatok (02.10.2019):

Zjavne som si len myslel že tu to končí, ale ako sa ukázalo - ešte mám s čím pokračovať ďalej ...

__________________________________________________________

Návrat do všetkých pokračovaní o SBC6502:

http://blog.3b2.sk/igi/post/SBC6502-0-UvodIntroduction.aspx

___________________________________________________________

Vaše hodnotenie, Rate post:

Comments

10/1/2019 10:50:16 AM #

trackback

Directory SBC6502

Directory SBC6502

Igi blog |

Comments are closed

Info o autorovi

Volám sa Igor Gramblička, bydlisko: Bratislava, Slovakia. Môj nick: Igi. Blog je o mojich záujmoch - som už na dôchodku, predtým som pracoval ako IT špecialista na počítačové siete a redakčné systémy vo viacerých denníkoch - až som pred rokmi nakoniec zakotvil v jednom denníku kde som to potiahol až do konca mojej profesnej kariéry.