SBC6502 - 7 - doplnky - accessories. Baud rate generator.

By Administrator at februára 24, 2016 19:05
Filed Under: SBC6502

SBC6502 Baud rate generator


Občas sa vyskytnú situácie, kedy chceme komunikovať s SBC6502 aj na väčšie vzdialenosti, k tomu sa ale nehodí použiť základná rýchlosť 115.200Bd, preto musíme ísť cestou znižovania prenosovej rýchlosti. A tu je uverejnené zapojenie kde potom môžeme použiť nižšie prenosové rýchlosti.

 

Poznámka:

Ak chcete fungovať na najvyššiu rýchlosť tak láskavo celý tento článok preskočte.


Prečo ? Pretože pri takejto rýchlosti (115.200Bd) má zmysel komunikácia cez káblik RS232 dĺžky maximálne do cca 1.5m, čo je občas naozaj príliš malá vzdialenosť. Síce pri znížení prenosovej rýchlosti sú odozvy o dosť pomalšie (treba počítať s tým že nahratie programu cez Hyperterminál - teda ak budete mať program napríklad o veľkosti celých 20kByte potrvá potom podstatne, podstatne dlhšie), ale zase nemusíme posielať po linke každú blbinu na zobrazenie, že ?

 

Teraz si ukážeme príklady na aké vzdialenosti komunikácie s SBC6502 sa potom vieme dostať:

 

Prenosová rýchlosť 115.200Bd je paráda - ale len na krátku vzdialenosť, čo ale ak potrebujeme komunikovať aj z väčšej vzdialenosti ? Existuje už na začiatku naznačená jediná dostupná cesta - musíme znížiť prenosovú rýchlosť a vzdialenosť na ktorú potom môžeme komunikovať sa naozaj rapídne zvýši. Ako sa mení vzdialenosť na ktorú môžeme komunikovať spolu zo znížením prenosovej rýchlosti si ukážeme pomocou nasledovnej tabuľky:

 

 

Takže ak znížime rýchlosť na 19.200Bd čo je ešte stále naozaj hodne slušná prenosová rýchlosť = kábel RS232 môže mať maximálnu dĺžku celých 15 metrov (teda 10x viac ako pri základnej rýchlosti 115.200Bd). Rýchlosť 9600Bd už poskytuje komunikáciu na vzdialenosť celých 150 metrov (čo by sme mali potrebné tak ďaleko na riadenie - neviem, žeby jadrová elektráreň?) a teda už komunikujeme na 100x väčšiu vzdialenosť ako predtým.

 

Ešte nižšie rýchlosti sú určené:

- k tomu ak chceme ovládať niečo na pozemkoch svojich susedov ... Foot in mouth hi ...

 

Ideme na základnú schému:


Pomocou použitia dvoch CMOS čipov rady 4000 a jedného DIL prepínača dostaneme celú škálu štandartných rýchlostí, ktoré môžeme použiť a sú priamo odvodené z hodinového kmitočtu procesora. Tak isto potom treba na strane Hyperterminálu zmeniť nastavenie komunikácie na správnu nižšiu prenosovú rýchlosť. Zase raz platí že čím ideme s prenosovou rýchlosťou smerom nadol tak sa podstatne predlžuje dĺžka komunikačného kábla a zároveň sa predlžuje doba potrebná pre prenos dát. 


Pozor, vždy treba aby bol v jednom momente použitia zopnutý iba jeden z DIL prepínačov !Poznámka:

Toto zapojenie nie je súčasťou základného zapojenia, použije sa iba v prípade ak potrebujeme komunikovať na väčšiu vzdialenosť cez linku RS232 ako poskytuje základné zapojenie SBC6502.

 

Zapojenie sa dá použiť ako doplnok ku všetkým uverejneným zapojeniam SBC6502.

____________________________________________________________

Návrat do všetkých pokračovaní o SBC6502:

http://blog.3b2.sk/igi/post/SBC6502-0-UvodIntroduction.aspx

____________________________________________________________

Vaše hodnotenie, Rate post:

Add comment


(Will show your Gravatar icon)

  Country flag

biuquote
  • Comment
  • Preview
Loading