SBC6502 - 2. 7 chip computer. 32kB RAM. Vlastná stavba.

By Administrator at januára 20, 2016 18:00
Filed Under: SBC6502

Stavba SBC6502 7 čipová verzia, popis stavby.

 

 

Upozornenie:


Správne by mali byť popísané veci v tomto článku asi v opačnom poradí, ale nakoniec som sa rozhodol že to nechám tak ako to je, proste je to v poradí  ako som článok postupne napísal. Preto niektoré veci možno na prvý pohľad nedávajú zmysel, ja zase dúfam že to správne z popisu si v správnom poradí dokážete poskladať u seba v hlave - aj napriek popisu ktorý nie je systematický. Takže buďte zhovievaví, potom som to už nechcel redigovať, možno to osvetlí niektoré - hrdo to nazvem "myšlienkové pochody" pri tom ako som sa to snažil rozchodiť.

Ďakujem.


Napájací zdroj pre SBC6502 - napájanie z 12V, DC/DC menič 12V/5V:

Tak toto sa ukázalo pri stavbe ako najväčšia "hovadina" z celého projektu. Použitý čip síce krásne vyrába potrebných 5V, ale pri použití vypínača na prívode od 12V tam boli také stavy (čo som zistil až dodatočne) že som až nadskakoval, pretože som ani vo sne netušil že to robí práve tento spínaný zdroj 12V/5V. Proste SBC6502 raz nabehla, potom trebárs nabehla ešte 10x po sebe a šlus ! Jednoducho 5 minút nenabehlo nič, vôbec nič. Vypol som, počkal trebárs 5 minút a zase všetko išlo akoby sa nič nedialo. No, stavy - pokúšal ma infarkt ... Tento stav som zo škrípaním zubov akceptoval pri 7 čipovej verzii, ale pri 10 čipovej verzii SBC6502 to proste naozaj kompletne prestalo rozumne chodiť. Hľadal som zo začiatku chybu všade inde, zdroj som ale nepodozrieval (sic!). Skúsil som aj zväčšiť kapacitu na vstupe meniča, pridal som ešte 1GB kondenzátor, ale nič sa nezmenilo. Myslel som si že mám problém niekde v drátkování prívodov, preto som konečne dosku umyl v liehu a - problém aj tak pretrval. Hľadal som problém tam kde nebol ... 


Prvé, problémové zapojenie DC/DC meniča 12V/5V

 

Nepomohol ani na novo postavený zložitejší reset, pretože som sa domnieval že ten "veľajednoduchý" pôvodný reset môže spôsobovať tieto problémy (omyl !, nebola to pravda, zase trefa vedľa) - tak som si dal 2 dni pauzu a potom ma napadlo prehodiť vypínač až na výstup 5V z meniča.Bingo !

Všetky problémy zrazu zmizli. A dovtedy pri prepnutí a testoch absolútne nechodiaci a maximálne tvrdohlavo odolávajúci čip od Atari číslo popisné = 14806 tak isto poslušne "sklonil" hlavu a začal fungovať akoby po šibnutí čarovným prútikom a odvtedy funguje na jednotku v kuse. No, vydýchol som si.

 

Druhé, už bezproblémové zapojenie DC/DC zdroja

 

 

Takže poučenia z toho plynúce:

- že aj ten mnou podozrievaný superjednoduchý reset s jedným odporom bol na 100% funkčný 
- spínané zdroje vedia byť pekné "svine", škoda len ak to musíte zistiť na vlastnej koži
- môžete použiť priamo napájanie z USB (do 0.5A je ešte slušná rezerva) a teda nemusíte použiť ako ja spínaný zdroj
- alebo použite priamo iný pre Vás dostupný 5V zdroj

- alebo hľadajte iného výrobcu spínaného DC/DC meniča, ak nie potom použite vypínač na nakreslenom mieste !

  (ušetríte si tým kopu času hľadaním hovadiny ...)


Mne to zabralo nájsť problém dobre cez týždeň, pretože som medzitým staval rozšírenie s 8255 a riešil som aj iné veci, proste tak nejako som dúfal že tým novým resetom sa problém "blbých" štartov vyrieši. Samozrejme - nevyriešil sa - musel som na to prísť pekne, postupne, ešteže ma z toho nekleplo ... nuž ak sa spoľahnete na to že zdroj je na 100% v poriadku a neskontrolujete si to - máte zarobené na problém ako som si zarobil ja.

A ako som nakoniec na to prišiel ? Síce som ten spínaný zdroj na 5V nemeral na zákmity, ale napadlo ma proste pripojiť to už priamo na iný 5V zdroj a naskočilo to bez najmenších problémov ...


Pri použití DC/DC meniča na 5V typu RECOM R-785.0-1.0 je povolené napájacie v rozsahu 6.5V-18V/DC, povolený výstupný prúd je do hodnoty 1A. To je dosť, hlavne
ak viem že aj pri použití Atari procesoru ideme zo spotrebou tak do hodnoty =200mA, ak nasadíme viacej pamäte tak vylezieme maximálne na hodnotu tak asi 240mA. Ak použijeme procesor 65C02 tak sa na hodnotu 200mA ani pri rozšírení pamäte určite nedostaneme. Z toho vyplýva, že stačí použiť menič s menším výstupným prúdom, konkrétne by stačil typ na prúd do hodnoty 0.5A. Jeho označenie je RECOM R-785.0-0.5, výhodou je väčší rozsah povoleného vstupného napätia, ktorý sa pohybuje v rozsahu 6.5V-34V/DC. Mal som doma verziu na 1A, tak tam išla tá silnejšia a ako som už spomínal mám doma dostatok 12V/DC zdrojov a teda ani povolené hodnoty vstupného napätia použitého meniča ma nijako neobmedzili. Až na tie trable pri zapínaní, no ale to sa podarilo tiež vyriešiť.

___________________________________________________________

Ešte predtým pri prvom základnom oživení bola ešte jedna vec čo mi spôsobovala "vrásky na čele":


U mňa bol ten vtip v tom, že som mal naraz 2 problémy, jeden čo robil zdroj som už popísal, ale problém bol ešte jeden a nevyriešený a predchádzal problému DC meniča:

Postavené, zapojené, skontrolované, prepískané a čo ja viem čo ešte, potom zapnuté - a nič ...

Nasledovalo znova kompletné premeranie a prepískanie - všetko sa ukazovalo O.K, ale mašina ani nepípla, no proste najlepší stav aký som si len mohol želať ... Odber dosahoval iba 42mA na 5V. Na nejaký totálny skrat to nevyzeralo, oscilátor bežal, sonda bola na adresných a dátových vodičoch svojím spôsobom nepoužiteľná, síce ukazovala že sa tam niečo deje, ale nedávalo to vôbec žiaden zmysel.

Až asi po ďalšom cca 2 hodinovom hľadaní (kedy som to celé kompletne multimetrom prepískal minimálne 3x bez rozumného výsledku - vrŕŕŕŕŕrŕŕŕŕ (samozrejme bola kontrola schémy vodič po vodiči - aj s obkresľovaním prepískanej trasy), potom zase nasledovala krátka pauza - ale aj tak som nebol schopný problém nájsť, až nakoniec ma napadlo prehodiť prívody pri meraní od multimetru (teda zmenil som polaritu káblov pri meraní) a potom som zistil že adresné vodiče A14 a A15 (na pätičke procesora 65C02, ten stav tam bol aj keď som procesor z pätičky vybral) majú medzi sebou odpor 42 Ohmov, ak som multimeter priložil s opačnou polaritou (tak som meral predtým) tak tam bol nekonečný odpor. Dióda ako vyšitá ... jeden môj známy týmto javom hovorí:

"Laik žasne, odborník je v prdeli." (Môj prípad.)

No a ja som to dovtedy stále meral s priloženou opačnou polaritou t.j. práve toto prepojenie mi vždy ukazovalo s nekonečným odporom - meral som to zjavne práve s tou opačnou polaritou ktorá neukázala chybu. Aby som to  vysvetlil a aby som nezabudol - bolo vtedy práve piatok 13-teho, čo by mnohé vysvetľovalo. Laughing
Nezostalo nič iné ako zapojiť túto časť znova - v podstate bolo treba zlikvidovať "skrat" na adress bus medzi A14 a 15 a toto už vysvetľovalo prečo mi to nebežalo - prívody som prepájkoval - stav dtto - nezostalo mi už nič iného - odpájkoval som tie 2 vodiče a dal som tam nové kábliky. Premerané - O.K, založil procesor a zapol som to.

A mašina naskočila ... no čo si budem nahovárať, vždy je to dobrý pocit keď niečo postavíte a tá potvora ožije.

_____________________

Ktorý vodič z tých 2 kusov robil tú diódu, tak to dodnes neviem pretože som ich okamžite zahodil do koša, rozumné vysvetlenie dodnes nemám. A to som si myslel že ma len tak nejaká vec neprekvapí. Zjavne som tu mal k dispozícii celkom nový polovodič (možno to ale bol dvoj-polovodič), pomenoval by som ho s odstupom času ako 2-SBC polovodič, vzhľadom k jeho likvidácii ale nie je možné tento stav niekde ešte nanovo zopakovať a tento teda objav asi nenávratne zanikne, pretože bol pozorovaný len mojou osobou. Zase raz Slovensku Nobelovka unikla o vlások, teda bacha - poučte sa a nehádžte takéto objavy oblúkom ľahkovážne do koša tak ako ja ... 

Wink Wink Wink

____________________________

 

Po správnom zapojení a pripojení napájania sa objaví na termináli nasledovná správa:

Cold [C] or warm [W] start?

Stlač C.
Následne sa vypíše:

MEMORY SIZE?

Stlač [Enter] , vtedy sa použije maximálna veľkosť dostupnej RAM
Po cca 1 sekunde (beží memory test) sa objaví hláška:

TERMINAL WIDTH?

Stlač [Enter] pre default (72 znakov na riadok)
Potom už nasleduje BASIC startup message:

 32255 BYTES FREE


OSI 6502 BASIC VERSION 1.0 REV 3.2
COPYRIGHT 1977 BY MICROSOFT CO.

OK

Bums ! A ste v tom až po uši - tak ako ja ...

Poznámky:
Ak na hlášku Memory size? reagujete napísaním A + Enter vyskočí na Vás Easter eggs - objaví sa meno autora Basicu, ktorý ho "preklonoval" z verzie pre procesor 8080 na procesor 6502.
Pri Warm zapnutí (reštarte) máte vo výsledku o celé 2 byte RAM menej k dispozícii - ale zase je kompletný Basic program stále v pamäti (aj po resete).
___________________________
Poďme na celkovú spotrebu - vlastná SBC 6502 doska, použitý procesor 65C02 - teda 7 čipov bez rozšírenia:

- odber 53,6mA na 12V, t.j 12x 0,053A = 643mW = celková spotreba
- odber 97mA na 5V, t.j. 5x 0,097A = 485mW

Preložené do slovenčiny rozdiel 643-485= 158mW je vlastná réžia DC/DC meniča
___________________________

BASIC TEST RAM 31kB:


Pridám krátky Basicový program, ktorý z nej dokáže otestovať celých 31kByte RAM (1kB RAM potrebuje SBC6502 pre vlastnú činnosť), test trvá cca 6min 18sec (x-tal = 1.8432MHz, ak ideme na polovičnej frekvencii tak sa ten čas úmerne predĺži). Každá bunka pamäte (byte) je otestovaná na zápis a prečítanie postupne číslami: 0, 55, AA, FF hexa. Takto sú otestované všetky bity jednotlivých byte v rámci 31kByte RAM na nuly a jedničky. V prípade chyby sa vypíše adresa a jej obsah - dekadicky, následne program ukončí svoju činnosť. Ak je všetko v poriadku program zbehne a na konci vypíše: Complete !

(Riadky 12 až 15 netreba prepísať do počítača, je to len informácia ako sa testujú jednotlivé bity v konkrétnom byte)

 10 PRINT CHR$(12)
 11 PRINT "  MEMORY TEST "
 12 REM   TEST 00000000
 13 REM   TEST 10101010
 14 REM   TEST 01010101
 15 REM   TEST 11111111
 16 PRINT "  (c)2015 Igi"
 20 A=0:B=85:C=170:D=255
 30 FOR F=1024 TO 32767
 35 POKE F,A:IF PEEK(F)<>A GOTO 1000
 45 POKE F,B:IF PEEK(F)<>B GOTO 1000
 55 POKE F,C:IF PEEK(F)<>C GOTO 1000
 65 POKE F,D:IF PEEK(F)<>D GOTO 1000
 80 NEXT F
 100 GOTO 1500
 1000 PRINT "PROBLEM AT - ":PRINT F, PEEK(F):END
 1005 PRINT F, PEEK(F)
 1500 PRINT "Complete !"


Pre vrtákov - doplňte si tento riadok:
 

32 PRINT F

a uvidíte ktorá konkrétna pamäťová bunka sa práve testuje. Samozrejme test bude potom o poznanie dlhšie trvať (7min. 49 sec.), pretože teraz posielame aj na výstup smerom do terminálu údaje.
___________________________________________________________

Návrat do všetkých pokračovaní o SBC6502:

http://blog.3b2.sk/igi/post/SBC6502-0-UvodIntroduction.aspx

________________________________________________________________________

Vaše hodnotenie, Rate post:

Add comment


(Will show your Gravatar icon)

  Country flag

biuquote
  • Comment
  • Preview
Loading