SBC6502 - 31 - Hardware. TTL oscilátory. TTL oscillators. Part1.

By Administrator at November 02, 2019 10:45
Filed Under: SBC6502

TTL oscilátory. TTL Oscillators.

 

Pred mesiacom som napísal že oscilátory pre SBC6502 (samozrejme sa dajú použiť aj na iné účely) považujem za ukončenú vec. Chyba lávky, pretože som dostal mail - "prečo som použil práve tento typ a nie iný ?" - nuž preto že je to spoľahlivý typ oscilátoru, aj keď pisateľ o tom pochybuje. A teda aby som nebol za človeka ktorý presadzuje za každú cenu len svoje riešenie - trošku som "zadoloval" v dejinách počítačových časopisov a vytiahol som tu na svetlo niektoré verzie TTL x-talových oscilátorov - nech si viete pozrieť že sa to dá aj inak. Už z označenia TTL vyplýva že napájacie napätie oscilíátorov je Vcc=5V.

___________________________________________________________


č.1.


č.1: Klasický CMOS oscilátor s čipom 4049, stačí na to jedno hradlo. Druhý invertor už tvorí len oddeľovač a slúži aj ako tvarovač signálu (zlepšuje tvar nábežnej aj odtokovej hrany). Ak nepotrebujete absolútne presnú frekvenciu môžete nahradiť kapacitný trimer pevným kondenzátorom 15÷22pf (aj tak je stabilita kmitočtu viac ako dostatočná, teda ak nechcete to použiť ako zdroj digitálnych hodín - vtedy tam ten trimer dajte a môžete s dostatočne presným meračom frekvencie nastaviť čo najpresnejšiu hodnotu).

___________________________________________________________


č.2


č.2: Ďalšia verzia CMOS oscilátoru s čipom 4049, zase jedno hradlo je vlastný oscilátor a druhé hradlo tvorí zároveň oddeľovací a aj tvarovací stupeň. Pri 5V to veselo kmitá na 4MHz. Je pripojená delička 74LS90, ktorá tu v tomto konkrétnom zapojení delí :10, čiže na výstupe pinu č.11 čipu 74LS90 máme k dispozícii 400kHz. (Na pine 1 a 12 čipu 74LS90 máme k dispozícii 2MHz.) Samozrejme - delička 74LS90 sa dá zapojiť rozlične, ale toto je konkrétny príklad. Zapojenie oscilátoru mám otestované, no problem.

___________________________________________________________


č.3


č.3: Pre mňa dosť nezvyčajné zapojenie oscilátoru, nepoužíva medzi hradlami kondenzátor. Na oscilátor treba dve hradlá, tretie je oddeľovací a tvarovací stupeň. Použitý čip je starší typ IC=7404, teda nie je použitý typ LS (domnievam sa ale že aj s čipom 74LS04 by to malo fungovať bez najmenších problémov). V zapojení sú použité odpory dosť nízkej hodnoty. Nepoužívam, mám doma k dispozícii čipy 74LS04 - nakoniec v článkoch o pretaktovaní je uverejnená mnou používaná verzia oscilátoru s čipom 74LS04.

___________________________________________________________


č.4


č.4: Toto zapojenie sa už blíži klasike, nepoužíva medzi hradlami kondenzátor, ale dodatočný odpor voči zemi. Zaujímavé je aj to že nie je na výstupe použité dodatočné tretie oddeľovacie a tvarovacie hradlo ktoré sa veľmi často používa. (Viď nasledujúci obrázok.) Všimnite si že výstup sa odoberá priamo z jedného vývodu x-talu (pretože existuje aj zapojenie kde sa to odoberá z iného miesta). Zapojenie tak isto nepoužívam. Použitý čip je typu 74LS04, teda klasika.

___________________________________________________________


č.5


č.5: Oscilátor používa zapojenie "obrátené garde", teda nejde výstup z neho priamo z x-talu na tvarovací a oddeľovací stupeň, ale tu sa signál odoberá z kondenzátoru (nie z x-talu). Tvarovací a oddeľovací stupeň (tretie hradlo) je zapojený štandartne. Zaujímavé, toto zapojenie nemám vyskúšané. Použitý čip je 74LS04 - čo je oblasti TTL oscilátorov absolútna klasika.

___________________________________________________________


č.6


č.6: Variácia zapojenia č.4 s tým rozdielom že na výstupe je pridaný kondenzátor ktorý zmierňuje nábeh a dobeh hrany - niektoré zariadenia to priamo vyžadujú. Napríklad x-talový oscilátor v Atari XF551 tak isto používa na vstupe do procesoru odpor a kondenzátor čím sa predlžuje nábeh a dobeh hrán - ale to som už mierne odbočil. Tu v zapojení je použitý čip 74LS14 čo je invertor + Schmittov klopný obvod, paradoxne práve tu zhoršujeme na výstupe jeho výborné vlastnosti ... Tongue out Vyskúšané.

___________________________________________________________


č.7


č.7: Zapojenie oscilátoru s čipom 74C04, nech idem aj na mierne odlišné typy IC. Tu stačí iba jedno hradlo, druhé je iba tvarovacie a oddeľovacie. V zapojení je aj delička :2 a nasleduje znova delenie :2, teda máme tu kompletné zapojenie ako dostať ďalšie 2 kmitočty z jedného oscilátoru. Deliace stupne čipu 74LS74 samozrejme môžeme použiť aj odlišných zapojeniach, schéma zapojenia čipu zostáva rovnaké. Tento typ oscilátoru nepoužívam.

___________________________________________________________


č.8


č.8:  zapojenie oscilátoru je pre mňa nezvyčajné, pretože na vlastný oscilátor sú potrebné až tri hradlá čipu 74H04, štvrté slúži ako oddeľovací a tvarovací obvod, ďalej je tu použitá 1/2 čipu 74LS74 ako delička :2. Pre oscilátor a odeľovač sú potrebné až 4/6 čipu - no, nejedná sa práve o úsporné zapojenie, ale s daným typom čipu sa to pravdepodobne asi inak nedá. Tak isto nemám vyskúšané.

___________________________________________________________

 

č.9


č.9: výnimka potvrdzuje pravidlo, tu je ako oscilátor zapojený samostatný tranzistor, takže sa vymyká uvedenému nadpisu článku, ale zase je veľmi jednoduchý a pritom spoľahlivý v hodne širokom rozsahu použitých x-talov. Je potrebné použiť aj následné hradlo v zapojení ktoré slúži ako tvarovač signálu.

___________________________________________________________

 

č.10


Ďalšie zapojenie bezproblémového oscilátoru, len vďaka použitiu CMOS čipov sa nedá ísť veľmi "vysoko", použiteľný rozsah sa pohybuje v rozmedzí 1÷3MHz pri napájaní 5V. Ak použijeme napájanie 12 až 15V tak sa použiteľný rozsah x-talov smerom nahor rapídne zväčšuje.

___________________________________________________________

Záverom:

Takže tu máte k dispozícii pár zapojení oscilátorov , ring na použitie je voľný. Je už iba na Vás aké hradlá v zariadení máte buď voľné, alebo aký obvod na oscilátor hodláte použiť. Odeľovací a tvarovací stupeň zvyšuje presnosť a stabilitu (= menšia záťaž oscilátoru). Ako som už spomínal, pokiaľ tým neriadite digitálne hodiny vo všetkých uverejnených zapojeniach je stabilita a dosiahnutá presnosť frekvencie pre počítačové účely viac ako dostatočná. Už mi nezostáva nič iného ako len popriať hodne  úpechov pri stavbe vlastného SBC.

Dodatok:

Nakoniec vysvitlo že pisateľ moju verziu oscilátoru ani nepostavil a ani nevyskúšal, proste len mal pocit že to tak nemôže byť dobre. Čo dodať : "No cement, no comment."


Poznámka:

Len tak medzi rečou - ak máte doma integrované obvody 74LS00 tiež sa dajú v zapojení použiť (namiesto obvodu 74LS04), akurát pritom spotrebujete až 3/4 hradiel v jeho púzdre (sú tam štyri dvojstupové hradlá), tak isto potom treba jeden z dvoch vstupov hradiel trvale zapojiť na log.1 (cez odpor 4k7), alebo ich priamo trvale pripojíte na +5V).

______________________________________________________

04.06.2023

č.11

Dnes som "objavil" ďalšie zaujímavé zapojenie oscilátoru s čipom 74LS04. Druhé hradlo je tak isto potrebné, tvaruje signál.

_______________


č.12

Tento oscilátor je síce menej stabilný (nepoužíva x-tal) čo sa týka výstupnej frekvencie ale na niektoré aplikácie postačuje.

______________

č.13

Ako vidieť aj tu sa dá nejaká tá súčiastka ušetriť.

____________________________________________________________

07.07.2023

 

č.14

1MHz oscilátor postavený na CMOS 4049.

____________________________________________________________

13.07.2023

č.15

Dtto, ale s inými pomocnými súčiastkami.

_________________

Toto zapojenie dokáže kmitať v naozaj širokom rozsahu hodnôt x-talu:


č.16

Upozorňujem - použitý čip je 7404, nie 74LS04 ! Druhé hradlo (tvarovacie) ktoré je v zapojení je potrebné použiť tiež.

_____________________________________________________

14.07.2023

č.17

Zapojenie oscilátoru s rýchlym komparátorom LM311.

____________________________________________________________

12.11.2023

č.18

4MHz x-tal s oscilátorom tvoreným 2 hradlami 74LS04 a deličkou :4 s čipom 74LS74, k dispozícii sú 3 výstupy rozličných frekvencií.

____________________________________________________________

Návrat do všetkých pokračovaní o SBC6502:

http://blog.3b2.sk/igi/post/SBC6502-0-UvodIntroduction.aspx

____________________________________________________________

Vaše hodnotenie, Rate post:

Comments

11/2/2019 10:52:37 AM #

trackback

Directory SBC6502

Directory SBC6502

Igi blog |

Info o autorovi

Volám sa Igor Gramblička, bydlisko: Bratislava, Slovakia. Môj nick: Igi. Blog je o mojich záujmoch, predtým som pracoval ako IT špecialista na počítačové siete a redakčné systémy pre viaceré denníky - až som pred rokmi nakoniec v jednom z nich zakotvil a kde som to potiahol až do konca mojej profesnej kariéry.

Rok, mesiac, počet článkov: