SBC6502 - 21 - special null-modem cable. NM-iface cube.

By Administrator at December 23, 2018 12:00
Filed Under: SBC6502

 

 

Vianočná drobnosť pre spríjemnenie práce s SBC6502 - špeciálna null modemová verzia prepojovacieho kábliku integrovaná do mini krabičky (nazval som to NM-iface). Pokúsim sa vysvetliť prečo som to takto zrealizoval. Mám dve verzie prevodníku USB <->TTL RS232. Jedna je malá krabička priamo na konektore USB, k tej sa hodí normálny null modemový káblik, ten sa už potom len zastrčí do konektoru na SBC6502. Vtip je v tom že mám aj druhý prevodník, ktorý používam radšej (proste viac mi vyhovuje - používam ho aj na zariadenie SIO2PC pre malé Atari, funkčne je to ale vo výsledku rovnaké). A tam je to už zložitejšie pre pripojenie na SBC6502, pribudne ďalší káblik čo mi už trošku vadí. Ale veď si to poďme pozrieť o čom to tu točím.


Toto je prvý spomínaný prevodník USB <->TTL RS232. K nemu som postavil cca 1.5m dlhý null modemový káblik spomínaný už v prvom dieli o stavbe zariadenia SBC6502. Chodí tak isto bezproblémovo - pre mňa je ale už určený ako záložná verzia pripojenia na zariadenie SBC6502 a aj pre SIO2PC.


Takto to potom vyzerá v reáli ak sa prvá verzia pripojenia použije pre komunikáciu s SBC6502. Je vidieť že krabička USB prevodníku je orientovaná "našikmo" čo občas môže pri používaní na notebooku zavadzať (asi ten najdôležitejší dôvod prečo ho chcem mať už iba ako zálohu) pri potrebe využiť aj ďalšie USB zariadenie.


Druhá verzia USB<->TTL RS232 prevodníku ktorá má priamo na sebe

v kábli zabudovanú krabičku spomínaného prevodníku.

 

Tak tu už potom vychádza pri zapojení takáto "strojovňa". Ha, síce je to na 100% funkčné, len tej kabeláže je v zapojení nejako príliš veľa, pletie sa to potom buď všade pod nohami, alebo to treba mať skrútené niekde na stole (zaberá to aj tak miesto), proste to nejako nie je ono. Mimochodom, vlastná váha kábliku tlačí na 9 pinový Canon konektor pripojenia SBC6502, tým pádom namáha pripojenie cez konektor. Použitý konektor nie je práve najšťastnejším riešením, pretože nemá "ukotvenie" priamo v základnej doske, teda môže sa časom vykývať a spôsobiť studený spoj, no čo už teraz, varil som z domácich zásob. Tak som si povedal že s tým treba niečo urobiť a konektoru na základnej doske skúsim čo najviac uľahčiť život v tomto zapojení.  

 

Obsah NM-iface.

 

Vlastné zapojenie null modemového kábliku je známe (viď obrázok nad týmto textom) - napadlo ma urobiť to v malej homemade krabičke (má to rozmermi len pár cm) a teda tento kus NM-iface zabudovať do niečoho čo nebude veľké, rozhodne tým pádom to nezaberie príliš veľa miesta a len tak mimochodom mi to nebude skrúcať prívod kábliku priamo na konektore dosky SBC6502 - čiže treba tam mať zabudované aj nejaké podporné stĺpiky.

 

Riešením je tento NM-iface.


Zapojenie bolo prepojené káblikmi priamo na 2 pinových konektoroch Canon (samičky) a následne zaliate do Epoxy. V tejto zálievkovej hmote sú ešte osadené dva vývody na zašróbovanie pomocných distančných stĺpikov pomocou ktorých sa nastaví správna výška NM-iface voči základnej doske SBC6502. Zo zapojenia vidieť že to nemá v sebe žiadne aktívne prvky a teda ak to správne zapojíte nemá sa vovnútri čo pokaziť. (Pred vlastným zaliatím Epoxy treba funkčnosť NM-iface vyskúšať !)


NM-iface "hore kopytami". Nejedná

sa síce o nič svetoborného, ale zato

je to funkčné (a malé).

A aj nastaviteľné na výšku.


NM-iface pripojený na SBC6502.

Distančky už podopierajú krabičku na jej pracovnom mieste. Vďaka

tomu už vstupný konektor SBC6502 nemá tendenciu na skrúcanie

sa. Na pevnej podložke je to ideálne stabilné.


Celý "zázrak" Laughing - NM-iface na foto kompletne pripojený na SBC6502 už aj spolu s prevodníkom USB <->TTL RS232. Nemôžem hovoriť za druhých, ale pre mňa je to takto zapojené predsa len úhľadnejšie ako predtým. Síce je s tým trošku roboty ale stálo mi za to. Používa sa to naozaj maximálne pohodlne.

Som si vedomý že by sa to dalo urobiť už priamo na doske SBC6502 - akurát celý vtip alebo pointa je v tom, že keď som postavil SBC6502 tak som tento druhý prevodník USB <->TTL RS232 ešte nemal k dispozícii, takže to len na vysvetlenie prečo som túto úpravu robil až následne. Je to proste robené po funuse, preto na takéto riešenie veľmi nefrflite. Možno takéto riešenie pomôže aj pri použití na inom zariadení, takže to berte ako inšpiráciu ako si vyriešiť drobné problémy s kabelážou na svojom stole.

Najviac času zabralo prepájkovanie dvoch 9 pinových Canon samičiek, teda vzájomné prepojenie kabeláže. Epoxy v zálievke som použil 5 minútové, čiže to zaliatie hmotou a následné vytvrdenie až tak dlho netrvalo. Ešte to chce urobiť tomu nejakú slušnú povrchovú úpravu - ale to asi príde na radu až po Vianociach ... alebo až po Novom roku.

A ešte k tomu názvu - cube, skôr je to kváder ako kocka, ale máme Vianoce ...

__________________________________________________________

Návrat do všetkých pokračovaní o SBC6502:

http://blog.3b2.sk/igi/post/SBC6502-0-UvodIntroduction.aspx

____________________________________________________________________________

Vaše hodnotenie, Rate post:

Comments

12/23/2018 12:03:26 PM #

trackback

12_2018 Blog, Notes.

12_2018 Blog, Notes.

Igi blog |

Comments are closed

Info o autorovi

Volám sa Igor Gramblička, bydlisko: Bratislava, Slovakia. Môj nick: Igi. Blog je o mojich záujmoch - som už na dôchodku, predtým som pracoval ako IT špecialista na počítačové siete a redakčné systémy vo viacerých denníkoch - až som pred rokmi nakoniec zakotvil v jednom denníku kde som to potiahol až do konca mojej profesnej kariéry.