ATARI floppy disk drive XF551, 3_3.

By Administrator at August 18, 2010 01:24
Filed Under: Atari

(Modification XF551 - prerábka na obojstrannú jednotku, double sided)

 

Tretia časť popisu ATARI XF551 sa bude zaoberať ďalšími úpravami tejto floppy jednotky. Na obrázkoch je moja XF551-ka s už prevedenými úpravami. Úpravy som previedol tak ako pred rokmi, nie sú podľa mňa príliš zložité a sú funkčné. Nie je mi síce jasné prečo sa to už neurobilo priamo vo fabrike - hlavne s ohľadom na spätnú kompatibilitu, alebo si niekto tak veril že smerom dozadu sa už netreba pozerať. V každom prípade to bola škoda, pretože totu úpravou sa podstatne zlepší kompatibilita zo staršou jednotkou ATARI 1050 (vlastne je potom skoro na 100%, jediné veci čo nebežia sú niektoré chránené programy, ktoré si kontrolujú počet otáčok diskety - s tým ale nič nenarobíme, ATARI 1050 používa 288 ot/min a XF551 používa 300ot/min) a teda vieme používať aj diskety založené "hore nohami" a nemyslím tým žiadne sexuálne harašenie ... Laughing U ATARI 1050 sa dala používať disketa "hore nohami", jediná vyžadovaná prerábka bol dodatočný prepínač, ktorý vypínal ochranu Read Only, potom sa dala formátovať aj druhá strana (totiž ATARI 1050 vôbec nepoužíva indexačný otvor na diskete). Tu je to trošičku zložitejšie, ten prepínač treba tiež, ale disketová jednotka ATARI XF551 používa pre snímanie otáčok diskety indexačný otvor. Aby sa to dalo využiť na obidve strany diskety tak treba to riešiť - tu popisujem pridanie druhého doplňujúceho indexačného otvoru, potom to funguje naprosto dokonale. Dá sa to urobiť aj inak, ale to popíšem až vtedy ak sa mi niekedy vo vzdialenej budúcnosti podarí zohnať ešte jednu disketovú jednotku ATARI XF551 - ale to je naozaj vo hviezdach či sa mi to podarí. Tú čo mám už na iný spôsob snímania nechcem prerábať a tak teda dnes je tu popis toho ako som to robil kedysi dávno a ako som si prerobil svoju XF551-ku, ktorú som zohnal pred pár rokmi.


Ako prerobiť XF551 na obojstrannú, t.j aby vedela formátovať aj druhú stranu ?

- dorobíme nový indexačný otvor

- zablokujeme ochranu proti zápisu (vypínateľné)


Výsledkom je to, že máme FD mechaniku, ktorá sa správa ako ATARI 1050-ka, t.j. formátujeme aj druhú stranu a tak vieme disketu používať aj obojstranne a zákonite sa nám zväčší kapacita našich archívov na disketách.


Upozornenie: Každý si úpravu robí na svoje riziko a nepreberám žiadnu zodpovednosť za neodborný zásah a za následky takého zásahu !


Najprv pár obrázkov:


Na prednom paneli pribudli dve 3mm LED diódy, jedna sleduje napájanie, druhá je určená na oznam, že je trvale povolený zápis na disketu bez ohľadu na výsek na boku diskety - toto má zmysel ak používame diskety obojstranne a potom netreba na diskete robiť žiaden zásah. Prepínač je určený na prepínanie tohoto stavu. Tlačítko je RESET pre XF551.Netradičný pohľad na XF551:Zľava - vypínač, napájací konektor, 2x SIO konektor, DIP prepínače - D1 až D4Odložený vrchný kryt, pekne vidieť že som nešetril na chladičoch, tie čierne chladiče som pridal pre zlepšenie chladenia. A je to cítiť na výslednej teplote chladiča a to poriadne ! Je už vidieť pridaná kabeláž.Odkrytované, potrebných 5V beriem priamo z napájacieho konektora mechaniky 5.25". Čo sa vlastne robí?  Rozoberie sa mechanika, pôvodný indexový otvor je na na tomto obrázku na hornej strane. Rozoberať by mal len ten, čo vie do čoho ide, nie je to až tak zložité, ale pre toho čo mu potom zostanú súčiastky na ďalšiu mechaniku to asi nebude dobrý nápad...  Nás zaujímajú tie dva zelené plošáky. Ten hore je pôvodný, ten dole je už nový, pridaný. Osobne som použil čidlo a aj LED zo starej vyslúžilej 5.25" mechaniky, ktorú som mal k dispozícii, síce už nebola dobrá, ale čidlo s fototranzistorom a LED-kou bolo v poriadku.


                                                  Pôvodná doštička                                            Pod fototranzistorom

  Write protect + fototranzistor      pre fototranzistor                                            je pôvodný indexačný otvor

                                                Nová doska plošných                                           Pod fototranzistorom

                                                spojov pre fototranzistor                                      je nový indexačný otvor


Vloží sa stará disketa "hore nohami" (stará preto, aby sme si nepoškodili ani náhodou dobrú disketu),  označí sa nový indexový otvor (nič zložitého, leží na opačnej strane a treba disketu natočiť v obale tak, aby bolo cez ten indexový otvor "vidieť") a vyvŕta sa nová diera priamo do šasi mechaniky - priemer diery je 4.5mm, podľa dostupných čidiel, alebo 5mm. Pre menej skúsených: vŕtajte najprv vrtákom 1.2mm, potom 2.5mm až potom výslednú veľkosť ! Pozor na skraty! Pre lepšiu predstavu: indexačné otvory "ležia" priamo pod plastovými púzdierkami fototranzistorov - teda ležia v modrých krúžkoch blízko stredového náboja. Po dokončení vŕtania starostlivo očistite šasi mechaniky od otrepov a tak isto očistite vyvŕtanú dieru ! Zase nasleduje pomocný obrázok:Na jednu stranu (mne sa osvedčila spodná strana mechaniky - nemusím potom viesť zložite kábliky k pôvodnému fototranzistoru) usadíme infra LED, prúd je nastavený asi na 15mA - napájanie je z 5V, odpor v sérii s LED-kou by mal mať hodnotu medzi 180-220Ω, treba vyskúšať. Uchytenie je jednoduché - kúsok univerzálnej plošnej doštičky a kvapka EPOXY. Na druhú stranu (v mojom prípade na vrchnú stranu) dáme fototranzistor, ktorý je zapojený paralelne k pôvodnému fototranzistoru. Zase ak nie je k dispozícii originálna doštička s fototranzistorom príde na radu univerzálny plošák a kvapka EPOXY  - primitívne, ale účinné !

 

A teraz nasleduje názorná ukážka ako fungujú indexové otvory (teda pôvodný indexový otvor a aj nový) na disketovej jednotke ATARI XF551, vľavo originálny indexačný otvor, vpravo nový otvor.

 

Poďme po poriadku:

Ak sa založí normálne disketa, tak je funkčný iba pôvodný indexačný otvor.

Ak otočíme disketu "hore nohami", tak zase funguje iba nový indexačný otvor.

 

Zjednodušene povedané - disketa svojím otočením vždy prikryje práve ten indexačný otvor ktorý nepotrebujeme a to sa nám náramne hodí !(A druhý vtedy použitý indexačný otvor zabezpečí správnu funkciu diskety.)

 

A teda ak vieme ukladať aj na druhú stranu diskety tak nám kapacita našich diskiet 2x narastie, možno aj o viac, pretože potom kľudme može byť každá strana naformátovaná na inú hustotu. Treba si ešte uvedomiť jednu dôležitú vec - ak budeme používať aj obrátenú stranu diskety musíme mať trvale povolený zápis na disketu  a teda musíme mať disketovú jednotku  prerobenú tak že dokážeme vypínať režim Read Only - inak na druhú stranu nič nezapíšeme, pretože už nevykusujeme "zub" na druhej strane diskety ! Na toto nezabudnite !

 

 

Ešte doriešime blokovanie zápisu. Ak chceme zapisovať aj na "Read only" diskety a diskety "hore nohami", tak stačí skratovať vypínačom fototranzistor pre funkciu "Write Protect", ten má na starosti rozpoznanie či je povolený zápis na disketu alebo nie. Pri skratovaní vypínačom máme potom trvale povolený zápis na disketu. Vďaka tomuto prepínaču potom nemusíme "vykusovať" na diskete nový otvor. Pridaním nového indexačného otvoru dosiahneme to, že pri otočení diskety "hore nohami" má disketová jednotka ATARI XF551 k dispozícii potrebný (nový) indexačný otvor a vďaka tomu dokáže disketu čítať a zapisovať na ňu ako by to bola mechanika ATARI 1050. Pretože pri normálnej prevádze je nový indexačný otvor stále prekrytý = nefunkčný všetko beží tak ako predtým. Po stranovom otočení diskety je zase funkčný len ten nový indexačný otvor (pôvodný je zase prekrytý priamo disketou, teda jej obalom), takže sa nič navzájom vo funkcii neruší a nič neblbne. Poskladáme mechaniku, hotovo! a fičíme obojstranne. Výsledok? - disketa zostáva úplne originálna, na nej sa nerobí vôbec žiaden zásah, koniec mechanickým zásahom na disketách ! Do ďalších podrobností nejdem, ten kto tomu rozumie vie o čom píšem, ostatným je to šumafuk. Už som to tu na blogu spomínal, mimo mojej XF-ky som takto prerobil 7 kusov, išli bez problému (a to ešte do roku 1993). Ako zistiť, ktorý z vývodov je fototranzistor a ktorý je LED ? - teda tie ktoré sú v mechanike. Ak je XF-ka zapnutá na LED-ke nameriame napätie cca 1,5V, fototranzistor zase vieme otestovať tak, že sa zavesíme na neho merákom a zakryjeme otvor, ak sa objaví na vývodoch napätie viac ako 2.8V, je to fototranzistor. Ak nedáme nič do cesty mal by byť otvorený a malo by na ňom byť len zbytkové napätie, maximálne niekoľko desatín Voltu.

Nasleduje schéma - nič zložitého, v schéme nie je nákres indikácie pomocou LED, kedy je funkčný Write protect, ale to je už snáď maličkosť, prepínač je dvojnásobný, takže je k dispozícii aj voľný prepínací kontakt. Pekne vidieť že pridaný druhý snímač je pripojený paralelne k pôvodnému fototranzistoru, už iba LED-ke dodáme cez odpor potrebné napájanie.


 

 

A ešte pár slov k videu - je na ňom ukážka ako vyzerá XF551 keď je upravená tak aby nahrávala obojstranne a vďaka tomu dokáže formátovať a nahrávať aj na opačnú stranu a nepotrebuje ako 1050-ka vykusovať na boku diskety nové otvory. (Pri video ukážke je prepnuté na pôvodný operačný systém). Je to v popise, nechcem sa v tom ale donekonečna vŕtať, tak tu je to video a z neho je myslím jasné ako sa zmenila XF-ka. Mal som pustenú hudbu tak pozor na uši aby Vám to moc "nehulákalo":

 


Double_sided_floppy_AtariXF551.mp4 (10,89 mb)


 

Vlastná elektronika XF551, použitá je EPROM pamäť:Strana plošného spoja, ak sa nemýlim káblik je mnou vyvedený RESET.  Ak sa lepšie pozriete je vidieť že plošný spoj nepatrí do kategórie "High end" a preto sa stáva, že najmä v mieste SIO konektorov vznikne studený spoj, alebo vlasová trhlina a zase máme studený spoj. Ak by XF-ka nefungovala, v prvom rade odporúčam prekontrolovať práve tieto spoje.Spodná strana mechaniky, priznám sa že som to už nechcel celé rozoberať, ale nový prívod káblika (vľavo) k napájaniu infra LED-ky je vidieť. Fixované je to kvapkou rýchlotuhnúceho Epoxy, zase žiadna zložitá technológia. Ako som už písal, robil som to ešte predtým ako som začal robiť blog o ATARI a tak sa dokumentácia robila teraz, dodatočne.Ešte jeden pohľad na to isté.


 


Samozrejme, dá sa to aj inak, cesty technikov sú rozličné, opakovateľnosť a bezproblémovosť tejto úpravy je "vekom zaručená", takže je to jeden z dôvodov prečo som to dal na web. Časovú náročnosť odhadujem tak na 2 hodiny - t.j. aj zo schnutím rýchlo EPOXY a prestávkou, jednoducho som sa pritom neponáhľal - stále platí 2x meraj, až potom urob ďalší krok ...

________________________________________________________________________________

Pokračovanie:

prvá časť článku

FX551 1_3

druhá časť článku

FX551 2_3

_____________________________________________________

Vaše hodnotenie, Rate post

Comments

10/6/2018 3:52:28 PM #

trackback

Directory  Atari.

Directory  Atari.

Igi blog |

Info o autorovi

Volám sa Igor Gramblička, bydlisko: Bratislava, Slovakia. Môj nick: Igi. Blog je o mojich záujmoch, predtým som pracoval ako IT špecialista na počítačové siete a redakčné systémy pre viaceré denníky - až som pred rokmi nakoniec v jednom z nich zakotvil a kde som to potiahol až do konca mojej profesnej kariéry.

Rok, mesiac, počet článkov: