01_2012 Blog, Notes.

By Administrator at January 04, 2012 02:00
Filed Under: Blog

04.01.2012

Non_ATARI

Tak máme zase Silvester za sebou.


1 - nie je dôležité zabaviť sa, ale zúčastniť sa

2 - kto sa smeje naposledy, ten sa smeje najlepšie (tento bod nehrozí)

3 - aj napriek snahám tvorcov sme to zase prežiliZ uvedených troch bodov si vyberte ten, ktorý najviacej zodpovedá Vášmu názoru na Silvester.


Ako sa tak na to pozerám, tak sa televízie veľmi nevyznamenali, konkrétne Markíza, Joj, STV1, STV2, ČT1 a ČT2. Dúfam, že mi odpustíte ak pôjdem na preskáčku - kto to pozeral sa podľa mňa zorientuje. Nejako nechápem prečo má byť ako hlavná silvestrovská zábava napríklad program o zvieratách s Marošom Kramárom - dramaturg večera zjavne nie je milovníkom Silvestra. Vedomostná súťaž je fajn vec, ale tak isto to nepatrí na Silvestra. Sedeli sme u známych a tak som večer prežil v televízii aj sváka Ragana - pretože sme televíziu vtedy vlastne nepozerali, našťastie. Mám pocit že tento typ programu vysielaný 30x na Silvestra už nezaberá a tí ktorí by ho mali sledovať to už majú pravdepodobne za sebou ... Na ČT valcoval Šíp ostatnú konkurenciu - škoda, od neho by mi sedeli scénky, tie vie robiť už len málokto a teda Šíp ich vie robiť  perfektne. Po polnoci ČT nasadila ťažký kaliber - Menšíka a Silvester 79, príma tak sa to má robiť a zjavne ani v Čechách a ani na Slovensku to nevieme robiť poriadne už cez 30 rokov. Len zase tá otázka, koľkokrát sa dá aj dobrý program opakovať aby nezačal liezť na nervy ? Markíza a Joj stavila na ksichty ktoré dennodenne vidíme v ich nekonečných seriáloch a na moderátorov ktorých vidíme každý deň nielen ako moderátorov, ale aj ako sa priblblo usmievajú v upútavkach - proste ani na Silvestra od nich nie je pokoj. Chápem že takto urobený program je podstatne lacnejší - ale aj výsledný efekt tomu zodpovedá. Budem už stručný - Gottova 70-ka sa už tiež párkrát vysielala, takže nič nového tak isto. Ewa Farna sa trasie ako keby je zapadla osa do prádla - začínala aj ňou končila ČT. Zdeněk Izer zase spôsoboval rozpačité úsmevy, zábava nie je o vulgárnych vtipoch. Myslia si tvorci že ak nič nemáme - tak tam práskneme pesničku ! - nie  je trochu slaboduché ? Platí to aj pre STV. To má nahradiť obsah ? Na dvoch slovenských programoch som si mohol vypočuť ako sa naši herci (elita, pritom vždy iné osadenie, proste typ zábavy ale majú spoločný) spijú cez sviatky pod obraz boží a potom obsadia nemocnice po Slovensku kde ich počas sviatkov zošívajú, bandážujú a proste zase dávajú do prevádzkyschopného stavu - bezva, ale kto sa na tom mimo nich baví ? Posledná vec - mladí nesedia na Silvestra doma, sú na zábave, alebo mimo domu, pritom za každú cenu cieľová skupina na Silvestra je pre -násťročných a potom to tak vyzerá. Ak máš cez 30, tak si na odstrel - aj s programom.

_______________________________________________________________________________

Teraz už z iného súdka.

Zápisky ajŤáka:


01 - Jedného dňa sa v budove kde sídlilo viacero firiem a medzi nim aj dosť redakcií dospelo k záveru, že treba natiahnuť počítačovú kabeláž až do kukane (vrátnica), keďže to už bolo dávno ťahal sa koaxiálny kábel RG-58, rýchlosť prenosu 10Mbit ... Pretože vzdialenosť medzi serverovňou a kukaňou bola viac ako 130 metrov využila sa miestnosť  dispečingu, kde bol nainštalovaný switch na predĺženie povolenej dĺžky. V miestnosti bola krásna dvojitá podlaha, proste nebol s tým predĺžením problém. Prepojenie sa spustilo, všetko fičalo tak ako sa patrí - asi tak 10 dní. Potom cez víkend telefonát: "Spojenie nefunguje !". Po príchode do budovy bolo jasné že prepojenie switch - kukaňa je prerušené, nebolo ohmmetrom vidieť zakončovák 50Ω v kukani. Tak začalo pátranie. Výsledok? Jeden z dispečerov niečo hľadal v zdvojenej podlahe a ten krásny nový koaxiál sa mu tak zapáčil, že si odstrihol tak 12 metrov pre svoju potrebu ... slúžil v sobotu a vtedy to nikto nezistil, prišlo sa na to až v nedeľu.


02 - Blondýnka klepe na dvere:

"Máte pre mňa náhradnú batériu do notebooku?"

"Nemám..."

"Ale ja chcem písať v lietadle !"

"Ale v tomto type notebooku aj nová batéria vydrží tak 70 minút."

"Ja potrebujem písať dlhšie !!!"

"No comment ..." (UPS zo sebou !)


03 - Šéf IT v jednej firme, tak rok 2000, PC šéfa IT nie je v poriadku, treba urobiť novú inštaláciu.

Príde technik: "Šéfe, tak máte odložené data, môžem sa do toho pustiť ?"

"Áno, nahral som si to na druhý disk."

"Takže môžem to spustiť ? Disk sa kompletne prepíše."

"Samozrejme !"

Disk reinštalovaný, technik sa pýta kde je ten druhý disk aby nahral data naspäť.

"Predsa je v počítači !"

"Tam je ale len jeden disk !"

Áno, bol tam len jeden disk s dvomi partíciami a na disku d: bola kompletné údaje. Boli. 3ročná práca v pr...li.

Technik to prežil vo firme len preto že sa predtým 2x uistil či to môže spustiť a upozornil dopredu že bude prepísaný celý disk.


04 - Meno zmenené, len dve dôležité písmená abecedy sa vo vymyslenom mene presne nachádzajú na tom istom mieste.

"Prihláste sa do systému."

"Ako mám zadať meno ?"

"No, ak sa voláte Martin Podracula, tak napíšte mpodracula"

"A mám to napísať s ´c´ alebo s ´k´ ?"

A idete do kolien ......


05 - Bývalá kolegyňa -- vtedy sekretárka GR v jednej firme, zase roky dozadu, mala počítač kde jej počas krátkej doby odišlo kompletne všetko. Klávesnica, monitor, myška, zdroj v PC a nakoniec aj základná doska. Ráno po príchode do práce mi volala: "Prídeš mi to zapnúť, lebo ja sa už toho bojím ..."


06 - V porevolučnej eufórii (1993) som ťahal počítačovú sieť aj v jednej novovytvorenej redakcii v BB, všetko O.K, len na jednom počítači - PC XT našej výroby som pustil z diskety dosovský AV program. Pretože sme robili od rána a už bolo tak asi 5 hodín poobede tak sme sa išli najesť a dali sme si prestávku. O 19.00 počítač ešte stále nedokázal urobiť AV kontrolu na 20MB disku - rýchlosť nadovšetko ...


07 - V tej istej kukani čo som popisoval  v čísle 01 boli ostrahe (šerifovi)  pri prihlásení do siete nastavené prihlasovacie hlášky tak, aby sa menili podľa hodiny prihlásenia. Jedného rána bol úplne besný, pretože nemohol prehltnúť hlášku čo mu to vypísalo na obrazovku o tretej ráno: " V tomto čase všetci slušní ľudia už dávno spia !" Mno...


08 -"Nejde mi pripojenie do pošty a na Internet !"

"Reštartujte PC a ak niečo nepôjde aj potom ozvite sa !"

"Ale ja nemám čas niečo reštartovať !"


09 - Informácia vovnútri jednej firmy:

"Vážené, vážení spolupracujúca firma má kompletný výpadok elektriny v svojej budove, takže komunikácia s nimi je na určitý čas nemožná."

Reakcie:

"No ale my s nimi musíme komunikovať !"

"Vo vedľajšej ulici pri nich je elektrina, je taký problém natiahnuť tam kábel ?"

Pre info - firma sídlila v budove na 19.poschodí ...

(Firma je vzdialená asi tak 4km jedna od druhej.)

"Čo s tým ako IŤák (vo firme kde elektrina bola) hodláte urobiť ?"

Najlepšie doporučenie - zobrať na chrbát batoh a tú elektrinu im v tom batohu voziť.


10 - "Rýchlo príďte lebo tlačiareň už vytlačila asi 500 kusov papiera a nejde to zastaviť !"

V Lotus Notes boli označené všetky dokumenty za posledných 5 rokov a pre istotu pretože to hneď netlačilo, tak to dáma potvrdila ešte raz, odhadom dala tlačiť asi 70.000 strán. Namiesto označenia zopár dokumentov dáma použila CTRL+A ...


11 - "Príďte zastaviť tlač, lebo mi to stále tlačí ten istý dokument !"

Stopnutá tlač a hľadal sa dôvod tlače toho istého dokumentu dokola:

"No pani, poslali ste to tam 89x, vidím to tu v paneli..., pozrite sa sama !"

"To nie je možné, prečo si vymýšľate !"


12 -  A:"Dobrý deň, som z firmy xxx, volám sa xx, chcem po Vás infomáciu koľko PC vo firme používate, aký OS máte nasadený a ešte nakoniec - v serverovni máte aké servery ?"

B:"My takéto informácie len tak neposkytujeme."

A:"Hmmm...to je škoda."

B:"Možem sa teraz ja niečo opýtať Vás ?"

A:"Nech sa páči."

B:"Koľko máte Vy zamestnancov, koľko máte PC a aký soft používate ?"

A:"A prečo sa na to pýtate ??? My takúto infomáciu neposkytujeme !"

B:"Robím len to isté čo ste chceli Vy po mne ..."


13 - Zlaté pravidlo IT v praxi :

Ak niečo nefunguje, reštartujte PC a až potom volajte IT !

"Nejde mi v počítači pošta."

"Reštartovala ste PC ?"

"Nie, lebo atď, atď .... atď."

"Dobre, tak prídem."

Po príchode:

"Jéj, ani ste nemuseli chodiť, kolegyňa mi poradila aby som si reštartovala počítač a už to funguje !"


14 - Čo je divného na fotografii rozmerov 120x76 bodov a veľkosti 11kByte, že to nejde uverejniť v časopise  na rozmer aspoň A5 ?


15 - "Čo si písal do mailu po celej firme, povedz mi to, nechce sa mi to čítať !"


16 - "Ešte včera to fungovalo, namôjdušu !"


17 - Ešte raz Novell:

Informácia - heslo môže mať dĺžku 256 znakov.

"No ja mám dĺžku hesla 63 znakov a ešte ani raz sa mi nepodarilo prihlásiť !"

 

18 - Doma u zákazníčky:

"Slečna, ten počítač treba kompletne reinštalovať, máte tam nejaké veci na odloženie ?"

"Nie, nič tam nemám, spokojne ho premažte !"

"Naozaj tam nič nemáte ?"

"Nie, nič dôležité tam nemám."

Počítač kompletne preinštalovaný, spustený.

Dlhá odmlka a nasleduje:

"A prečo tam nemám veci na ploche ?"

"Slečna, pýtal som sa či treba niečo z počítača odložiť."

"No áno, ale mali ste ma predtým na to upozorniť !"


_________________________________________________________________________________

10.01.2012

Všetko v starých koľajách, "divočáci" na cestách sú späť z dovoleniek v Bratislave a je radosť pozerať ako je pomaly na každej ceste nejaká búračka, pretože divočákom nedošlo že sú opäť naspäť v meste a 70-ku považujú za číslo násobiteľné 2x ... Včera cestou do práce na Prístavnom moste smerom do mesta v zákrute (smer Ružinov) zase tri roztrieskané autá - povolená 50-ka, podľa následkov išli tak 80-kou ...  Rozum sa fakt nedá naliať - niektorí jedinci spĺňajú nasledovné - ľudské telo sa skladá tak zo 70% z vody, u niektorých jedincov sa toto zloženie práve ale koncentruje v oblasti hlavy - kde sa za normálnych okolností nachádza mozog.

_________________________________________________________________________________

11.01.2012

ATARI + Non_ATARIOddelil som popis "Plotter VZ4" do samostatného článku, ešte raz sa ospravedlňujem, ale musel som zmeniť členenie ....

link:

http://blog.3b2.sk/igi/post/Plotter-VZ4.aspx

Kolega M.Pališin mi poslal fotografie inej verzie VZ4 ktoru vlastní, je to pripojené na Didaktik Gama, tak pridávam link na tieto fotografie:

http://blog.3b2.sk/igi/post/Plotter-VZ4-Didaktik-Gama.aspx

_____________________________________________________________________

12.01.2012

Pokračujem obsahom mailu M.Pališina - popis plotter Didaktik :

http://blog.3b2.sk/igi/post/Plotter-Didaktik.aspx

_____________________________________________________________________

17.01.2012

Oprava monitora SAMSUNG 940N, tentoraz neúspešná:

http://blog.3b2.sk/igi/post/Oprava-repair-monitor-LCD-Samsung-Syncmaster-940N.aspx


Dnes ešte jedna drobnosť:

Najnovšia verzia NODu od ESETu pekne odpojí pripojené USB disky, takže ak ste sa s tým stretli aspoň budete vedieť že treba patch, pekná blbinka - aj majster tesár sa utne ... Sám používam Symantec, kedysi Sophos - s tým som bol veľmi spokojný, ale proste sa prešlo na Symantec a tak je to vec zvyku.

_____________________________________________________________________

18.01.2012

Výmena hardisku v notebooku Lenovo IdeaPad S205:

http://blog.3b2.sk/igi/post/Notebook-Lenovo-IdeaPad-S205-change-hardisk-Vymena-HDD.aspx

_____________________________________________________________________

20.01.2012

Výmena hardisku v HP TouchSmart tm2:

http://blog.3b2.sk/igi/post/Notebook-HP-TouchSmart-tm2-Replacing-the-hard-disk-Vymena-HDD.aspx

_____________________________________________________________________

24-25.01.2012

Prerábka v blogu, úprava zobrazenia, + väčší font, zarovnanie na textu obidve strany, brrrrrrrŕrrrrrŕŕŕŕŕŕŕŕŕ, bola to fuška.

ATARI

 

Prerábka ATARI 800XE tak, aby boli k dispozícii 2 operačné systémy:

http://blog.3b2.sk/igi/post/ATARI-800XE-2xOS-in-1-Eprom.aspx

Úpravy na mojom kompe, zmena konštrukcie umiestnenia obvodu 74LS157 v rozšírení na 320KB RAM

http://blog.3b2.sk/igi/post/Upravy-na-kompe-ATARI-800-XE-modification.aspx

______

Na konci som sa nejako zaplietol, nemal som tu dnes počas dňa funkčný odkaz na prerábku na 2xOS, sorry.

_____________________________________________________________________

26-27.01.2012

ATARI

Prerábam druhé ATARI 800XE na 320KB, je to presne ten istý postup ako pri prvom počítači, len teraz to išlo trošku rýchlejšie, nastúpila rutina a tak som sa ničím nezdržoval. Doska je na 99% rovnaká, takže nebudem robiť tak podrobnú fotodokumntáciu.

______________________________________________________________________________

27.01.2012

Jeden LCD Samsung na opravu, vyzerá to na zkrat v trafáku pre napájanie trubíc, skúsim to zohnať cez ebay - uvidíme.

Non_ATARI

28.01.2012

Burza elektroniky na Vajnorskej 21, nič čo by ma extra zaujalo, tak som ju len preletel o cca 8.45 a za 10 minút som už bol vonku. Možno nájdem niečo zaujímavé nabudúce. Jediná vec čo ma zaujala: malé LCD televízory - celkom slušný výber - lenže teraz práve tieto veci nepotrebujem.

______________________________________________________________________________

Vaše hodnotenie, Rate post:

Comments

5/4/2018 8:10:50 PM #

trackback

Directory Blog.

Directory Blog.

Igi blog |

Info o autorovi

Volám sa Igor Gramblička, bydlisko: Bratislava, Slovakia. Môj nick: Igi. Blog je o mojich záujmoch, predtým som pracoval ako IT špecialista na počítačové siete a redakčné systémy pre viaceré denníky - až som pred rokmi nakoniec v jednom z nich zakotvil a kde som to potiahol až do konca mojej profesnej kariéry.

Rok, mesiac, počet článkov: