11_2014 Blog, Notes.

By Administrator at November 09, 2014 10:25
Filed Under: Blog

09.11.2014

Tak teda - ten čas neuveriteľne letí. S časom na písanie som na to zatiaľ stále rovnako, takže zázrak nečakám.

_______________

Čo ma pobavilo na politickej scéne - Zmajkovičová odstúpila, pretože nechce kauzu spolitizovať. Úžasné, až na tú drobnosť že v dozornej rade dotyčnej nemocnice bola ešte aj jej zástupkyňa ... kto už by v tom mohol vidieť politiku ...

Viem politiku sem nestrkám, ale keď toto je nádherná ukážka ako sa nás politici snažia zblbnúť, alebo teda presnejšie tí čo sa hrajú na politikov.

____________________

Dnes sem hodím pár riadkov na jednu tému o ktorej sa myslím veľmi nepíše, ale je to hodne aktuálne - práve pre tých čo si prerábajú svoje zariadenia.


Nakoľko máme právo zariadenie prerábať ?


Puristi vrčia pri najmenšom náznaku aj tej najmenšej odchýlky. Čo s tým ? Budem sa držať zlatej strednej cesty (a aj podľa toho mením, upravujem, opravujem a zároveň nezbúdam že v prvom rade je to moje zariadenie) - upravujte k obrazu svojmu tak aby ste s tým hlavne boli Vy spokojní. Ak zariadenie po prerábke robí to čo od neho očakávate tak je to preda výborné. Konkrétne Atari - veď inak by sa sme nesmeli používať ani QMEG (predsa nie je pôvodnou súčasťou). A o náhradách čoraz ťažšie zohnateľných diskových jednotiek (a to ešte treba zohnať aj floppy rozmeru 5.25") už ani nehovorím. Ďaľšou vecou sú možnosti prerábky, nie každý má potrebné vybavenie (nielen technické, ale aj mechanické - náhradné diely a i.) Ak aj napriek tomu zle spíte, poradím Vám, jeden kus si nechajte v pôvodnom stave a dobrý spánok bude takto zabezpečený.


A nebyť "vynálezcov", ktorí sa snažia kadečo vylepšiť by sme dnes nemali niektoré úžasné veci, ktoré nám pri robote s počítačom spríjemňujú život. Takže s tým purizmom opatrne.

 

A v prvom rade musí byť každá prerábka absolútne bezpečná. Prečo?


Čo ma vlastne k týmto riadkom nepriamo "vyprovokovalo"?


Hovoril som s jedným kolegom, ktorý sa zaoberá opravami elektrónkových rádií a práve puristi mu vytýkajú, že v rádiu nepoužil pôvodný autotransformátor (= možnosť zapojiť do zásuvky rádio tak, že bude "fáza" na kostre prijímača a teda hrozí priame ohrozenie života pri dotyku na kostru), ale volil cestu náhrady transformátorom s oddelenými vinutiami. Som na jeho strane, pretože tiež bezpečnosť považujem za prvoradú - netreba byť kandidátom na Darwinovu cenu ...

Nuž ale ak niekto zbiera ceny za cenu svojho života, jeho problém, ale je slušné ho na to aspoň upozorniť kam viac menej neodvratne smeruje.


Viem že počítače a elektrónkové zariadenia sú dosť odlišné veci, ale princíp čo a pokiaľ prerábať je rovnaký, rozhodne to stojí minimálne za zastavenie a porozmýšľanie nad tým ako ďalej.

__________________________________________________________

12.11.2014

Keď sa tak pozerám po Bratislave, tie voľby by mohli byť tuším každý mesiac - tak sa teraz maká na opravách ciest. Električky na stanicu nejazdili 3 roky - aha! a zrazu idú aj tam. Síce len na polroka, ale predsa. Robí a maká sa cez deň, v noci, nevídané. Občan sa nevyspí, ale veď sa to napokon všetko robí pre jeho dobro ... (a pre dobro kandidáta).  Každý hlas je dôležitý ... Alebo si len papaláši nechcú rozbiť autá ak pôjdu k voľbám? 

___________

Idem sa dokopať urobiť opravu jedného šikovného elektrického zdviháku na 12V (menil som kolesá na aute na zimu a vtedy sa to porúčalo, poteší to ...), má jednoduché ovládanie na obidva smery s dvomi relátkami s jedným prepínacím kontaktom. Priznám sa že som ani neštudoval pôvodný jednoduchý plošák, pretože toto sa asi inak zapojiť ani nedá. Urobím to nanovo a po svojom, schémičku nakreslím a uverejním. Nie je to nič svetoborné, ale je to funkčné.

_________________________________________________________

14.11.2014

Dnes len blbinka - ako ovládať jednosmerný motor na 12V pomocou 2 relé s jedným prepínacím kontaktom:

http://blog.3b2.sk/igi/post/Dve-rele-reverzny-chod-motorceku-Two-relay-motor-reverse.aspx

__________________________________________________________

Vaše hodnotenie, Rate post:

Comments

5/4/2018 8:10:46 PM #

trackback

Directory Blog.

Directory Blog.

Igi blog |

Comments are closed

Info o autorovi

Volám sa Igor Gramblička, bydlisko: Bratislava, Slovakia. Môj nick: Igi. Blog je o mojich záujmoch - som už na dôchodku, predtým som pracoval ako IT špecialista na počítačové siete a redakčné systémy vo viacerých denníkoch - až som pred rokmi nakoniec zakotvil v jednom denníku kde som to potiahol až do konca mojej profesnej kariéry.