
Schéma Atari XF551 ma (občas ...) aj po tých rokoch neprestáva prekvapovať množstvom chýb - a našla sa ešte jedna chyba v schéme. Jedná sa o prepojky S3 a S4 ktoré určujú ktorý typ procesoru je použitý na základnej doske. Považujem to za dosť zásadnú chybu - opravil som to aj v pôvodnom článku z roku 2014 a teraz to tu ešte extra uverejňujem - tak si prosím stiahnite opravenú verziu schém. Túto chybu som nejako nezaregistroval, pretože typ procesoru bol vždy samozrejme určený a typy 8040 a 8050 som na doske medzi sebou nikdy nemenil, takže sa ospravedlňujem že som doteraz na tento bug neprišiel.

Samého ma prekvapilo že som takúto vec prehliadol, nakopla ma až prednedávnom robená prerábka Atari XF551 kde som zabudoval náhradnú 5.25" mechaniku - tam som našiel na jednej fotografii pri písaní článku že existuje tento problém - v doske osadený procesor 8050, jumper je ale nastavený na typ 8040 ... Vtip je v tom, že na niektorých doskách je to naozaj označené správne (ale nie na tejto fotografii !- tu je označenie prepojok a tak isto aj typu procesoru prehodené t.j.zodpovedá ľavej strane obrázku pod týmto odsekom), ale ako sami vidíte je to označenie "poserkané" až až. A teraz som sa tomu konečne pozrel na "zuby". Jasné, ak sú prepojky zapojené správne tak ich zlé označenie na doske nemá na funkciu vplyv, ale takéto hrubky ..., no, nemalo by sa to vyskytovať, ale je to tu a je dobré o tom vedieť. I keď - rozhodne takéto odfláknutie vo výrobe zamrzí (a nie je jediné). Keďže sa to vyrábalo v Japonsku - tak tu zjavne úradoval SATO ...

Vľavo doterajšia nakreslená časť schémy, vpravo už
opravená časť, takto je to už aj v schémach.
____________________
ATARI XF551 schéma - ver.1 - rok 1987:

xf551ver1_102.GIF (52,48 kb)
Schéma 21.11.2018 - opravené označenie a pozície jumperov pre nastavenie typu použitého procesoru
____________________
ATARI XF551 schéma - ver.2 - rok 1988:

xf551ver2_101.GIF (49,53 kb)
Schéma 21.11.2018 - opravené označenie a pozície jumperov pre nastavenie typu použitého procesoru
___________________
Chcem upozorniť na jednu vec, zjednodušil som v obidvoch zapojeniach zapojenia niektorých odporov, združil som ich do odporových sietí, teda zapojenie sa bude líšiť od reálnej konkrétnej dosky. Pretože schéma nie je nadmerne zložitá zapojenie jednotlivých odporov sa dá bezproblémovo vysledovať.
___________________
Vďaka tomu môžem definovať nový Murphyho zákon s definíciou od Igiho:
Ak v schéme neprepískaš multimetrom jedno jediné prepojenie - tak zaručene bude v schéme blbo zakreslené. - Viď tento dnešný článok.
Po tomto všetko si hovorím že tam už snáď nič ďalšie nebude schované a teda konečne to bude kompletné, ale ako vždy platí : "Nikdy nehovor nikdy ..."
Skúsim popísať terajší stav:
Pomaly sa blížim k želanému konečnému stavu.
____________________________________________________________

Vaše hodnotenie, Rate post: