
Na záver popisu floppy jednotky ATARI 1050 sa patrí urobiť aj zopár fotografií ako to vyzerá vovnútri, konečne som sa k tomu dokopal. Použitá mechanika je TANDON. Na prvý pohľad zaujmú "fľaše" - 3 kusy kondenzátorov v napájaní. Pretože sú staré, nakoniec som ich vymenil za nové a o poznanie menšie kondenzátory, ale o tom ešte bude reč.

Už som to spomínal, keď som začal písať články o ATARI 1050 tak som nevedel, že ju nakoniec aj budem fyzicky vlastniť, náhoda je blbec a tak som sa po dlhých rokoch zase stal majiteľom tejto jednotky, diskiet mám asi 160, takže je na čom testovať a skúšať. No a keďže ju mám, tak som nafotil nejaké drobnosti.
Konektor J15

Základná doska je stará dobrá škola z nepájivou maskou, ešte to uvidíte ďalej, celkovo pôsobí mechanika solídnym dojmom. Jedna nevýhoda tu je - a to že chladič sa veľmi rýchlo zahreje na vysokú teplotu čo nie je to pravé orechové - v ďalšom bude nasledovať doplnenie chladičov na pôvodný plech, ktoré dokážu rapídne zraziť prevádzkovú teplotu, ale to nebude v tomto článku, o tom zase niekedy neskôr.

Pekne vidieť že pod mechanikou je dosť miesta, ak sa rozhodnem znova postaviť napríklad SPEEDY 1050.

Pozor ! J1 sa osádza opačne, t.j. "trčí" z rady !
Jednotlivé konektory - J11(4xpin), J12(2xpin), J1(4xpin), J10(4xpin), J14(3xpin)

Konektor J15

Celkový pohľad na základnú dosku:
(ak chcete ešte podrobnejší záber kliknite na obrázok pod týmto textom, je to len pre tento jeden záber, ostatné som tak nerobil, trošku šetrím miestom na serveri ...)

dtto z druhej strany:

Už som to spomenul, rozhodol som sa vymeniť 3 veľké kondenzátory za nové, takže staré som najprv vybral:

ešte raz to isté, premeral som vybraté staré kondenzátory - svete div sa, držia kapacitu - 2x 6800uF, obidva majú 7120uF, 1x 4700uF teraz má 5200uF, no ale už sú vonku ... dám tam nové kondíky, staré tam určite nedám naspäť.

a nakoniec som osadil nové kondenzátory, rozdiel vo veľkosti je dobre vidieť.

Konektor J6 (6xpin, vľavo začína Gnd)
A ešte dva zábery na mechaniku TANDON, ešte z USA sa dá zohnať remenička na tieto stroje, cena je cca 6.- USD, čo nie je až taká položka.

Táto mechanika používa spomínanú remeničku, tá sa vie časom "vyťahať", následne začnú kolísať otáčky a postupne sa disketovka nedá používať. Táto remenička je ale v absolútnom poriadku a teda zatiaľ ju meniť netreba.

Týmto by som uzatvoril články na tému ATARI 1050 - aspoň na chvíľu a budem sa venovať aj niečomu inému.
___________________________________________________________

Vaše hodnotenie, Rate post: