Floppy disk ATARI 1050 - 4_4.

By Administrator at April 09, 2013 00:58
Filed Under: Atari


Na záver popisu floppy jednotky ATARI 1050 sa patrí urobiť aj zopár fotografií ako to vyzerá vovnútri, konečne som sa k tomu dokopal. Použitá mechanika je TANDON.  Na prvý pohľad zaujmú "fľaše" - 3 kusy kondenzátorov v napájaní. Pretože sú staré, nakoniec som ich vymenil za nové a o poznanie menšie kondenzátory, ale o tom ešte bude reč.
Už som to spomínal, keď som začal písať články o ATARI 1050 tak som nevedel, že ju nakoniec aj budem fyzicky vlastniť, náhoda je blbec a tak som sa po dlhých rokoch zase stal majiteľom tejto jednotky, diskiet mám asi 160, takže je na čom testovať a skúšať. No a keďže ju mám, tak som nafotil nejaké drobnosti.

                                 Konektor J15


Základná doska je stará dobrá škola z nepájivou maskou, ešte to uvidíte ďalej, celkovo pôsobí mechanika solídnym dojmom.  Jedna nevýhoda tu je - a to že chladič sa veľmi rýchlo zahreje na vysokú teplotu čo nie je to pravé orechové - v ďalšom bude nasledovať doplnenie chladičov na pôvodný plech, ktoré dokážu rapídne zraziť prevádzkovú teplotu, ale to nebude v tomto článku, o tom zase niekedy neskôr.Pekne vidieť že pod mechanikou je dosť miesta, ak sa rozhodnem znova postaviť napríklad SPEEDY 1050.


 

Pozor ! J1 sa osádza opačne, t.j. "trčí" z rady !

Jednotlivé konektory  -                  J11(4xpin), J12(2xpin), J1(4xpin), J10(4xpin), J14(3xpin)


                                                                                              Konektor J15


Celkový pohľad na základnú dosku:

(ak chcete ešte podrobnejší záber kliknite na obrázok pod týmto textom, je to len pre tento jeden záber, ostatné som tak nerobil, trošku šetrím miestom na serveri ...)dtto z druhej strany:Už som to spomenul, rozhodol som sa vymeniť 3 veľké kondenzátory za nové, takže staré som najprv vybral:ešte raz to isté, premeral som vybraté staré kondenzátory - svete div sa, držia kapacitu - 2x 6800uF, obidva majú 7120uF, 1x 4700uF teraz má 5200uF, no ale už sú vonku ... dám tam nové kondíky, staré tam určite nedám naspäť.a nakoniec som osadil nové kondenzátory, rozdiel vo veľkosti je dobre vidieť.


          Konektor J6 (6xpin, vľavo začína Gnd)


A ešte dva zábery na mechaniku TANDON, ešte z USA sa dá zohnať remenička na tieto stroje, cena je cca 6.- USD, čo nie je až taká položka.Táto mechanika používa spomínanú remeničku, tá sa vie časom "vyťahať", následne začnú kolísať otáčky a postupne sa disketovka nedá používať. Táto remenička je ale v absolútnom poriadku a teda zatiaľ ju meniť netreba.Týmto by som uzatvoril články na tému ATARI 1050 - aspoň na chvíľu a budem sa venovať aj niečomu inému.

___________________________________________________________

Vaše hodnotenie, Rate post:

Comments

10/6/2018 3:52:11 PM #

trackback

Directory  Atari.

Directory  Atari.

Igi blog |

Comments are closed

Info o autorovi

Volám sa Igor Gramblička, bydlisko: Bratislava, Slovakia. Môj nick: Igi. Blog je o mojich záujmoch - som už na dôchodku, predtým som pracoval ako IT špecialista na počítačové siete a redakčné systémy vo viacerých denníkoch - až som pred rokmi nakoniec zakotvil v jednom denníku kde som to potiahol až do konca mojej profesnej kariéry.