2x FD - dual power supply Atari 1050 (XF551).

By Administrator at May 09, 2020 07:40
Filed Under: Atari

"Covid-19" - homemade dual - 2x in 1 power supply - Atari 1050 (XF551):

 

 

Postavil som 5" LCD monitor, počas jeho dokončenia som si uvedomil že by nebolo od veci urobiť si zdvojený (duálny) zdroj pre napájanie disketových jednotiek (vovnútri sú dva oddelené zdroje 9V/AC/3.33A). Nad zdvojeným zdrojom som už uvažoval naozaj hodne dlho a teraz po dokončení 5" LCD monitoru  nastal čas na jeho realizáciu - a to v súlade s veľkosťou použitého LCD monitoru. Takto sa dajú priamo napájať dve disketové jednotky typu Atari 1050 alebo Atari XF551 - alebo ich vzájomná kombinácia. Koronavírus mi dobrovoľne, nedobrovoľne dal dostatok času na takéto veci. Použitý materiál ? Tak ako vždy - cuprextit. A výsledok ? Ten sa mi celkom pozdáva, pretože vďaka tomu zo stola zmizli niektoré napájacie káble čo v konečnom výsledku s radosťou kvitujem.

 

Upozornenie:

Zásahy do zariadenia sú na vlastné riziko majiteľa zariadenia. Autor týchto stránok nenesie žiadnu

zodpovednosť za škody  spôsobené používaním zariadení postavených podľa tu uverejnených

schém alebo zobrazených úprav.

 

 

Pohľad na zadnú stranu takto vytvoreného "kombajnu". O 90º zahnuté koncovky pre napájanie 230V momentálne nemám k dispozícii, potom by to bolo na hĺbku ešte o poznanie kratšie. Aj na to príde, časom tie zahnuté koncovky určite zoženiem. Prívodný káblik (biely) pre 230V, teda jeho konektor je nádherne krátky. Napravo sú výstupné "čokoládky" pre 2x 9V/AC pre napájanie disketových jednotiek (ešte nie sú pripojené kábliky).

 

Koncepcia zdroja spĺňa nasledovné veci:

 

01 - každý zdroj má svoj samostatný vypínač pre FD jednotku, toto na originálnych zdrojoch chýba (tiež je to výborné pre jednotku Atari XF551 ktorá má svoj vypínač umiestnený na zadnej strane a teda nie je dobre prístupný)

02 - predný panel je zošikmený pre lepšie ovládanie vypínačov, kolmý mi nevyhovuje (počíta sa z umiestnením za počítačom + hore na ňom bude malý LCD monitor)

03 - zdroje 2x 9V/AC/3.33A sú medzi sebou galvanicky oddelené, je to potrebné !

04 - v skrinke je použitý priechodzí konektor pre 230V, z toho potom je možné aj napájať následne trebárs 5" LCD monitor

05 - na zadnej strane je výstup pre 2x 9V/AC pre napájanie disketových jednotiek

06 - skrinka má vyriešené pasívne chladenie zdrojov (má otvor pre vstup vzduchu vpredu zospodu a tak isto je výstup chladenia na zadnej stene)

07 - vypínače majú pre lepší prehľad zabudované LED na indikáciu zapnutého stavu

08 - každý transformátor má vlastnú poistku v primárnom okruhu

09 - zdroj je koncipovaný tak aby mimo iného vydržal fyzickú záťaž navrch položeného 5" LCD monitoru

10 - je možné zdroje používať aj na iné účely, buď samostatne, alebo je možné zapojiť obidva zdroje aj do série (teda potom výstup = 18V/AC/3.33A)

11 - rozmery zdroja sú dané tým, že je určený ako "podložka" priamo pre 5" LCD monitor, takže som sa prispôsobil veľkosti LCD monitoru, inak sa dal urobiť menší (tak na šírku ako aj na dĺžku) je to cca 182x 141x 51mm, nie je v tom započítaná výška nožičiek zdroja (cca 12mm)


 Pozrime si schému zapojenia duálneho zdroja s indikáciou zapnutia:

 

 

Transformátory majú vynikajúce vzájomné oddelenie vinutí (primár voči sekundáru), takže stačí v zapojení použiť jednopólový spínač. Na funčnosť LED by stačila aj jedna dióda na usmernenie, ale mal som doma staršie (malé) použité diódové mostíky - tak tam išli. Svit LED umiestnených priamo vo vypínači je tak vysoký, že použitý 22kΩ odpor je dobrým kompromisom pre ich svietivosť, proste nemám rád ak by večer indikácia zapnutia svietila po dome ako nejaké laserové ukazovátko. Na kondenzátore je DC napätie tesne nad hranicou 16V, prúd cez LED je cca 0.72mA, to nie je naozaj veľká hodnota. Ak bude niekomu ich svit primalý, tak potom stačí odpor 22kΩ zmeniť na hodnotu 18kΩ alebo 15kΩ. Kto chce si to môže zapojiť aj bez tých dodatočných LED a teda potom ušetrí ešte aj tých pár súčiastok okolo bez straty funkčnosti. Vedľajším efektom použitia kondenzátoru po usmernení a napájaní LED cez veľký odpor je postupné "zhasínanie" LED ktoré trvá niekoľko sekúnd po vypnutí transformátoru. Ak v zapojení nepoužijete kondenzátor tak hodnotu odporu 22kΩ znížte na 10kΩ.
Zapojenie je jednoduché, nie je tam veľa vecí čo by sa mohli pokaziť - i keď ruku na srdce, existujú "odborníci" ktorí stihnú potento...ť aj niečo takéto. Tongue out

 

Realizované v tejto podobe:

 

Vľavo okruh 1, napravo okruh číslo 2.

 

Transformátory sú dostatočne dimenzované a hlavne - nevrčia ! - na rozdiel od originálnych zdrojov. Na ľavej strane je vidieť medzera ktorou sa zospodu do zdroja dostáva vzduch na chladenie. Prechádza celou jednotkou a potom vychádza zadnou stenou na jej hornej strane. Vrchná časť fotografie - tade idú silové rozvody 230V. Spodná časť - nízkonapäťové rozvody. Obidva rozvody sú dôkladne od seba oddelené. Na vrchnej strane je žltozelený ochranný vodič ktorý potom ide aj na vrchný kryt, celá skrinka je dôkladne uzemnená, teda aj jej povrch.

Ešte to treba zakrytovať. Vrchný kryt je priamo položený na 7 distančných stĺpikoch, tie potom nesú nielen vlastný kryt (uchytenie je aj na bokoch, tak isto 7 šróbov) ale aj váhu na vrch položeného 5" LCD monitoru. Výsledné rozmery by mohli byť ešte menšie, ale moje rozmery zdroja boli dané tým, že to má slúžiť aj podložka pod 5" monitorom a preto to zákonite sleduje jeho vonkajšie rozmery. Stredný vývod čokoládiek je nepoužitý, funkčné sú vždy 2 krajné vývody - a to zľava a aj sprava.

 

Tu na fotografii je 5" LCD monitor už posadený na duálnom zdroji. Záber zadnej strany monitoru a duálneho zdroja ukazuje ako sú zapojené výstupy (kabeláž) zdrojov 1 a 2 pre disketové jednotky. Použil som skrátené kábliky na dĺžku cca 90 cm, naprosto tu vyhovuje dĺžka 25cm (pri použití v zostave na fotografii). Dlhšie kábliky sú na použitie univerzálnejšie, krátke napájacie kábliky sú zase vhodnejšie pri použití "kombajnu" ako celku pre sektorovú kopírovaciu stanicu pretože sa kábliky zbytočne "neplandajú" kade - tade. Vidieť že zadná stena spodného dielu je nižšia, pretože po nasadení krytu (vrchný diel) sa nad ňou nachádzajú vetracie otvory.

 

Zostava v prevádzke, LCD 5" monitor + sú zapnuté obidva zdroje pre disketové jednotky. LED-ky vo vypínačoch svietia dostatočne. Tak isto prístup k vypínačom na duálnom zdroji , teda na jeho prednom paneli je dobrý, teraz vidieť prečo som nezvolil kolmé riešenie predného panelu (bol by horší prístup na ovládanie vypínačov).

 

Celá "veža" v prevádzke, na prepojenie FD jednotiek medzi sebou  a smerom

na počítač sú použité krátke, 1-stopé SIO káble (dĺžka 30.5cm), tu stačia.

 

Nasleduje video kde je táto "ministrojovňa" v prevádzke, pripojené sú 2 disketové jednotky Atari 1050, každá má v sebe prevedenú úpravu na SPEEDY 1050, je to taká špecializovaná kopírovacia zostava. zvláda kopírovať aj chránené diskety voči kopírovaniu. Počas kopírovania diskety z drivu 1 do pamäte počítača jednotka - drive 2 prevádza formátovanie diskety (pekný multitasking - bodaj by nie keď spolupracujú 3 počítače, z toho 2 sa nachádzajú v disketovkách) čím sa významne skracuje celkový čas kopírovania (z celkovej doby kopírovania môžeme odrátať čas potrebný na formátovanie diskety). V spodnej FD jednotke je už pripravená dopredu založená čistá disketa na ktorú sa ide kopírovať. (Odkaz pre pavta - keďže rýchly prenos na Atari ešte nevidel a je to tu už pekných pár rokov, pritom sa rozplýva na hardvérovom, dôsledne "mimotelovom" riešení rýchleho prenosu na C64 /tam sa to asi inak riešiť nedá/, tak nech v svojich článkoch informuje presnejšie, pritom nevie ani o US doubleri, no, no ... písať menej tendenčne by rozhodne prospelo.)

Kto to niekedy videl naživo - spolupráca disketových jednotiek ktoré majú zabudovanú SPEEDY 1050 pri sektorovom kopírovaní pomocou software HSSCOPY - tak to je skutočne "frkot na plné pecky" ! Toto mať k dispozícii v našich končinách koncom 80-tych rokov (v Nemecku, teda vtedajšia SRN to mali), to by bola iná káva ...

Možno stavbou takýchto doplnkov inšpirujem niekoho k vlastnej tvorbe niečoho podobného a možno aj v podstatne lepšej výslednej kvalite ako sú moje riešenia.

 

Poznámka: - Vo videu sa kopíruje kompletná systémová disketa pre SPEEDY 1050, celý proces načítania kopírovanej diskety do RAM + naformátovanie spodnej diskety a následné nakopírovanie obsahu z RAM na ňu trvá presne 35 sekúnd (21. až 56. sekunda záznamu).


Video

2xSPEEDY 1050_new PS_5LCD.mp4 (11,99 mb)

 

A je tu vidieť že som už konečne dal červené plexisklo pred displej na vrchnej FD jednotke, s tým som si tiež dal načas ...


Počítajme koľko by bolo treba priviesť napájacích káblov (230V) na spustenie uvedeného zapojenia ak nemáte k dispozícii takúto "strojovňu":


- napájanie monitoru (káblik 1)

- napájanie počítača (káblik 2)

- napájanie disketovej jednotky č.1 (káblik 3)

- napájanie disketovej jednotky č.2 (káblik 4)

 

Uvedené zapojenie (mimo iného) dokáže znížiť počet potrebných 230V prípojok pri prevádzke iba na jednu jedinú, namiesto 4 kusov doteraz potrebných, toto je už naozaj sakramentsky úsporné riešenie napájania !

Menej kabeláže zároveň znamená aj menej bordelíku (citujem vnučku) na stole.

A ušetrené miesto pri taktomto riešení je tak isto citeľné.

___________________________________________________________

Vaše hodnotenie, Rate post:

Comments

5/9/2020 11:52:07 AM #

trackback

05_2020 Blog, Notes.

05_2020 Blog, Notes.

Igi blog | Reply

Add comment


(Will show your Gravatar icon)

  Country flag

biuquote
  • Comment
  • Preview
LoadingInfo o autorovi

Volám sa Igor Gramblička, bydlisko: Bratislava, Slovakia. Môj nick: Igi. Blog je o mojich záujmoch - je to môj pohľad na veci, dúfam že na mojich stránkach nájdete aj to čo hľadáte ...