ATARI floppy disk drive VD-40.

By Administrator at September 30, 2010 01:12
Filed Under: Atari

Konečne som sa dostal k tomu že som nafotil disketovú jednotku VD-40. Je to tá, ku ktorej som sa pred časom dostal a kúpil som ju.Stručný popis VD-40:


Český "klon" (prosím v nadnesenom význame, je to len prirovnanie, aj preto je to uvedené v zátvorkách ...) stanice XF551 urobený firmou Viatronic Brno ako "VD-40" cez licenciu Flop Rožnov pod Radhošťem sa vyrábala ako "VD-40 F". (Zase v tom období sa dá hovoriť o československom výrobku ...)


VD-40 sa predávala vo dvoch verziách:


- čierna kovová skrinka

- plastová skrinka svetlošedej farby, použila sa skrinka pre mechaniku na ZX Spectrum - proste v tej dobe táto skrinka bola k dispozícii - vyrábala sa u nás na Slovensku


Popis vlastností:


- mikroprocesor 8085, 8k RAM, 8k ROM 

- radič disku WD2797A-PL

- obsluha hustôt zápisu ako u XF 551

- rýchlosť prenosu: 19200, 38400 bps

- rýchlosť otáčania 300 ot./min. 

- zabudovaný port Centronics

________________________________________________________________________________


Jednotka je očistená od prachu, ktorý ju pokrýval asi tak na 2cm výšky - ležala v pivnici ... bývalý majiteľ mi sľúbil poslať aj pripojovacie káble na SIO, ale potom sa na to vybodol a na maily prestal reagovať ... VD-40 teda mám,  je zatiaľ nefunkčná, postupne ju skúsim oživiť, urobiť schému a vydolujem OS z Eprom.


Ak sa na jednotku pozrieme bližšie hneď niečo udrie do očí - skrinka je použitá z disketovej jednotky pre Didaktik, miesta je tam dosť. Podrobnejšie o skrinke na konci článku. Na spodnej strane je DIL prepínač - 4 pozície, niektoré slúžia na nastavenie D1: až D4:, ostatné možnosti zatiaľ nepoznámZadná strana zľava sieťový vypínač, konektory 2x na pripojenie SIO (7 pinov) a paralelný port Centronics. Spodná strana, nálezový stav, bez nožičiek.ďalší pohľad na zadnú stenupohľad na predný panel, červená LED nie je zapojenáodkrytované, vidieť že VD-40 má vstavaný zdroj, klasika, žiaden spínaný zdroj, váha utešene narastá ...napravo dole sú dva stabilizátory na 5V a 12V, pod nimi pripojenie cez konektory na SIOto isté hore nohami, tu už vidieť základnú dosku spolu s integrovanými obvodmi, pekne vidieť vpravo dolu že LED je nezapojenápoužitá floppy jednotka je TEAC FD-55ešte jeden pohľad do "vnútorností" VD-40to isté, ale zväčšenéintegrované obvody na základnej doskespodná strana plošného spoja, tu je umiestnený aj DIL prepínačparalelný port Centronicszdroj, usmerňovacie diódy, tak toto je urobené systémom "vrabčie hniezdo" a teda nemalo by sa vyskytovať v zariadení čo sa predáva ! (podľa mňa sú kapacity poddimenzované)Toto je teda taká malá fotogaléria VD-40, na začiatok to asi bude stačiť.

________________________________________________________________________________

26.03.2013

Obsah Eprom (typ 2764):

VD-40.zip (3,76 kb)

________________________________________________________________________________

Doplnené 11.10.2010 - špeciálne pre kolegov z Poľska:

Na poľskom fóre o ATARI bola zmienka o mojom blogu (http://atariarea.krap.pl/forum/ - vyber sprzet a potom VD-40) a práve o VD-40, ale nejako sa to tam zaplietlo a tak sa to tu snažím vysvetliť:

- nie je to doslovný klon XF551, používa predsa iný procesor - 8085, maximálne ju pripomína vzhľadom a možnosťou použiť disketu naformátovanú na 360kByte

- nebolo jasné prečo spomínam Spectrum, preto zdôrazňujem - jediná spoločná vec je plastový obal (skrinka) disketovky !

- aby sa to dalo porovnať uverňujem aj fotografie disketových jednotiek pre ZX Spectrumpre toto, skrinka je použitá tá istá ako sa použila pre ZX Spectrum a Didaktik (čo bol klon ZX Spectra), ale tým podoba končí (táto disketová mechanika sa vyrábala pod názvom Didaktik40 a Didaktik80, skrinka sa vyrábala na Slovensku v Skalici a skutočne sa pripájala na Spectrum počítače)otvory sú presne tie isté, proste sa použilo to čo bolo k dispozícii, skrinka je robená priamo na 5.25" mechanikutoto bola verzia na 3.5" FD a teraz foto 5.25" verzie:


a detail


Záver:

kolega z Brna len použil dostupnú skrinku (v tej dobe) a tým je to všetko čo to malo spoločné z počítačom Spectrum, nič iné som nemal ma mysli pri popise. Dúfam že je to už dostatočne jasné a nevzniknú nejaké ďalšie nejasnosti, pozdravujem poľských ataristov. (Je až neuveriteľné ako tam ATARI komunita žije - na rozdiel od nás ...)

___________________________________________________________

Link na článok o VD-40 F spolu s fotografiami:

VD-40 F floppy disk drive

___________________________________________________________

Vaše hodnotenie, Rate post:

Comments

10/6/2018 3:52:36 PM #

trackback

Directory  Atari.

Directory  Atari.

Igi blog |

Info o autorovi

Volám sa Igor Gramblička, bydlisko: Bratislava, Slovakia. Môj nick: Igi. Blog je o mojich záujmoch, predtým som pracoval ako IT špecialista na počítačové siete a redakčné systémy pre viaceré denníky - až som pred rokmi nakoniec v jednom z nich zakotvil a kde som to potiahol až do konca mojej profesnej kariéry.

Rok, mesiac, počet článkov: