Forever 2018.

By Administrator at March 18, 2018 06:44
Filed Under: Atari

Nasleduje popis môjho včerajšieho výletu do Hornej Súče na akciu Forever 2018. Pretože udalosti a veci sa zbehli tak že stretnutie s niektorými majiteľmi 8bitových strojov sa dali najlepšie zrealizovať práve na pôde slovenského "Sillicon Valley 8bit". Nebral som fotoaparát, preto je návšteva miesta činu bez fotografií, tých sa dočkáte ale od iných autorov ktorí tam boli tak isto. A tým pádom je bez foto aj celý môj článok. Článok si tak isto nekladie za cieľ pokryť všetky aspekty takéhoto multiplatformného stretnutia, je len krátkym pohľadom na to čo som priamo na mieste činu zažil.


Ranný štart z BA presne o 7.00, frčal som si to pekne po D1 110-kou, teda žiadne super náhlenie, na mieste činu som bol o 8.30 +- nejaké tie drobné. Cestu som plánoval na dlhšie, pretože predpovede počasia naznačovali sneženie, vietor, poľadovicu a čo ja viem čo ešte. Nič z toho ale nebolo, totálne pohodová cesta, suchá vozovka, odbočka na Drietomú a cesta do Hornej Súče odzadu cez poriadny kopec tak isto naprosto bez problémov, touto cestou sa chcem poďakovať meteorológom za strašenie (predpoveď im vyšla asi tak ako keď bývalý premiér avizoval násilné demonštrácie). Zaparkoval som auto kúsok od vchodu a hybaj hore po schodoch do spoločenskej miestnosti. S radosťou som zaznamenal že tu bola v akcii znova cateringová firma takže o pitie a jedlo postarané - to sa počíta. To že sa išlo ako vždy neskoro spať bolo na "preživších" jedincoch ktorí buď práve vstali alebo ešte práve prechádzali do blaženého bezvedomia po prebdetej noci možné bez problémov rozoznať. Ja som zháňal sillicona, dostal som odpoveď že práve pred 5 minútami išiel zaľahnúť, pretože bol hore celú noc. O.K, veď sa niekedy zobudí, rozhodne som ho nechcel nanovo preberať.

Sadol som si k Bohdanovi Milarovi, atarista ako vyšitý a tak sme sa celkom dobre porozprávali, onedlho sa objavil krupkaj, ktorý sa do debaty pripojil. O chvíľu sa vynoril aj Zdeněk, ale ako som zistil tohtoročná zostava partie z Olomouca bola predsa len o niečo menej početná ako inokedy. Keď Bohdan spomenul že sa celkom často, niekedy raz za týždeň stretávajú tak som si predstavil že sa musím postaviť raz za týždeň pred zrkadlo - nech sme dvaja ...

Olomoučáci ma prekvapili pekným pozvaním na ich Atariádu a ponúknutím niečoho na čo som ani nepomyslel, no uvidíme. Vďaka !

Postupne som sa presúval po miestnosti a tu zrazu koho nevidím - Roman Fulek - pod pazuchou niesol Atari 1050, bol tu aj v piatok a práve ju niesol na pokusy ako ju oživiť. Na svojom mieste už bol xi, tak sme sa zložili v jeho blízkosti, disketovka bola bohužiaľ mŕtvolka a nikam sme sa nedostali pretože sme nezohnali žiaden merák a bez neho to akosi nešlo. Ja som na akciu vyrazil naozaj len tak na ľahko, preto také veci ako pájkovačka a merák zostali doma, s Romanom sme sa ale dohodli že tak nejako vzájomné kontakty oživíme a možno z toho bude aj niečo čo by mohlo potešiť ostatných ataristov. Roman, v pondelok sa ozvem.

A keď už sme tam sedeli tak nám xi ochotne ukázal a predvediol Sdrive MAX. Šikovné, hodne šikovné. Roman sa potešil, pretože pri rozhovore zistil že všetko potrebné na stavbu Sdrivu MAX už doma má a bolo na ňom vidieť že po príchode domov priamo začne žhaviť pájkovačku, asi aj to bol dôvod že celkom skoro odišiel. Pri tejto príležitosti sme stočili debatu aj na to ako môžu zoxidované kontakty na SIO konektore počítača ovplyvniť 5V výstupné napätie na ňom. Môžu a to poriadne. Takže Kontox, alebo iný sajrajt ktorý sa dnes dá použiť pre účel vyčistenia kontaktov je dobrá vec. Xi spomenul že aj prívodné kábliky od SIO konektoru smerom k zariadeniu ak sú tenké dosahujú odpor až 0.5Ω pri dĺžke cca 0.5m. Takže bacha, aj tu môžu vznikať problémy o ktorých ste doteraz ani netušili. Celú debatu sme zavŕšili pekným a úsmevným spomínaním na to ako xi kupoval svoju Atari XE game v bazáre.

Zrazu sa objavil už medzitým zase obživlý sillicon a tak som s ním vybavil to prečo som ho zháňal, bral som od neho čipy na môj nový projekt. Podarilo sa, priniesol a tak moja misia bola týmto splnená na celých 50%. Ešte som potreboval zohnať Factora. Factor6 sa tak isto zjavil a tak som mu odovzdal balíček pre dexa. Fajn, misia splnená na 100% ! Pôvodne som síce počítal že príde aj dex (ale dopredu ma sám informoval že to tentoraz nevyjde), mal nakoniec službu, mal ho zaskočiť Logout - ale ten ochorel, takže človek mieni, robota a chrípka to mení. Asi ak by bol dex prišiel je vysoko pravdepodobné že by sme videli jeho reléový počítač. Naživo v akcii. Škoda ...

A tu sa zrazu objavili "Brňáci" (široký všeobecný pojem, dúfam že tým neurazím), na čele s Martinom Lukáškom. Tak tu som strávil hodne času ... idem si postaviť programátor na 74188 a tu som videl podklady ako si to Martin robil u seba. No, na 90% vecí pri stavbe pôjdem po svojej ceste ale niektoré veci asi prevezmem, dostal som pre mňa podstatné informácie, Martin si na mňa naozaj našiel čas, ďakujem. Zaujímavá je iná vec, niekde doma naozaj starý programátor na 74188 mám, postavil som si taký jednoduchý - je to ale už 35 rokov dozadu a už to nechcem rozoberať a pitvať ako som to vtedy urobil. Podstatnú časť som strávil v rozhovore s Radimom Poláškom. Ten mimo iného urobil plošáky pre stavbu US doubleru na Atari 1050, teda netreba tie dva čipy 6810 vzájomne prepájkovať a teda tým pádom ani netreba na nich zohýňať nožičky. Dobré, asi budú aj nejaké dosky k dispozícii (mám záujem). Obidvaja to majú u mňa, posedieť si s nimi rozhodne nie je stratený čas.


Takže stretol som sa naozaj v tom priestore s chlapmi kde mi čas ubiehal neskutočne rýchlo, ale stálo to za to. Včerajší deň som nestrávil pokukovaním čo má kto na stole, ale hlavne rozhovormi. Dostal som tipy a pohľad na niektoré veci od iných maníkov ako som ja, takže pri riešení mojich niektorých budúcich projektov ma to posunulo vpred. Uvedomil som si že sa návštevám na Foreveri nevyhnem, pretože taká koncentrácia šikovných ľudí na jednom mieste sa len tak ľahko neuvidí a rozhodne čas strávený s nimi ma obohacuje (dúfam že to platí obojstranne). Tú atmosféru pohody na Foreveri vo mne vybudoval hneď ráno xi, pretože bolo na ňom vidieť že je vo výbornej pohode - a prenášal to aj na svoje okolie - a výraznou mierou. Bol som prekvapený že včera hudba bežala (poobede) na úrovni kedy nerušila a nemuseli sme po sebe kričať (ako kedysi), vtedy ak ste boli od seba meter tak najvhodnejším komunikačným protokolom bola iba posunková reč (zásadný problém bol v tom že ju málokto ovláda). Takže aj tu sa to zjavne posunulo smerom k lepšiemu. Na druhú stranu neviem či to takto bolo aj v piatok, ale pretože v sobotu ráno nikto vo mne nebudil dojem nahluchlého jedinca prikláňam sa k tomu že to bolo v pohode aj deň predtým. Laughing

Okolo 14.00 som si zajedol, to už boli vidieť prípravy na súťažnú časť u ktorej som už ale nehodlal byť, tam už na rozhovory akosi zákonite nezostáva miesto. Potom už nasledovala káva a za 20 minút potom som už zase fičal do BA, kde som bol doma za asi 90 minút. Cesta naspäť pohodová, síce po príchode na diaľnicu začalo jemne mrholiť ale poriadne pršať začalo až pri Senci - to som už ale bol pomaly v BA. Či v Hornej Súči z toho snežilo to už neviem, k tomu sa môžu vyjadriť jedinci čo tam strávili noc zo soboty na nedeľu.

Teraz v nedeľu ráno som sa zobudil a a tých pár riadkov na túto tému som ešte začerstva "nadplapal" do počítača. Do zrkadla som sa ešte dnes nepozrel ...

___________________________________________________________

Vaše hodnotenie, Rate post:

Comments

3/19/2018 9:16:48 PM #

pingback

Pingback from atari.sk

Forever 2018 - Atari výsledky - ATARI.SK

atari.sk |

10/6/2018 3:52:38 PM #

trackback

Directory  Atari.

Directory  Atari.

Igi blog |

Comments are closed

Info o autorovi

Volám sa Igor Gramblička, bydlisko: Bratislava, Slovakia. Môj nick: Igi. Blog je o mojich záujmoch, predtým som pracoval ako IT špecialista na počítačové siete a redakčné systémy pre viaceré denníky - až som pred rokmi nakoniec v jednom z nich zakotvil a kde som to potiahol až do konca mojej profesnej kariéry.

Rok, mesiac, počet článkov: