SIO2-Asus Eee 1005HA. SIO2USB.

By Administrator at May 20, 2020 13:56
Filed Under: Atari

S jedlom rastie chuť. Po mojich peripetiách s prenosnými hardiskami som radšej zohnal ešte jeden netbook - Asus Eee 1005HA. Tiež bol za babku a rozhodol som sa okamžite že ho zoberiem. Za menšie peniaze to už určite nezoženiem. Zase malá mrška ktorá síce nemá výkonu na rozdávanie ale ako emulátor pre disky Atari postačuje až-až a tak isto na ňom v pohode beží Hyperterminál - a spokojne obidve veci naraz.

 

 

 

Procesor je typu Atom N280, 1 jadro, 2 thready (procesor beží na 1.66GHz), priamo k dispozícii zase bola iba 1GByte RAM, OS Windows 7 Professional 32 bit (tak to je sila na takomto stroji ...), Office 2007 a kopec iných zbytočností. Office letel von prvý, to nemáte šancu na takomto stroji udržiavať a ešte aj používať, ale to mi naozaj nevadilo. Obsadenie RAM po spustení bolo presne tých 1GB, nasledovala výmena za 2GB modul RAM. Čo ma mierne prekvapilo že základná doska nekopíruje spodnú stranu netbooku, ale hornú, ak odkrytujete kryt na RAM tak prvý okamžik si myslíte že je základná doska nejako pokrútená a teda je "narvaná" na svoje miesto.

 

 

Našťastie je to len prvý pocit, s takýmto sklonom základnej dosky som sa osobne stretol po prvý krát. Po zmene veľkosti RAM netbook viditeľne ožil. Zase som postupne vyhodil nepotrebný software, zakázal procesy čo netreba a výsledok ? Nakoniec voľných 1012kByte RAM (oprava - teraz už mám 1220kByte). Tá profi verzia proste žerie RAM naozaj výraznejšie. Ale teraz to už konečne žije. Len si stále hovorím ako to niekto reálne používal na niečo (teda maily, surfovanie na webe a pod. pri 1GB RAM), ráno ste sa zobudili, zapli to, dali si raňajky, vybavili telefóny a po príchode k netbooku ste mohli skonštatovať - aj tak sa to nedá používať a - spokojne ste to zase vypli. (Alebo nasledoval iný scénár kde prišlo aj na tvrdšie slová.) Osobne si takýto strojček viem predstaviť ako inteligentný zápisník - teda maximálne na tom používať Notepad (na napísanie "holého" článku to stačí). Môžem len skonštatovať - práve vďaka uvedenému sa tieto stroje zachovali vo výbornom stave pretože to v podstate nikto nepoužíval - teraz sa to mimoriadne hodí. Odinštalácia nepotrebného software prebehla bez najmenších chýb a problémov - akurát bola časove hodne náročná (najprv som urobil kompletnú zálohu, pre istotu). S každým odinštalovaným kusom zbytočného software sa mašinka začala zrýchľovať a tak isto aj jej booting. Ešte doplním rýchlosť RAM, bežia na 533MHz čo je o niečo menej ako u i-Buddie, na tomto stroji je tiež vidieť že sa používal o niečo viac ako už spomenutý i-Buddie, ale nie je to nič odstrašujúce.

 

Záťaž ? Pohybuje sa niekde do 25% výkonu procesoru pri aktívnom prenose na jednom USB porte.

 

Osadený HDD má veľkosť 160GByte, čo je viac ako postačujúce. Zase som nainštaloval USB driver pre Prolific USB↔RS232, išlo to na prvý pokus.

 

Displej ? Klasika pre triedu netbook - 10,1-palcová obrazovka WSVGA s podsvietením LED (1024 x 600), pre daný účel tak akurát.

 

Niektoré veci ma ale potrápili, BIOS síce pre zálohovanie a štart z USB nastavíte na Removable unit, ale tu sa to objaví ako druhý HDD a teda treba nastaviť boot na druhý disk. Zaujímavé, ale potom to fungovalo. Čiže najprv kompletná záloha disku a až potom som začal odstavovať jednotlivé veci - istota je istota. Veľkosť zálohy je cca 3x väčšia ako u Win 7 starter kitu (Win 7 profi sú výrazne väčšie).

BIOS je podstatne zložitejší ako u i-Buddie a je tu k dispozícii viacej záložiek, mimo iného je tam zabudovaný aj test RAM. Do BIOSu sa ide cez F2, v ňom sa nastavuje aj boot (z ktorého zariadenia). Čiže žiadne F12 k dispozícii (netbook je staší ako i-Buddie).

 

Klávesnica je o poznanie horšia ako u i-Buddie netbooku, má tendenciu v jej strede mať tvar ála "mierne ohnutý luk", pri písaní sa tiež viditeľne prehýba (cca 1÷2mm) - i keď musím uznať že pre dané použitie to vyhovuje aj tak. Rozmery sú pritom výrazne menšie ako u i-Buddie, ten vyzerá že je na šírku a tak isto aj na hĺbku o cca 4cm väčší.


Rozmery: 262mm(W) x 178mm(D) x 25.9mm~ 36.5mm(H), posledný údaj sa mení pretože spredu je netbook tenší ako jeho zadná časť.

 

Prieduch chladenia procesoru je výrazne malý, t.j. oteplenie vzduchu vo výstupe von zo zariadenia je už citeľné, ventilátor je v prevádzke o niečo hlučnejší, ale aj napriek tomu stále dosť tichý na trvalé používanie. 


Napájací konektor je typu "diblík" niečo podobné bolo použité na Siemens C-35 mobilnom telefóne, ale predsa len tento je o niečo robustnejší, podľa mňa je náchylný na zlomenie a jeho miniaturizácia akosi nie je celkom dobré riešenie, ale pri normálnej opatrnosti pri používaní sa aj toto dá zvládnuť. Toto je celkom veľké mínus na ktoré by som rád upozornil.

 

 

 

Výborne je riešené napájanie, teda myslím tým výdrž na batériu - 10½ hodiny. Použitý napájací zdroj používa dvojpólový konektor do 230V a teda sa s ním dobre manipuluje, výrazne lepšie ako s trojvodičovými verziami, zdroj dodáva 19V/DC/2.1A.

 

Po nahratí potrebných vecí teraz dokáže komunikovať (115.200Bd Hyperterminál, 57.600Bd Atari (zatiaľ som vyššie neskúšal):

 

- SIO2PC (samodomo) spolu s Atari, komunikácia cez AspeQt

- USBRS232 (samodomo) spolu s SBC6502, komunikácia cez Hyperterminál

- SIO2PC (samodomo) spolu s Atari, komunikácia cez RespeQt

 

Poznámka:

Lotharekov interface som priamo odobral (teda driver) pretože som si uvedomil že ho tu nebudem používať, preto som aj tu v popise urobil zmenu.

 

Čo k tomu dodať, na daný účel to funguje, ale niektoré veci sú na ňom naozaj Eee, mimo iného napríklad totálne lesklý povrch kde je vidieť aj to čo netreba, ale čo by som chcel za niečo čo bolo k dispozícii skutočne iba za pár Euro ... leštiacu handričku si proste pribaľte a basta.

___________________________________________________________

Vaše hodnotenie, Rate post:

Comments

5/25/2020 9:54:18 AM #

trackback

05_2020 Blog, Notes.

05_2020 Blog, Notes.

Igi blog | Reply

Add comment


(Will show your Gravatar icon)

  Country flag

biuquote
  • Comment
  • Preview
LoadingInfo o autorovi

Volám sa Igor Gramblička, bydlisko: Bratislava, Slovakia. Môj nick: Igi. Blog je o mojich záujmoch - je to môj pohľad na veci, dúfam že na mojich stránkach nájdete aj to čo hľadáte ...