Po dlhej dobe zase niečo o ďalšej disketovej mechanike pre ATARI. V podstate sa jedná o klon USA stanice Indus GT, nasledovala LDW Super 2000 a neskôr ju práve nahradil model CA-2001. Vovnútri je pár odlišností, ale nie sú významné.
California Access CA-2001:

- California Access CA2001 je jednostranná disková jednotka určená pre prácu s disketou rozmeru 5.25 " prispôsobenú na spoluprácu s počítačom 8-bit Atari. Predáva sa pod značkou Access California produkčnej spoločnosti Logical Design Works, Inc., je aj výrobcom iného modelu disketovej jednotky pre 8-bitové Atari - LDW super 2000. CA2001 je v skutočnosti lacnejšia verzia stanice LDW super 2000.
Technické parametre staníc sú rovnaké ako pri modeli LDW Super 2000. Tu, rovnako ako v "twin" modeli je možné čítať a zapisovať. Stanica môže čítať a zapisovať na disketu formátované v troch hustotách: Single, Meduim a Double density.
Štandardná rýchlosť prenosu dát je, ako v stanici LDW Super 2000, 19200 bit/sec a maximálna 38400 bit/sec a 68200 bit/sec (v SuperSynchromesh režime pomocou ovládača INDUS.SYS SpartaDOS X od verzie 4.43).
Floppy disk má rýchlosť otáčania 288 ot/min.
Elektronický systém stanice je tiež postavený na báze mikroprocesora Z80A, radič disku alebo WD2797A WD1772 a 4K EPROM 2732, ktorý obsahuje ovládací program procesora.
Stanica je dodávaná s externým napájacím napätím 16V/AC/0.8A a 1.5A/9V/AC.
Vzhľad stanice na prednom paneli je zhodný s modelom LDW Super 2000. Informácie o stave stanice sú zobrazené pomocou dvojmiestneho LED displeja a sú tam ďalšie 3 LED diódy (Power, Busy a Protect) umiestnené na prednej strane stanice. Okrem LED diód na čelnom paneli stanice sú 4 tlačidlá prevádzkových parametrov stanice. Zámok (Protect) zápisu umožňuje uzamknúť a chrániť dáta zápisu prípad ak disketa má v sebe zárez, ktorý povoľuje zápis na disketu. Stlačenie DRIVE TYPE zobrazí na LED displeji číslo jednotky a tak isto dá infomáciu o hustote založenej diskety. Hustoty sú označené písmenami A (single), C (medium a B (double) - no toto označenie nie je celkom tak ako by malo byť, pretože aby ste si pamätali prevodnú tabuľku, hi. Tlačidlo TRACK nám zobrazuje aktuálnu polohu hlavy - číslo stopy, kde je v súčasnej dobe je hlava. Tlačidlom ERROR sa zobrazí chybový kód . Prvým príznak chyby zobrazenej na displeji označuje typ operácie, pri ktorej došlo k chybe: G (Get) - čítanie, P (Put) - notácie, F (Format) - formátovanie. Druhý znak určuje typ (číslo chyby): 3 - chyba prenosu dát, 4 - zlý kontrolný súčet 5 - nenašiel sektor, 7 - písať zámok, 9 - Chyba overenie dát. Keď je prenos dát prebieha správne, objaví sa správa: E. - normálne to v človeku evokuej hlášku Error, ale zjavne to riešil nonkomforný programátor a ten kto to má si môže zase raz povedať - panebože,čo je toto za ... ?
Zadná stena stanica je tiež rovnaká ako u stanice LDW Super 2000 sú tam dva - Atari SIO porty - Input/Output pre pripojenie disketovej mechaniky k počítaču a aj ´dalších periférnych zariadení, dva mikrospínače pre nastavenie čísla stanic, nastavenie DIP prepínača pre hustotu (Doble/Single), zdierka pre napájanie (Power) a zapnutie/vypnutie (ON/OFF).
- Rozmery stanice:
šírka: 185 mm
hĺbka: 280 mm
výška: 70 mm
LDW CA-2001:
SS SD/DD, 19.2Kbps or 38.4Kbps "California Access"
LDW CA-2002:
DS SD/ED/DD,19.2Kbps,70Kbps w/SpartaDOS. "California Access"
SD=Single-Density, 90K/disk side
ED=Enhanced-Density, 130K/disk side
DD=Double-Density, 180K/disk side
FD mechanika je na 5¼ " diskety. Rok výroby bohužiaľ neviem, v roku 1989 ale bola bežne k dispozícii, k nám sa dostávala hlavne cez Poľsko.

Stanicu je možné nastaviť ako zariadenie D1 až D4.
- riadiaci mikroprocesor - Z-80, 4MHz
- radič - WD 2797
- RAM 6116- 2kB
- Eprom 2764 - 8kB

_____________________________________________________
Táto stanica sa dá prerobiť tak, aby bolo možné na Atari spustiť CP/M. Prerobená disketová stanica funguje ako CP/M počítač a Atari je potom vo funkcii zobrazovacieho terminálu. Zaujímavé riešenie - a funkčné.
Link na poľské stránky o tejto prerábke, je to aj v angličtine:
CP/M for ATARI
(Toto platí pre Indus GT, LDW Super 2000 a California Access CA-2001)
_____________________________________________________
Pohľad na zadnú stranu zariadenia, sú tu k dispozícii 2x SIO porty, prepínač D1 až D4, vypínač a napájací konektor.

Jeden z dosť veľkých problémov tejto rady - LDW, CA a Indus je lámanie sa "čudlíku" pre otvorenie dvierok mechaniky. Palec je z plastu, ľahko praskne a mechanika potom zostáva nefunkčná. Dá sa to riešiť:
- navŕtaním palca a stiahne sa to potom hrubším medeným drôtom
- náhradou palca iným materiálom

Oprava medeným drôtom:
(zdroj týchto 2 fotografií: www.dereatari.republika.pl)
foto1

foto2

Najčastejšou príčinou pokazenej stanice je pokazený IC 74LS244 - leží najbližie pri SIO konektoroch. Často sa "upečú" aj stabilizátory - chladenie ! Pre tých samostatnejších: Odpoja sa stabilizátory a priamo sa privedie +5V a +12V na dosku - to už ale zase vyžaduje vedieť čo robíte, takže nie je to pre začiatočníkov, odmenou je chladnejšia jednotka pri práci = omnoho spoľahlvejšie pri práci.
Nasleduje schéma zapojenia:

ca2001circuit.zip (127,51 kb)
obsah Eprom:

ca2001eprom.zip (3,15 kb)

Dodatok:
- ak má niekto chuť sa s tým vyhrať môže si ten palec vyrobiť podľa tohoto podkladu
(zdroj obrázku: atariarea.krap.pl)

Ešte doplním nejaké veci (polish) :

CAmanual_pl.pdf (9,76 mb)

CA-2001 PL 1.djvu (855,89 kb)

TOMS Multi Drive LDW Manual PL.pdf (3,90 mb)
______________________________________________________________
08.03.2020
Základná doska - foto:


_______________________________________________________

Vaše hodnotenie, Rate post: