Floppy drive Atari XF521.

By Administrator at December 03, 2019 17:46
Filed Under: Atari

 

Počuli ste už niekedy o 5.25" disketovej jednotke Atari XF521 ? Bohužiaľ tak isto patrí do kategórie ktorú ja označujem pojmom FPP (Festival Premárnených Príležitostí). Mala patriť niekde na pomedzie medzi Atari 1050 a Atari XF551, mala už moderný kabát, pritom sa stále malo jednať o jednotku ktorá ukladala na jednu stranu 180kByte dát. Ak mám dobré informácie riadiaci mikroprocesor bol 8048 (tu tá podobnosť s už spomenutou disketovou jednotkou Atari 1053 je už hodne veľká, teda aspoň v niečom). Z hodne nekvalitného snímku nie je dobre vidieť že horný zadný kryt má 1/3 riešený ako perforovaný, teda vzhľadovo niečo ako XF351 - iba vetracia mriežka je pre 5.25" mechaniku urobená úmerne väčšia.

 

 


Keď Jack Tramiel kúpil Atari od Warnera, mali v dielňach niekoľko návrhov disketových jednotiek pre malé Atari. Jeden, s ktorým nakoniec išli ako konečným produktom, (pôvodne sa nazýval 1050CR - znížené náklady), ktorý používal počítačovú FD mechaniku a už spomínaný riadiaci mikroprocesor 8048.


Disketová jednotka Atari XF521 s FD mechanikou 5,25" bola predvedená spoločnosťou Atari v januári 1985 na Winter CES v Las Vegas. Tam sa prezentovala sa v štýle XE, mala byť ekvivalentom a postupnou náhradou za Atari 1050, ale nakoniec sa Atari XF521 nikdy nepredávala.


 

Čo je skutočne zaujímavé je to, že sa táto nikdy nepredávaná FD jednotka objavuje na obale krabice pre počítač Atari 130XE, pritom je tam na obrázku vyobrazený aj monitor (XC1411) a tlačiareň (XTM201), ktoré sa do výroby tak isto nedostali ... a je nad slnko jasné že to už naozaj malo do výroby našliapnuté a 8bitová éra Atari mohla byť o poznanie lepšia a pestrejšia. Lenže - Jack Tramiel to naozaj uťal (a nielen toto) a ja mám už len možnosť písať o tom čo pohltila história bez možnosti overenia či by sa to ujalo - no, taká to bola doba ... Undecided


Informácií je skutočne poskrovne, vzniklo niekoľko predprodukčných kusov a to je tak asi všetko čo o nej vieme. Naozaj nie je toho veľa čo o nej vieme.

____________________________________________________________

Vaše hodnotenie, Rate post:

Comments

12/20/2019 8:56:57 AM #

trackback

12_2019 Blog, Notes.

12_2019 Blog, Notes.

Igi blog |

Comments are closed

Info o autorovi

Volám sa Igor Gramblička, bydlisko: Bratislava, Slovakia. Môj nick: Igi. Blog je o mojich záujmoch, predtým som pracoval ako IT špecialista na počítačové siete a redakčné systémy pre viaceré denníky - až som pred rokmi nakoniec v jednom z nich zakotvil a kde som to potiahol až do konca mojej profesnej kariéry.

Rok, mesiac, počet článkov: