Atari XF551 firmware - patch ROM ver.7.7.

By Administrator at November 27, 2017 13:30
Filed Under: Atari

 

Poznáte meno Bob Woolley ? Ak áno - príma pokračujem, ak nie ani nečítajte ďalej ... Tento maník a počítačový velikán ktorý sa venuje (a venoval) Atari  už pred časom vymyslel úpravu najnovšieho firmware (teda myslím tým úpravu poslednej známej verzie 7.7) pre disketovú jednotku Atari XF551. Tento patch by mal riešiť problémy zo zlým načítaním hustoty novozaloženej diskety počas práce bez akýchkoľvek ďalších úprav disketovej mechaniky. Niekde som túto úpravu v našiel, vyhrabal, zmenil som podľa uvedeného tých celých neskutočných 23 byte v pôvodnom súbore firmware verzie 7.7 a následne som to do Eprom nanovo aj napálil. Výmena je jednoduchá, XF-ka má Epromku v pätičke - takže netreba žiadne hardvérové úpravy - teda ak nepočítam do toho výmenu Eprom. Funguje to, takže kto si to chce vyskúšať na svojej disketovej jednotke stačí napáliť Eprom typu 2764 a môžete skúšať či Vám to pomôže. Asi to síce nerieši všetky problémy s načítaním hustoty po výmene diskety, ale je to určite neporovnateľne lepšie ako to bolo doteraz. Disketová jednotka síce občas o poznanie dlhšie rozmýšľa než sa znova rozbehne ak bola vymenená disketa - ale ako sa zdá, nakoniec sa chytí v správnej hustote - a to je to pravé orechové čo očakávame a čo doteraz bez tohoto patchu bolo len zbožným prianím. Po tých dlhých rokoch je to naozaj poriadna zmena, teda ak nepočítam OS Hyper XF ktorý na to má fintu pomocou zabudovania dodatočného pomocného mikrospínača - ale to som už odbočil mimo rámec tohoto článku.


Ja len registrujem že takto už máme k dispozícii 4x rôzny firmware pre disketovú jednotku Atari XF551, je to prekvapujúce, dlllllllhokánsky nebolo nikde nič (iba pôvodný firmware 7.7 - ten ale neriešil problémy načítania správnej hustoty po výmene diskety počas chodu zariadenia - to dokázal riešiť až OS Hyper XF) čiže boli k dispozícii iba 2 možnosti aký operačný systém v disketovke použiť a tu zrazu bum-prásk ! a sú tu v podstate za sebou ďalšie 2 dostupné verzie firmaware - je to celkom zaujímavý skok v množstve. Nás môže len a len tešiť že si je konečne z čoho vyberať ak chceme testovať a skúšať čo sa dá z disketovej jednotky Atari XF551 ešte "vymačkať". Tá jednotka bola dosť dlho neprávom a aj právom zatracovaná a teraz sa to dá zmeniť k lepšiemu, takže tí čo sú jej majiteľmi konečne majú pádny dôvod k takej malej "oslave".

 

Nasleduje upravený firmware (použitý patch) pre disketovú jednotku Atari XF551 ver 7.7 (ťukanda tejto zmeny - Igi):

ROMXF551_Ver7_7 + patch.bin (8,00 kb)

 

____________________________________________________________

Vaše hodnotenie, Rate post:

Comments

9/24/2018 2:09:41 PM #

trackback

Atari XF551 compatible 5.25" drive mechs - TEAC FD-55BR. Part_4.

Atari XF551 compatible 5.25" drive mechs - TEAC FD-55BR. Part_4.

Igi blog |

Comments are closed

Info o autorovi

Volám sa Igor Gramblička, bydlisko: Bratislava, Slovakia. Môj nick: Igi. Blog je o mojich záujmoch - som už na dôchodku, predtým som pracoval ako IT špecialista na počítačové siete a redakčné systémy vo viacerých denníkoch - až som pred rokmi nakoniec zakotvil v jednom denníku kde som to potiahol až do konca mojej profesnej kariéry.