Atari 1050 - WST drive unit. World Storage Technology FD unit.

By Administrator at októbra 03, 2018 11:38
Filed Under: Atari


Mechanika Tandon použitá v jednotke Atari 1050 je veľmi známa - a je najrozšírenejšia, vyrábala sa v Singapúre, tú vidíte prakticky všade. Ale vyrábala sa ešte jedna 5.25" mechanika, ktorá bola tak isto určená do disketovej jednotky Atari 1050. FD jednotka mala označenie WST - World Storage Technology - a tejto FD jednotke bude venovaný dnešný pokec.
WST jednotka sa vyrábala v Hong Kongu, základná doska (motherboard) používala čierno eloxovaný hliníkový chladič (lepší odvod tepla). Pohonný pásik má rozdielnu dĺžku oproti mechanike Tandon a teda nedajú sa pohonné remeničky medzi WST a Tandon navzájom vymieňať. Firmware sa poväčšine dodával v Eprom, nie v ROM ako bývalo obvyklé pre mechaniky Tandon - ale aj tak si skontrolujte čo máte vo svojej FD jednotke než budete z akýchkoľvek príčin meniť (ROM) Eprom.


V Európe túto verziu disketovej jednotky Atari 1050 s internou mechanikou WST len tak neuvidíte, ale vyrábala sa. Vonkajším vzhľadom sa jednotky Tandon a WST nijako navzájom nelíšia, rozdielna je použitá FD mechanika. WST mechanika používa rýchlejší krokový motor pre posun hlavičky a teda aj dokáže operácie s pohybom hlavičky previesť za kratšiu dobu - vďaka tomu používa odlišný firmware, ktorý je priložený na konci článku. Pretože  mechanizmy WST používajú odlišné kódovanie kroku hlavičky a časovanie (je rýchlejšie), preto poväčšine nefungujú na ich mieste mechaniky Tandon. Môže sa stať že za určitých okolností môže "stíhať" s firmware WST aj mechanika Tandon, ale záruku na to Vám určite nikto nedá, skôr je to výnimka ktorá potvrdzuje pravidlo (jedna moja mechanika to naozaj stíha, bola to prvá ktorú som chytil do ruky na test, ostatné 3 som už neskúšal). Čiže mechanika WST v Atari 1050 kľudne môže používať štandartne dostupný firmware typu J, K a L pre Atari 1050, naopak to ale vždy nemusí platiť. Ak sa budete držať uvedeného nijaké problémy pri používaní nehrozia.


Všeobecne je možné zameniť v Atari 1050 FD  jednotky Tandon a WST medzi sebou - s výhradou ktorá je uverejnená na začiatku (ak nepôjde, teda nebude stíhať pohyb hlavičky (týka sa len Tandon, WST stíha vždy), treba použiť firmware J, K, alebo L pre  Atari 1050 - ten bude fungovať vždy)

 

Rozdiel v celkovom vzhľade mechaník si môžete pozrieť na nasledovnom snímku:

 

Atari 1050.

Vľavo použitá 5.25"mechanika WST, vpravo 5.25" mechanika Tandon.

Spodná náhonová časť je v podstate zhodná u oboch verzií.

(foto prevzaté z atariage.com)

 

A čo iné už môže teraz nasledovať ako priložený firmware určený do Eprom typu 2732:


 

Eprom file:

WSTR5.BIN (4,00 kb)

 

Vlastný vzhľad 5.25" WST mechaniky mi pripomína v niektorých rysoch disketovú jednotku TEAC FD-55BR, teda riešenie zdvihu hlavičky a aj iné drobnosti. Použitý krokový motor v mechanikách WST - stepper Sankyo Seiki MSHF200B71 (Japan).

Pre "vrtákov":

Spomeniem tu jednu možnosť  ako by sa dala rýchlosť na mechanikách 5.25" Tandon "zdvihnúť" tým že by sa iba vlastný krokový motor pre pohyb hlavičky napájal priamo vyšším napätím =15V (vyššie napätie rovná sa vo výsledku väčšia možná rýchlosť krokového motorčeku). Síce sa to dá riešiť aj takto škrabaním sa na hlave druhou rukou cez uši, celkový získaný prínos pre mňa nie je vo výsledku až tak zaujímavý aby som sa s tým nejako hlbšie ďalej zaoberal (zväčší sa odber a viac bude hriať aj vlastný krokový motorček, bude väčšia spotreba).

____________________________________________________________

Vaše hodnotenie, Rate post:

Comments

3. 10. 2018 19:02:06 #

trackback

10_2018 Blog, Notes.

10_2018 Blog, Notes.

Igi blog | Reply

Add comment


(Will show your Gravatar icon)

  Country flag

biuquote
  • Comment
  • Preview
Loading